Wołodymyr Zełenski, Olena Zełenska
Fot. PressOffice of Ukrainian Presidency/Anadolu Agency via Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

U boku męża zagrzewa rodaków do walki o wolność. Kim jest Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy?

„Tysiące Ukraińców to nie tłumy. To jest armia! I dzisiaj nie będę panikować i płakać”

Olga Figaszewska 28 lutego 2022 13:48
Wołodymyr Zełenski, Olena Zełenska
Fot. PressOffice of Ukrainian Presidency/Anadolu Agency via Getty Images

Stoi u boku męża, rodziny i całej Ukrainy. „Moje dzieci patrzą na mnie. Będę obok nich. I obok mojego męża. I z wami. Kocham was”, pisała niedawno w apelu do narodu. W obliczu zagrożenia wspiera Wołodymyra Zełenskiego. Prezydencka para jest dla swoich rodaków, a także dla całego świata, przykładem walki, bohaterstwa i siły. Wspólnie z całą Ukrainą zmierzają ku wolności, którą ktoś bezpodstawnie chce im odebrać. Kim jest Ołena Zełenska, Pierwsza dama Ukrainy?

To ona jest największym wsparciem Wołodymyra Zełenskiego

W tym trudnym czasie Ukraina jednoczy się, by odeprzeć atak Rosji. Wojska agresora zaatakowały naszych wschodnich sąsiadów. Ostrzeliwane są miasta, lotniska i infrastruktura wojskowa. Cierpi ludność cywilna. Władzie Ukrainy odnotowują kolejne wybuchy w Charkowie i Kijowie. Jak podają media, Rosja nie spodziewała się takich strat i determinacji Ukrainy. „Rosyjskie wojska wielokrotnie próbowały szturmować przedmieścia Kijowa. (...) Najeźdźca doznał znaczących strat w ludziach, jest zdemoralizowany i wyczerpany”, mówił jednej z ukraińskich dowódców.

Tymczasem w Białorusi trwają  negocjacje między przedstawicielami Ukrainy i Rosji.

Ukraina wierzy w wolność, zwycięstwo i pokój. Ma głęboko zakorzenioną państwowość i wysokie morale. Ma to także związek z osobą, która stoi na ich czele. Wołodymyr Zełenski objął stanowisko prezydenta Ukrainy w 2019 roku. Nie mógł zdawać sobie sprawy, że w przyszłości przyjdzie mu zdawać poważny egzamin. Dawny komik wyrasta dziś na prawdziwego męża stanu, na bohatera, który walczy o swój dom – swoją ojczyznę. Kiedy Stany Zjednoczone zaoferowały mu pomoc w ewakuacji, miał odpowiedzieć: „potrzebuję amunicji, nie podwózki”.

U jego boku trwa rodzina – żona i dzieci.  Mimo że po napaści Rosji na Ukrainę są głównym celem agresora, nie dają się zastraszyć. Ołena Zełenska na swoim Instagramie opublikowała poruszające posty. „Mój drogi narodzie! Ukraińcy! Patrzę dziś na was wszystkich. Na wszystkich, których widzę w telewizji, na ulicach, w internecie. Widzę wasze posty i filmy. I wiecie co? Jesteście niesamowici”, pisała pełna dumy.

Podkreśliła, że naród to nie tłum ludzi, ale armia, która walczy o swoje ideały, przyszłość i pokój. „Jestem dumna, że żyję z wami w tym samym kraju! Mówi się, że wielu to tłum. To nie dotyczy nas. Bo tysiące Ukraińców to nie tłumy. To jest armia! I dzisiaj nie będę panikować i płakać. Będę spokojna i pewna siebie. Moje dzieci patrzą na mnie. Będę obok nich. I obok mojego męża. I z wami. Kocham was! Kocham Ukrainę!”, dodała.

Zobacz też: Ołena Zełenska przerwała milczenie: „Dzisiaj nie będę panikować i płakać”

Wołodymyr Zełenski, Olena Zełenska
Fot. Mohammad Javad Abjoushak/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Kim jest Ołena Zełenska?

Ołena Zełenska przyszła na świat 16 lutego 1978 roku w Krzywym Rogu. Swojego przyszłego męża poznała jeszcze w szkole, ale prawdziwe uczucie połączyło ich dopiero po latach. Po raz kolejny spotkali się na studiach. Żona prezydenta Ukrainy kształciła się na wydziale architektury na Krzyworoskim Uniwersytecie Technicznym. Z kolei Wołodymyr Zełenski kończył prawo na Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym. W 2003 roku, po ośmiu latach związku, stanęli na ślubnym kobiercu. Dziś są rodzicami dwójki pociech – syna Kirila i córki Aleksandry.

„Porozmawiajmy o tym nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia, w każdej chwili pamiętajmy, że dzieci potrzebują naszej miłości, opieki i wsparcia. Pamiętajmy, że dzieci są naszą przyszłością, naszą kontynuacją i róbmy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić wszystkim dzieciom szczęśliwe, bezpieczne, pełne dzieciństwo. W końcu szczęśliwi dorośli wyrastają ze szczęśliwych dzieci. A dzisiaj chcę powiedzieć "dziękuję" moim dzieciom! To nie ja cię chronię! Ty i tata chronicie nas swoją miłością .... Kocham cię!”, pisała Ołena Zełenska w 2019 roku z okazji Dnia Dziecka.

Zobacz też: Bohater i mąż stanu. Oto wszystkie tajemnice prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

Ołena Zełenska
Fot. GINTS IVUSKANS/AFP/East News

Wołodymyr i Ołena Zełenscy tworzą szczęśliwe małżeństwo od 18 lat. Łączy ich prawdziwa miłość. Kilka tygodni przed napaścią Rosji na Ukrainę, ukochana prezydenta świętowała swoje urodziny. Ten, specjalnie dla niej stworzył wyjątkowy wiersz.

„Moja kochana, dzisiaj są twoje urodziny. Tyle ci chcę powiedzieć… Ale nie jesteśmy tu sami. Jak zawsze ostatnio. Więc spróbuję bardzo ostrożnie, ale ty mnie zrozumiesz:

Ja ciebie...

No bardzo...

Ja bez ciebie…

No nijak…

Mamy takie cudowne…

Dwoje…

Podobnie oczywiście do…

Jak dwie krople…

Pamiętam, jak pierwszy raz cię zobaczyłem w... [...]", pisał.

Z kolei Ołena wyznała ukochanemu swoją miłość w następującym poście: „Życzę każdej kobiecie takiego spojrzenia, jakim ty mnie obdarzasz. Tak wyglądają tylko ci, którzy szczerze kochają. Zawsze czuję twoją miłość. Dopóki tak wyglądasz, niczego się nie boję". 

Ołena Zełenska, 2019
Fot. AP/Associated Press/East News

Ołena Zełenska, Wołodymyr Zełenski. Wybory prezydenckie w Ukrainie, 2019 rok

Pierwsza dama Ukrainy z wykształcenia jest architektką, jednak nigdy nie pracowała w zawodzie. Związała swoje życie z pisaniem. Zanim Wołodymyr Zełenski wystąpił ze swoją kandydaturą na prezydenta, żona tworzyła scenariusze komediowe i teksty dla kabaretu „Studio Kwartał 95”, w którym pojawiał się jej ukochany. Ołena Zełenska nie była osobą publiczną. Zmieniło się to 20 maja 2019 roku, gdy Wołodymyr wygrał wybory. Od tamtej pory towarzyszy mu w zagranicznych wizytach, reprezentując kraj i aktywnie działa na rzecz promocji Ukrainy. Jej życie diametralnie się zmieniło, ale ona sama nigdy nie porzuciła siebie. Ma swoje ideały, szerzy dobro i wierzy w sprawiedliwość.

Ołena Zełenska działa w obszarze kultury, zaangażowała się w reformę systemu żywienia w szkołach i walczy o zapewnienie dogodnych warunków osobom z niepełnosprawnościami, by Ukraina była krajem bez barier. Jest również ambasadorką kultury, turystyki Ukrainy.

W 2020 r. zatwierdzono zaktualizowane rozporządzenie sanitarne oraz nowe wymogi higieniczne dotyczące produkcji i obrotu produktami spożywczymi w obiektach zlokalizowanych w szkołach ogólnokształcących. Z kolei rok wcześniej, Ołena Zełenska przemawiając na trzecim Ukraińskim Kongresie Kobiet, Zełenska zainicjowała przystąpienie Ukrainy do Biarritz Partnership, inicjatywy na rzecz równości płci. Żona Wołodymyra Zełenskiego przyczyniła się do skutecznej ochrony praw i interesów dzieci. Ołena Zełenska głośno wypowiada się na temat doskonalenia sytemu przeciwdziałania przemocy domowej w rodzinie. W 2021 roku za cel obrała stworzenie międzynarodowej platformy dialogu, jaka przyczyni się do rozwiązywania problemów humanitarnych na świecie.

To tylko nieliczne działania Ołeny Zełenskiej na stanowisku pierwszej damy Ukrainy. Nic dziwnego, że zalazła się na liście magazynu Focus wśród 100 najbardziej wpływowych kobiet w Ukrainie w 2020 roku (zajęła 2. miejsce)  

Sprawdź też: Olena Leonenko-Głowacka o rodzinie w Ukrainie: „mój brat w kotłowniach buduje schrony dla ludzi”

Ołena Zełenska, 2021
Fot. Ukrinform/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.