Czy ojcostwo po pięćdziesiątce to dobry pomysł?

Rafał Kowalski 25 sierpnia 2019 18:51

Los niektórych panów ze świata show-biznesu potoczył się tak, że zostali oni ojcami w dość późnym wieku. Ojcostwo po 50. czy 60. roku życia to dla nich spełnienie marzeń. Quentin Tarantino, Mick Jagger, Rod Stewart czy Marek Konrad - wszyscy oni świetnie spełniają się w roli tatusiów swoich pociech. Tylko czy dla dzieci taka sytuacja przynosi same plusy?

Wady i zalety późnego ojcostwa

Niestety nie. Bo choć starsi ojcowie często są już majętni i mogą zapewnić potomkowi opiekę finansową, o tyle ich sprawność fizyczna i psychiczna nie jest już taka jak u kogoś o połowę młodszego. Tak samo sprawa ma się z przekazywanymi genami. Naukowcy wykonali wiele badań, w wyniku których dowiedziono, że im starszy ojciec, tym jego potomek ma większe ryzyko, że wystąpią u niego niektóre choroby. Mowa przede wszystkim o autyzmie czy schizofrenii. Dzieci starszych osób wypadają też gorzej od swoich rówieśników w testach na inteligencję.

Z drugiej strony żadem młody ojciec nie ma takiego doświadczenia życiowego, jak dojrzały mężczyzna. Którzy gwiazdorzy późno zdecydowali się na dzieci? Czasami pierwsze  w ich życiu! Zobacz poniższą galerię. 

1/9
Quentin Tarantino
Copyright @Vladimir Astapkovich/SPUTNIK Russia/East News
1/9

56-letni Quentin Tarantino i jego młodsza o 20 lat żona Daniella Pick właśnie ogłosili światu, że spodziewają się swojego pierwszego dziecka.

2/9
Richard Gere i Alejandra Silva
Copyright @Instagram @alejandragere
2/9

W sierpniu skończy 70 lat, ale właśnie został tatą. Richardowi Gere'owi i jego małżonce Alejandrze kilka dni temu urodził się syn. To drugie po 19-letnim Homerze dziecko aktora

3/9
Sławne pary, w których partnerka jest dużo młodsza niż partner
Copyright @East News
3/9

Marek Kondrat doczekał się trójki potomstwa. Ostatnie dziecko przyszło na świat rok temu, kiedy aktor miał 68 lat, a jego partnerka Antonina Turnau 29

4/9
Mick Jagger
Copyright @ONS
4/9

W grudniu 2016 roku Mick Jagger powitał na świecie swoje ósme dziecko. Muzyk miał wtedy 73 lata. A jego najstarszy syn? 45... Różnica wieku jest więc ogromna!

5/9
Edyta Pazura, Cezary Pazura, VIVA! 2009
Copyright @Marek Staszewski
5/9

Cezary Pazura po raz czwarty został tatą w ubiegłoroczny Dzień Dziecka. Gdy na świecie pojawiła się Rita aktor miał 56 lat

6/9
Mel Gibson
Copyright @ONS
6/9

Dziewiątka dzieci? Takim wynikiem może pochwalić się Mel Gibson, który ostatni poród przyjął w 2017 roku, gdy miał 61 lat

7/9
George Clooney
Copyright @East News
7/9

George Clooney był w wieku 56 lat, gdy jego żona Amal urodziła w 2017 roku bliźnięta. To pierwsze dzieci artysty

8/9
Beata Ścibakówna i Jan Englert, Viva! maj 2007
Copyright @Jacek Poremba
8/9

Ostatnia z czwórki dzieci Jana Englerta urodziła się w 2000 roku, kiedy aktor obchodził 57 urodziny

9/9
rodstewart.jpg
Copyright @ONS
9/9

Rod Stewart ma ósemkę dzieci. Najmłodsze przyszło na świat, kiedy piosenkarz miał 66 lat.

Czy popieracie decyzję o tak późnym zostaniu tatą?

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.