Barbara i Maria Winiarskie wspólne dzieciństwo kariera siostry Winiarskie
Fot. GRAZYNA WOJCIK/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

Basia i Maria przez całe życie były nierozłączne. Duet "Sióstr Winiarskich" rozdzieliła tragedia

Rozdzieliła je śmierć...

Dorota Falkowska 12 grudnia 2022 11:46
Barbara i Maria Winiarskie wspólne dzieciństwo kariera siostry Winiarskie
Fot. GRAZYNA WOJCIK/East News

Od dziecka wszystko robiły razem. Miłość do muzyki wyssały z mlekiem matki. Chodziły w jednakowych ubraniach i aż do samych studiów uczyły się w tych samych szkołach. Zdecydowały, że zostaną aktorkami, a zanim to nastąpiło, doświadczenie sceniczne zdobywały jako duet sióstr Winiarskich. Wydawało się, że już zawsze będą iść przez życie ramię w ramię. Nawet śluby wzięły w ten sam dzień, nie inaczej było z terminem porodów. Dalej wszystko już potoczyło się inaczej, niż sobie wyobrażały...

Maria i Barbara Winiarskie: dzieciństwo, rodzice

Był pomiędzy nimi tylko rok różnicy. Basia urodziła się 29 maja 1952 roku, a Maria 19 kwietnia 1951 roku, ale wszyscy myśleli, że są bliźniaczkami. Różniły się od siebie cechami charakteru, ale jednocześnie tworzyły bardzo zgrany duet. Basia słynęła ze swojego bałaganiarstwa, była lekkoduchem, jej siostra za to ceniła porządek ponad wszystko, lubiła jak rzeczy były na swoim miejscu - pod kontrolą i często się wieloma rzeczami przejmowała, ale cech wspólnych miały jednak więcej. 

Dorastały w domu wypełnionym muzyką, dlatego ich artystyczne zapędy bardzo szybko dały o sobie znać. Były równie mocno utalentowane i tak samo temperamentne. Mimo tego roku różnicy mama w dzieciństwie ubierała je jednakowo. Naprawdę ciężko było nie pokusić się o myśl, że siostry są bliźniaczkami. Jak ktoś przyglądał się im z boku, to wydawało się, że nawet poruszały się w ten sam sposób. 

Maria i Basia dzieliły pasję do muzyki, ale także do wielu innych zainteresowań. Chodziły do tych samych szkół, uczyły się razem stepowania, solfeżu i partytur. "Nasz ojciec, profesor medycyny, szef Katedry Anestezjologii WAM, dbał o to, żebyśmy mogły kształcić się i rozwijać zainteresowania. Obie skończyłyśmy szkołę muzyczną, potem studia aktorskie" - opowiadała Maria Winiarska dla "Dobrego Tygodnia".

Zobacz też: „Mój brat i ja to kompletnie dwa różne usposobienia”. Marianna Stuhr o swoim dzieciństwie i dorastaniu u boku Macieja Stuhra

Maria i Barbara Winiarskie śpiewały w duecie "Siostry Winiarskie"

Starsza o rok Maria z niecierpliwością oczekiwała na to, aż jej siostra dołączy do studentów szkoły aktorskiej i łączy się z tym wyczekiwaniem pewna anegdota. Maria Winiarska stała pod tablicą z wynikami zapłakana i wykrzykiwała, że Baśka jest najlepsza i że to niemożliwe, że się nie dostała, bo nie znalazła jej nazwiska na liście. I wtedy po korytarzu rozległ się śmiech Basi. Podobno śmiała się bardzo specyficznie i tak, że ten dźwięk od razu zapadał w pamięć.

„Coś w rodzaju przedziwnego staccato, trochę z bajki, trochę z horroru”, pisała Joanna Szczepkowska. "Maryśka! Ja się dostałam! Ktoś ci głupot nagadał!", krzyczała przez korytarz, podbiegając do siostry, a potem stanęła na głowie (cytat za "Wysokie Obcasy"). Podobno robiła tak jeszcze wiele razy w swoim życiu; lubiła stawać na głowie i zachęcała do tego innych. "Kiedy ktoś nam mówił o jakiejś rywalizacji sióstr, że to niedobrze dla aktorki, żeby powtarzały się nazwiska, myśmy nie rozumiały, o co chodzi", mówiła Maria Winiarska (cytat za fakt.pl). 

W myśl tej zasady zdecydowały się na wspólne podbijanie estrady. Tak w latach 70. powstał duet "Siostry Winiarskie". Maria i Basia były w tym genialne. Porywały publikę swoją charyzmą, energią i wspaniałymi, zschynronizowanymi choreografiami. Do tego kolorowe stroje i porywające do tańca utwory, to wszystko sprawiło, że publiczność je uwielbiała. Ich piosenki były kierowane głównie do najmłodszych odbiorców, ale bynajmniej nie ujmowało to zabawie dorosłych, których twórczość Winiarskich też porywała do zabawy. 

Kiedy śpiewałyśmy w duecie Siostry Winiarskie, ludzie często się dziwili, że my jesteśmy tak idealnie zgrane. Ten sam gest, stuk obcasa. Dla nas to było oczywiste. Byłyśmy jednym organizmem”, opowiadała Maria Winiarska dla „Wysokich Obcasów”. 

Siostry Winiarskie: partnerzy, śluby, dzieci 

Synchronizacja sióstr nawet na polu miłosnym nie uległa zaburzeniu. Kiedy Basia zakochała się w Pawle Wawrzeckim, to Maria poznała jego kolegę z roku, Wiktora Zborowskiego. Do tego obaj panowie byli przyjaciółmi, więc cała czwórka lubiła utrzymywać ze sobą kontakt i spotykać się po zajęciach. „Obie skończyłyśmy szkołę muzyczną, potem studia aktorskie, wspólna była praca, wspólny odpoczynek, wspólne problemy. Nasze zamążpójścia, założenie oddzielnych rodzin, nie zmieniły takiego stanu rzeczy, stanowiłyśmy jedność” - wspominała w „Tele Tygodniu” Maria Winiarska. 

Cztery lata po skończeniu studiów siostry stanęły na ślubnym kobiercu. Obie ceremonie odbyły się w ten sam dzień, a nawet w tych samych sukniach! Mogłoby się wydawać, że na tym koniec i od tej pory ich ścieżki życiowe pójdą nieco innym torem, ale kilka lat później Maria i Basia zaszły w ciążę w niemal tym samym czasie, a termin porodu miały wyznaczony na ten sam dzień. "Obie urodziłyśmy córki. Tylko że ja urodziłam o czasie i zdrowe dziecko, a Basia w ósmym miesiącu Anię, która ma porażenie mózgowe", wyznała kilka lat temu Maria Winiarska (cytat za plejada.pl). 

Wyczekiwana przez Basię Winiarską i Pawła Wawrzeckiego córka w skali Apgar dostała dziewięć punktów na dziewięć, ale po paru miesiącach powiedziano im, że ich dziecko ma mózgowe porażenie dziecięce z objawami padaczki typu Westa.

Czytaj także: Joanna i Jolanta Żółkowskie – dwie aktorki, dwie siostry. Jak układała się ich relacja?

Barbara i Maria Winiarskie wspólne dzieciństwo kariera siostry Winiarskie
Fot. Grzegorz Roginski / Forum

Basia Winiarska: choroba córki, nagła śmierć

Od tego momentu codzienność sióstr przestała toczyć się tym samym rytmem... Życie młodszej z nich, Basi, zaczęło stawiać przed nią ciężkie do sprostania wyzwania. Zrezygnowała ze ścieżki zawodowej, żeby całkowicie móc poświęcić się opiece nad córką. Maria od samego początku była dla siostry wielkim wsparciem. Z czasem zaczęły się potrzebować jeszcze bardziej. W małżeństwie Basi i Pawła nastał kryzys, choroba córki bardzo ich od siebie oddaliła. Nie udało im się do siebie ponownie zbliżyć.

Mimo niepowodzeń życiowych Basi nie opuszczała jednak życiowa energia. Jeździła z córką Anią na urlopy za granicę, założyła fundację, wspierała inne mamy niepełnosprawnych dzieci, z którymi miała kontakt na co dzień. Dlatego tym większy był szok, kiedy z dnia na dzień tak po prostu jej zabrakło. W 2002 r. pojechała do Kołobrzegu na urlop. Przez cały dzień narzekała na ból głowy. Przyjaciółka zabrała ją do szpitala, tam straciła przytomność. To był tętniak mózgu. Zmarła 18 września 2002 roku. 

Zobacz także: Nazywano ją Marilyn Monroe polskiego sportu. Historia miłości Barbary Sobotty i Jana Nowickiego

Maria Winiarska bardzo długo nie umiała sobie poradzić ze śmiercią siostry. Był to dla niej najmroczniejszy czas w życiu, zwłaszcza że w tym samym okresie straciła także innych członków rodziny. "Najpierw zabrakło Basi. Nie zdołał znieść tego ojciec, odszedł tuż po niej. Niedługo potem zmarła mama. W krótkich odstępach czasu straciłam swój świat, w którym wzrastałam" - mówiła Maria w "Tele Tygodniu".

Brak siostry doskwierał jej na początku żałoby tak bardzo, że przyrzekła sobie wówczas, że już nigdy nie wystąpi w żadnym duecie na scenie. Podkreślała, że gdyby nie jej bliscy, mąż, jego rodzina i córki, nie poradziłaby sobie po tej wielkiej stracie. "Nie wyobrażam sobie, jakbym zniosła tę tragedię, gdyby nie mój mąż i dzieci. Oni dali mi siłę i wiarę w lepsze jutro. Bardzo wspierała mnie mama Wiktora. Nieustannie mi powtarzała, że po złym musi przyjść dobre. I, chwała Bogu, nie myliła się. Dziś znów potrafię się uśmiechać" (cytat za plejada.pl).  

Zobacz też: Michał i Piotr Bajorowie pochodzą z kochającej się rodziny. Jak potoczyły się losy młodszego z braci, Piotra?

Barbara i Maria Winiarskie wspólne dzieciństwo kariera siostry Winiarskie
Fot. Jacek Barcz / Forum

Źródła: pomponik.pl, plejada.pl, fakt.pl

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Skorzystaj z rabatu na cały as... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu na cały asortyment, również na produkty przecenione! Oferta dostępna w butiku przy ul. Kopernika 53a w Łodzi i na fiore.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY30
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
-20% na cały asortyment
-20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment m... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% na cały asortyment
Online

Rabat 20% na cały asortyment marki Awesome Cosmetics. Oferta i szczegóły dostępne na awesomecosmetics.eu

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat 30% na nowoczesne meble,... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat 30% na nowoczesne meble, lampy i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na kare24.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.