Zobacz zdjęcia!

Olga Figaszewska 1 sierpnia 2019 21:05

Dziś 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Setki tysięcy bohaterów walczyło o wolność. Każdy z nich wierzył, że przeżyje i zwycięży. 1 sierpnia o godzinie 17.00 wystąpili przeciwko okupantowi. Mieszkańcy całego kraju w wyjątkowy sposób czczą pamięć o Powstańcach. Szczególnie dla warszawiaków to uroczysta chwila. Jak co roku w godzinie ,,W" na ulicach pojawiły się tłumy osób i rozbrzmiały syreny strażackie. Gwiazdy również angażują się w obchody. Kinga Rusin, Martyna Wojciechowska czy Olivier Janiak w mediach społecznościowych podzielili się z refleksjami na temat tej rocznicy. 

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Kinga Rusin zamieściła w sieci rodzinną fotografią. Przedstawia jej mamę w objęciach taty, który walczył w Powstaniu. 

,,To zdjęcie to skarb w naszym rodzinnym albumie. Ostatnie zdjęcie mojego dziadka z moją mamą. Zrobione dzień przed wybuchem Powstania. Pożegnalne. Nigdy nie zobaczyła już ojca... Dziadek, porucznik Stefan Czyżewski, oficer Armii Krajowej, zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, osłaniając własnym ciałem 18-letniego żołnierza ze zgrupowania Albatros, którym dowodził", napisała dziennikarka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

To zdjęcie to skarb w naszym rodzinnym albumie. Ostatnie zdjęcie mojego dziadka z moją mamą. Zrobione dzień przed wybuchem Powstania. Pożegnalne. Nigdy nie zobaczyła już ojca... Dziadek, porucznik Stefan Czyżewski, oficer Armii Krajowej, zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, osłaniając własnym ciałem 18-letniego żołnierza ze zgrupowania Albatros, którym dowodził. Poniósł bohaterską śmierć za naszą wolność. Wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją szanować i hołubić. Nie wolno nią grać i szafować, nie może być na sztandarach niesłusznej sprawy. Wolność to nie tylko niezawisłość, to bezpieczeństwo wszystkich ludzi zgromadzonych pod jednym biało-czerwonym sztandarem, niezależnie od ich wyznania, koloru skóry, płci czy seksualnej tożsamości. Wolność, o którą walczyli i za którą ginęli nasi przodkowie nie może być wykorzystywana do nowej polsko-polskiej wojny. To nie jest puste hasło, to wartość ponad wartościami. Nie wolno nam o tym zapominać w imię pamięci tych, którzy oddali za nią życie. Chwała bohaterom 🇵🇱✌🏻

Post udostępniony przez Kinga Rusin- Official Profile (@kingarusin)

,,1 SIERPNIA 1944 rok. 17:00, GODZINA „W”. Tysiące ludzi w okupowanej Warszawie stanęło do WALKI O WOLNOŚĆ. Swoją i naszą.
Na przestrzeni lat rozgorzała dyskusja o słuszności tej walki, która pociągnęła za sobą wiele ofiar. Ja nie mam odwagi tego oceniać. Mam za to w sobie wielką wdzięczność i szacunek dla Tych, którzy dla innych poświęcili to, co najważniejsze. Dzisiaj Wszyscy możemy PODZIĘKOWAĆ. Naszym obowiązkiem jest PAMIĘTAĆ. WYŚLIJ KARTKĘ DO POWSTAŃCÓW, pokaż, że nie zapomnimy. Drobny gest, krótka chwila, a ma wielką moc. Jestem całym sercem z akcją #BohaterON. Dołączycie do mnie? M.", napisała Martyna Wojciechowska. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1 SIERPNIA 1944 rok. 17:00, GODZINA „W”. Tysiące ludzi w okupowanej Warszawie stanęło do WALKI O WOLNOŚĆ. Swoją i naszą. Na przestrzeni lat rozgorzała dyskusja o słuszności tej walki, która pociągnęła za sobą wiele ofiar. Ja nie mam odwagi tego oceniać. Mam za to w sobie wielką wdzięczność i szacunek dla Tych, którzy dla innych poświęcili to, co najważniejsze. Dzisiaj Wszyscy możemy PODZIĘKOWAĆ. Naszym obowiązkiem jest PAMIĘTAĆ. WYŚLIJ KARTKĘ DO POWSTAŃCÓW, pokaż, że nie zapomnimy. Drobny gest, krótka chwila, a ma wielką moc. Jestem całym sercem z akcją #BohaterON. Dołączycie do mnie? M. #warsawuprising #pamietamy #kartkadlapowstańca #Włączhistorię

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

01.08.1944 /godzina W / godzina 17.00 / 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie / POWSTANIE / PAMIETAMY / @1944pl @prostowear / Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło, we współpracy z marką PROSTO, limitowaną kolekcję ubrań pod hasłem „Pamięć własna. Czyny nie hasła” „Stworzyliśmy prostą i uniwersalną kolekcję odzieżową z subtelnymi napisami „Powstanie” i „Pamiętamy”, ponieważ z jednej strony ważne są dla nas symbole, a z drugiej chcemy kultywować pamięć o Powstaniu i Powstańcach w elegancki i nienarzucający się sposób. Hasło, które towarzyszy kolekcji „Pamięć własna. Czyny nie hasła” zachęca do tego, żeby zamiast deklaracji, pamiętać o zrobieniu czegoś dobrego, dać przykład odpowiednim zachowaniem – podkreśla Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach kolekcji powstały bluzy, tshirty, czapki i nerki w linii męskiej i damskiej oraz w kilku wersjach kolorystycznych. Jest skierowana do wszystkich, którzy w dyskretny sposób chcą nawiązać do Powstania Warszawskiego. Dystrybucja będzie prowadzona od 23 lipca przez sklep internetowy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w muzealnym sklepie.

Post udostępniony przez olivier janiak (@olivierjaniak)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cześć i Chwała Bohaterom! 🖤🇵🇱 fot. @sylvia_1310

Post udostępniony przez Andrzej Wrona (@w_kracze)

Dominika Gwit-Dunaszewska

Edyta Herbuś

Mela Koteluk i Czesław Mozil

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dziś wypada 75. rocznica Powstania Warszawskiego, o godzinie 17.00 zawyją syreny, wzywając do zatrzymania się i uczczenia minutą ciszy bohaterów tamtego zrywu. Ten moment zawsze robi na mnie wrażenie, zatrzymajmy się dziś na chwilę. 1 sierpnie tradycyjnie załączam „Pieśń o szczęściu”, fragment poematu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zaśpiewaliśmy razem z @czeslaw_spiewa_official do filmu „Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Muzykę do tego utworu skomponował Czesław Mozil 👋🏻 Link w relacji. Dobrego dnia! #godzinaw #75rocznicapowstaniawarszawskiego #powstaniewarszawskie #czesławmozil #kordianpiwowarski #baczynski #piesnoszczesciu @kordianpiwo

Post udostępniony przez 🔸Mela Koteluk🔸 (@mela_koteluk_official)

1/8
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Copyright @ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
1/8

2/8
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Copyright @ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
2/8

3/8
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Copyright @Jakub Kaminski/East News
3/8

4/8
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Copyright @Bartlomiej Zborowski/East News
4/8

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości przy pomniku Gloria Victis 

5/8
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Copyright @Jan Bielecki/East News
5/8

6/8
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Copyright @Jakub Kaminski/East News
6/8

7/8
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Copyright @Jakub Kaminski/East News
7/8

8/8
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Copyright @Bartlomiej Zborowski/East News
8/8

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Modlitwa przy pomniku Polegli-Niepokonani na cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.