Viva! Photo Awards 2020 Laureaci
Fot. KAROLINA PAŃCZYSZYN, KAROLINA MONWID-OLECHNOWICZ
TYLKO U NAS!

Poznaliśmy laureatów VIVA! Photo Awards 2020! Zobacz wszystkie zwycięskie prace

O wynikach zdecydowali jurorzy i internauci

Rafał Kowalski 25 lutego 2021 15:14
Viva! Photo Awards 2020 Laureaci
Fot. KAROLINA PAŃCZYSZYN, KAROLINA MONWID-OLECHNOWICZ

Ostatni rok był czasem pełnym wyzwań i cennych lekcji. Tego jak dostosować się do nowej rzeczywistości i nie stracić przy tym pasjonujących wydarzeń, do których byliśmy przywiązani. Wiedzieliśmy, że właśnie taka droga będzie czekać dwunastą edycję konkursu VIVA! Photo Awards 2020. Choć nie udało się nam w tym roku spotkać podczas uroczystej gali, a w samym plebiscycie zaszły pewne zmiany,  to mamy zwycięzców!

Lista głównych laureatów VIVA! Photo Awards 2020 – galeria prac

Dwunasta edycja naszego prestiżowego konkursu fotograficznego to edycja wyjątkowa! Tak jak wyjątkowe są czasy, w którym przyszło nam żyć. Dlatego zrezygnowaliśmy z kategorii moda beauty, skupiając się na tematach, które wpisują się w naszą trudną codzienność. Zaskoczyła nas ilość i artystyczny poziom nadesłanych prac, więc decyzja o wyborze najlepszych nie była łatwa.

Po gorących obradach i mimo momentami podzielonych zdań jury w składzie: dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska, fotograf Tomasz Gudzowaty, blogerka Katarzyna Tusk, tancerz, choreograf i osobowość telewizyjna Michał Piróg, redaktor naczelna VIVY! Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska oraz dyrektor artystyczny Edipresse Polska Marek Knap, osiągnęło consensus.

Grand prix konkursu i nagrodę jury w kategorii Portret otrzymała Pani Karolina Monwid-Olechnowicz za pracę Poza granicami.

Viva! Photo Awards 2020, Grand Prix, Poza Granicami
Fot. KAROLINA MONWID-OLECHNOWICZ

Karolina Monwid-Olechnowicz  - adeptka sztuki filmowej, poszukująca w swojej twórczości tego, co niewidzialne. Studentka IV roku Realizacji Obrazu w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach, autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych. Jak podkreśla, „inspiracją do stworzenia tego portretu była chęć podjęcia odpowiedzi na niepokój obecnych czasów oraz wielopoziomowość ekspresji emocjonalności, wychodząca poza granice kadru, którą kieruje się w twórczości”. Mówi: „To dzięki Babci Ryszardzie zaczęła się moja przygoda z malowaniem światłem”. Prywatnie pasjonatka florzastych istot, wegetarianka, miłośniczka cocker spanieli i czarnuszki.

Nagrodę jury w kategorii Reportaż otrzymała Pani Karolina Pańczyszyn za zbiór fotografii: Dzieciństwo niepozowane.

 

Viva! Photo Awards 2020, nagroda reportaż
Fot. KAROLINA PAŃCZYSZYN

Viva! Photo Awards 2020, nagroda reportaż
Fot. KAROLINA PAŃCZYSZYN
Karolina Pańczyszyn - rocznik 89’. Mama trójki dzieci i jak wyznaje, żona wspaniałego mężczyzny. „Inspiracją do robienia zdjęć jest obserwacja moich dzieci w ich naturalnym środowisku, bez wystudiowanej pozy z całym wachlarzem emocji. Tych dobrych i tych złych”, mówi Karolina. Właścicielka dwóch wspaniałych psów i kota. Od roku fanka crossfitu. Niepoprawna romantyczka kochająca polskie morze i modę. Właścicielka sklepu z akcesoriami dziecięcymi i rzeczami dla mam. Zakochana w Rzymie.

Nagrodę jury w kategorii Natura zdobył Pan Rafał Korban za fotografie o zbiorczym tytule Krajobraz.

Viva! Photo Awards 2020, nagroda Natura
Fot. RAFAŁ KORBAN
Rafał Korban - bardzo ceni sobie pierwsze miejsce w kategorii krajobraz w konkursie National Geographic. Uwielbia weekendy (kto nie uwielbia), ponieważ może razem rodziną zaplanować krótki wyjazd lub długi spacer, a to wszystko sprzyja możliwości fotografowania :). Fotografuje od „czasów analogowych” i od zawsze był to dla niego sposób zapisu chwil z podróży. Na początku swojej drogi zaczął się zastanawiać, dlaczego jego zdjęcia wyglądają gorzej/inaczej niż te z profesjonalnych czasopism czy portali fotograficznych. I właśnie ta ciekawość, czyli zdobywanie wiedzy, przerodziła się w pasję. „Nagrodzony cykl zdjęć pochodzi z podróży dookoła Islandii. Postanowiłem go zapisać jako fotografię czarno-białą, aby podkreślić kształty oraz fakturę w krajobrazie Islandii”. Rafał ma 39 lat, ma żonę, jest tatą 2-letniej córki.

VIVA! Photo Awards 2020 - wyróżnienia i nagrody publiczności, galeria prac

Dodatkowo jurorzy przyznali kilka wyróżnień. Trudne zadanie stało także przed internautami, którzy poprzez głosowanie na stronie VIVA.pl wybrali laureatów dwóch równorzędnych nagród.

Wyróżnienie w kategorii Reportaż: Marcin Walko, „Bardzo bliski Wschód”

Viva! Photo Awards 2020, wyróżnienie
Fot. Marcin Walko
Wyróżnienie w kategorii Reportaż:  Maciej Stanik, „Lusaka. Dzieci z ulicy”

Viva! Photo Awards 2020, wyróżnienie
Fot. Maciej Stanik

Wyróżnienie w kategorii Natura: Marcin Jarosiński, „California Dreamin''”

Viva! Photo Awards 2020, wyróżnienie
Fot. Marcin Jarosiński

Wyróżnienie w kategorii Natura: Jan Skwara, „Przestrzeń”

Viva! Photo Awards 2020, wyróżnienie
Fot. Jan Skwara

Wyróżnienie w kategorii Natura:  Leszek Wygachiewicz, „1 ważka, 2 motyl, 3 pszczoła, 4 konik polny”

Viva! Photo Awards 2020, wyróżnienie
Fot. Leszek Wygachiewcz

Wyróżnienie w kategorii Portret: Klaudia Mielewczyk, „Female strength”

Viva! Photo Awards 2020, wyróżnienie
Fot. Klaudia Mielewczyk
Wyróżnienie w kategorii Portret:  Magdalena Baraniak, „Speechless”

Viva! Photo Awards 2020, wyróżnienie
Fot. Magdalena Baraniak

Wyróżnienie w kategorii Portret:  Dawid Sternal, „Portraits”

Viva! Photo Awards 2020, wyróżnienie
Fot. Dawid Sternal

Wyróżnienie w kategorii Portret:  Aleksander Ikoniewicz, „Oczy”

Viva! Photo Awards 2020, wyróżnienie
Fot. Aleksander Ikaniewicz

Nagroda publiczności trafiła do Pani Katarzyny Kolasy za zdjęcie Women (kategoria: Portret)

Viva! Photo Awards 2020, nagroda publiczności
Fot. Katarzyna Kolasa

Katarzyna Kolasa - mieszka w Warszawie. Trzy lata temu pomyślała: nie odkładaj marzeń na później i zaczęła fotografować. Świat fotografii stał się dla niej odskocznią od codziennych problemów i swoistą psychoterapią. Tak pojawiły się „Foty moim okiem”. Uwielbia pracować z ludźmi, uwieczniać ich emocje, a także pokazywać kobiecość, ponieważ to właśnie kobiety są najczęściej bohaterkami jej zdjęć. „Staram się każdej kobiecie pokazać jej piękno”, mówi Katarzyna.

Druga, równorzędna nagroda publiczności trafiła do Pana Mateusza Dobrowolskiego za pracę Kryzys (kategoria: Reportaż)

Viva! Photo Awards 2020, nagroda publiczności
Fot. Mateusz Dobrowolski

Mateusz Dobrowolski - „Mąż i ojciec trójki dzieci. Moja przygoda z fotografią zaczęła się, gdy podjąłem decyzję o porzuceniu pracy w górnictwie. Interesuje mnie fotografia reportażowa oraz dokumentalna. Brzydzę się wykluczeniem społecznym oraz niesprawiedliwością. Sfotografowana sytuacja miała miejsce na proteście przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych, pokazuje policję, która ustawia się wzdłuż murów katedry w Katowicach. Widząc, że zmierzają w stronę drzwi z napisem WC, poczekałem na odpowiedni moment i nacisnąłem spust migawki”

W kategorii Film jury nie przyznało żadnej nagrody.

Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Prezentacja nagrodzonych prac dostępna jest już do obejrzenia w warszawskich Łazienkach Królewskich. Ekspozycja prezentowana od strony Agrykoli będzie trwać do 20 marca.

Za pomoc z organizowaniu 12 edycji VIVA! Photo Awards dziękujemy naszym partnerom: Apart, Albert Riele, Allegro, System Bank, Łazienkom Królewskim oraz partnerom medialnym: ŚwiatObrazu.pl, Fotopolis, Digital Camera Polska. 

Viva! Photo Awards 2020 partnerzy
Fot. materiał redakcyjny

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.