Marta Lipińska, Maciej Englert historia miłości, jak się poznali?
Fot. Wojtalewicz Jarosław/AKPA
historia miłości

Marta Lipińska i Maciej Englert są razem od 55 lat. Oto historia ich wyjątkowej miłości

„Nikt nie dawał naszemu związkowi szansy. Nas nic nie mogło powstrzymać. Kochaliśmy się do szaleństwa”

Olga Figaszewska 25 kwietnia 2023 11:51
Marta Lipińska, Maciej Englert historia miłości, jak się poznali?
Fot. Wojtalewicz Jarosław/AKPA

Marta Lipińska i Maciej Englert od 55 lat tworzą wyjątkowy duet w pracy i w życiu prywatnym. Ona -  fantastyczna aktorka, on - aktor i reżyser, dyrektor Teatru Współczesnego. Zdarzało się, że musieli stawić czoła przeciwnościom, ale trudne momenty nie były w stanie zniszczyć ich miłości. Jak wygląda historia Marty Lipińskiej i Macieja Englerta?

Marta Lipińska i Maciej Englert – jak się poznali?

Tych dwoje połączyła wspólna praca. Drogi Marty Lipińskiej i Macieja Englerta krzyżowały się wielokrotnie, ale nie od razu zwrócili na siebie uwagę. „Czasem opowiadamy naszą historię tak, by brzmiała bardziej efektownie, że spotkaliśmy się na scenie w "Dwóch teatrach". Ja grałam Lizelottę, on grał Chłopca z deszczu, spojrzeliśmy na siebie i zaiskrzyło… Niezupełnie tak było. Widywaliśmy się przelotnie już wcześniej, Maciej przyszedł do teatru, gdy byłam już aktorką z pozycją. Kiedyś odbywały się imieniny Basi Wrzesińskiej, to tam zaiskrzyło. Zatańczyliśmy, porozmawialiśmy i zaczęły się te słynne motyle w brzuchu”, zdradziła Marta Lipińska w rozmowie z Onet Kultura w 2022 roku.

Aktorka była w tym czasie żoną Krzysztofa Winiewicza, rozwijała swoją karierę. Nie potrafiła dłużej oszukiwać siebie samej. Zakochała się w koledze z teatru. „Zakochałam się. Nie myślałam o konsekwencjach. Byłam mężatką, więc pojawiły się kłopoty. Próbowałam powstrzymać uczucie. Na próżno. Nasz romans od początku był jawny. Niczego nie ukrywaliśmy. Większość osób powtarzała, że popełniam błąd. Mnie czasem też ogarniały wątpliwości, ale miłość okazała się silniejsza", opowiadała w jednym z wywiadów  w Pani

Dlaczego Marta Lipińska był tak zaintrygowana właśnie Maciejem Englertem?  Młodszy o 6 lat obiecujący aktor przykuł jej uwagę. „Miał w sobie jakąś intrygującą mroczność. Zabiegał o mnie, robił to jednak bardzo subtelnie. Zakochałam się”, dodawała w tej samej rozmowie. Niewielu wierzyło, że ich związek przetrwa. Plotkowano, odradzano im tę relację, a oni udowodnili potem, jak bardzo wszyscy się mylą. „Nikt nie dawał naszemu związkowi szansy. Nas jednak nic nie mogło powstrzymać. Kochaliśmy się do szaleństwa. Wygrało uczucie. Dziś można powiedzieć, że była to miłość na całe życie. Od początku spędzaliśmy ze sobą mnóstwo czasu”, dodawał Maciej Englert.

Czytaj też: Tej miłości nikt nie dawał szans. Beata Ścibakówna i Jan Englert są małżeństwem od 26 lat!

Marta Lipińska, Maciej Englert, Feliksy Warszawskie 2002
Fot. Prończyk/akpa

Marta Lipińska, Maciej Englert, Feliksy Warszawskie 2002

Marta Lipińska, Maciej Englert, Warszawa, 14.02.2006. Srebrne Jablka 2005
Fot. Rafal Maciaga/FORUM

Marta Lipińska, Maciej Englert, Srebrne Jablka , Warszawa, 14.02.2006 rok

Recepta na udany związek

Po rozwodzie zamieszkali z mamą aktorki i rzucili się w wir pracy. Zakochani stanęli na ślubnym kobiercu w 1968 roku. Marta Lipińska w jednym z wywiadów zdradzała, że jeszcze podczas ślubnego przyjęcia znajomi zakładali się, jak długo będą razem. Aktorka i reżyser tworzą od 55 lat zgrany duet. Starają się nie przynosić pracy do domu, ale jak przyznaje gwiazda serialu Ranczo, nie zawsze jest to możliwe. Cztery lata po ślubie ich rodzina się powiększyła.

Marta Lipińska i Maciej Englert wspólnie doczekali się córki Anny oraz syna Michała. Dzieci podobnie jak ich rodzice wybrały artystyczną drogę. Córka jest kostiumografką, a syn operatorem filmowym. Aktorka cieszyła się macierzyństwem i podkreślała, że kariera nie jest dla niej najważniejsza. Na pierwszym miejscu zawsze stawiała rodzinę.

Czytaj też: Byli małżeństwem przez szesnaście lat. Oto historia Anny i Andrzeja Popków

Realizacja sztuki pt. Głębokie, błękitne morze, w reżyserii Macieja Englerta. Na zdjęciu aktorzy Tadeusz Janczar jako Miller i Marta Lipińska jako Hester Collyer, 1981 r. 

Marta Lipińska Maciej Englert  historia miłości
Fot. PAP/Maciej Belina Brzozowski

Maciej Englert, 1993 r. 

Marta Lipińska Maciej Englert  historia miłości
Fot. PAP/Andrzej Rybczynski

„Chciałam urodzić dzieci właśnie temu mężczyźnie. Kariera przestaje być w takim momencie ważna. Macierzyństwo zdarzyło mi się w dobrym czasie. Byłam już po trzydziestce i zdążyłam się wyszaleć. Nie pamiętam szczególnych katastrof ani wykańczającego zmęczenia dwojgiem maluchów. Dzieci czuły się kochane, ale nie chowaliśmy ich w amerykańskiej swobodzie, zasady i rygory są konieczne”, dodawała [cytat za Fakt.pl].

Marcie Lipińskiej udawało się godzić życie zawodowe z domem i wychowaniem pociech. Mogła liczyć na wsparcie gosposi i starszej siostry. W tym samym czasie Maciej Englert podjął się dyrektorowania w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. W jednym z ostatnich wywiadów aktorka zdradziła, że nie zawsze było łatwo. „Oczywiście, że przychodziły trudne momenty w życiu prywatnym. Czasem zostawałam zupełnie sama z dziećmi, tatuś przyjeżdżał ze Szczecina tylko na weekendy. Ale jakoś się udało, nasze małżeństwo przetrwało cięższe chwile”, mówiła w rozmowie z Onet Kultura. Wszystko zmieniło się, gdy Maciej Englert wrócił do Warszawy po tym, jak zaproponowano mu objęcie dyrekcji teatru.

Zobacz też: Misiek Koterski nie jest gotowy na ślub z Marcelą Leszczak. Mówi o potrzebie czasu

Marta Lipińska, Maciej Englert, Otwarcie restauracji Borysa Szyca, 25.02.2013 Warszawa
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Marta Lipińska, Maciej Englert, Otwarcie restauracji Borysa Szyca, 25.02.2013 Warszawa

Marta Lipińska i Maciej Englert - ich recepta na udany związek

Czym dla aktorki jest miłość? „To jest najważniejsza rzecz w życiu człowieka. Ma bardzo wiele kolorów i odsłon. Wiele barw, ale też i wiele stopni. Inna jest miłość dziecka do matki czy pozostałych bliskich, wielka miłość przychodzi potem z wiekiem do babci. Inna, ta najważniejsza — do partnera życiowego. Czymś odrębnym jest miłość prawdziwie dojrzała, która pomaga wzmagać ambicje, tak, by człowiek walczył o to, by coś znaczyć. Jest to też zarazem ta miłość, która pomaga temu wszystkiemu sprostać. Kluczowa jest w niej odpowiedzialność za drugą osobę. A i odpowiedzialność, sama w sobie, jest też jednym z kolorów miłości", opowiadała w rozmowie z Onetem. Receptą na udany związek jest według Marty Lipińskiej i Macieja Englerta jest sztuka kompromisu i rozmowa. Małżonkowie mają silne charaktery, wiedzą, kiedy mogą postawić na swoim, a kiedy ustąpić. Wiele rzeczy w sobie cenią, podziwiają i mocno wspierają w zawodowej drodze. „Myślę, że w związku najważniejsze jest zaufanie, odpowiedzialność i podziw. Ja wciąż podziwiam mojego męża za to, że jest prawdziwym mężczyzną i prawdziwym człowiekiem, a do tego świetnym reżyserem”, podkreślała Marta Lipińska.

Artystyczna para poświęca swój czas pasji tworzenia. W domu zapominają o pracy, poświęcają całą uwagę bliskim i pielęgnują swoją relację. Rzadko pojawiają się na czerwonym dywanie i nie udzielają wielu wywiadów, bo jak podkreśla aktorka – „nie wszystko jest na sprzedaż.”

„Bardzo skrupulatnie planujemy z mężem urlopy. W ogóle nie rozmawiamy wtedy o pracy, wyłączamy telefony. Chłoniemy piękno świata i przyrody. Jesteśmy weseli i beztroscy. Kiedy dzieci dorosły, podróżujemy sami, głównie za granicę”, opowiadała Marta Lipińska.

Małżonkom życzymy wszystkiego, co najlepsze! 

Źródło: Onet KulturaFakt, Świat Seriali, Pomponik  

Zobacz też: Po latach wspólnego życia postawił jej ultimatum. Historia Grażyny Szapołowskiej i drugiego męża

Marta Lipińska, Maciej Englert, Warszawa, 25.04.2015, 10 lat TVP Kultura
Fot. Radoslaw NAWROCKI / Forum

Marta Lipińska, Maciej Englert, Warszawa, 25.04.2015, 10 lat TVP Kultura

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.