Reklama

W 4. sezonie serialu The Crown jeden z odcinków poświęcono przedstawieniu historii bliskich kuzynek królowej Elżbiety II. Głęboko upośledzone i zdane na łaskę opiekunów ze szpitala psychiatrycznego siostry Nerissa i Katherine Bowes-Lyon za życie uznane zostały za zmarłe. Dlaczego postanowiono się ich pozbyć i jak tajemnica Windsorów wyszła na jaw? Oto nieznana historia Nerissy i Katherine Bowes-Lyon, bratanic Królowej Matki.

Reklama

The Crown: Tajemnica Windsorów ujrzała światło dzienne

Czwarty sezon serialu The Crown pojawił się na pltformie Netflix 15 listopada 2020 roku. Twórcy produkcji po raz kolejny nie zawiedli i pokazali nieznane bądź zapomniane wydarzenia z życia rodziny Windsorów. W poprzednich sezonach mieliśmy m.in. okazję poznać historię księżniczki Małgorzaty i jej romansu z Peterem Townsendem, a także szczegóły burzliwego związku z lordem Snowdonem. Nie zabrakło także sylwetki Alicji Battenberg, czyli matki księcia Filipa, która została siostrą zakonną, a w młodości poddawana była okrutnej metodzie leczenia schizofrenii. W czwartym sezonie The Crown jeden z odcinków poświęcono kuzynkom królowej Elżbiety II, których historia do dziś wzbudza kontrowersje...

Nerissa i Katherine Bowes-Lyon - kuzynki królowej Elżbiety II

Historię Nerissy i Katherine Bowes-Lyon przedstawiono w siódmym odcinku 4. sezonu The Crown. Reżyserowie ukazują, że o istnieniu kuzynek, które uznano przed laty za martwe, dowiedziała się niespodziewanie księżniczka Małgorzata. Jak było naprawdę i kim były kuzynki królowej? Historia Nerissy i Katherine pokazuje, że nie wszystkie royal babies w rodzinie Windsorów były pokazywane publicznie. Nerrisa i Katherine były córkami Johna Herbert Bowes-Lyon, brata Elżbiety Królowej Matki (miała dziewięcioro rodzeństwa) oraz Fenelli Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusis. Nerissa przyszła na świat 18 lutego 1919 roku, a Katherine 4 lipca 1926 roku.

Niestety szybko okazało się, że dziewczynki urodziły się opóźnione umysłowo. O ich narodzinach nie poinformowano więc prasy, a czteroletnia Nerissa nie została dopuszczona do ceremonii ślubnej Królowej Matki, choć powinna była być jedną z druhen. Dlaczego? Dziewczynki nie mówiły, ciężko było się z nimi porozumieć, jedynie gestykulowały i wydawały dźwięki. W ówczesnym żargonie (również medycznym) nazywano je „debilami” lub „imbecylami”. Upośledzone siostry chowano przed światem i mediami, tym samym pozbawiając je opieki specjalistów. W tamtych czasach traktowano to jako coś wstydliwego, a fakt, że siostra Johna Bowes-Lyona, ojca dziewczynek, została królową, ta informacja stawała się dla całej rodziny królewskiej niewygodna.

Zobacz: 4. sezon The Crown: Tak prezentuje się rodzina królewska na ekranie i w rzeczywistości

W 1941 roku rodzina postanowiła umieścić je w szpitalu psychiatrycznym, Royal Earlswood Hospital. Nerissa mała wówczas 22, a Katherine 15 lat. Niewielu jednak zdawało sobie sprawę, że rozumieją więcej niż się wszystkim wydaje. Jak zdradzała w rozmowie z Daily Mail pielęgniarka dziewczynek, Onelle: „Kiedy w telewizji pokazywano Królową albo Królową Matkę, wykonywały one zwykle ukłon - bardzo dostojny i niski”, wspominała.

Getty Images

Dopiero po latach ujawniono, że w szpitalu panowały trudne warunki. Dziewczynki nie miały zbyt wielu własnych ubrań, więc często musiały dzielić się nimi z około 230 innymi mieszkańcami ośrodka. Rodzina królewska miała przez lata łożyć 125 funtów rocznie na utrzymanie sióstr. Z dokumentu Channel 4 „The National Asylum for Idiots” dowiadujemy się, że szpital psychiatryczny, w którym umieszczono siostry był pierwszym takim ośrodkiem w Wielkiej Brytanii. Pracownicy po latach przyznawali jednak, że brakowało w nim personelu, odpowiedniej opieki i środków, które zapewniłyby mieszkańcom ośrodka odpowiednie warunki i godne życie. Według personelu medycznego, że obie córki Johna i Fenelli cierpiały na bezsenność, która wpływała na ich nerwowe zachowanie. Nie potrafiły skomunikować się ze światem, ale wydawało się, że rozumieją wszystko to, co się dokoła nich dzieje.

Przeczytaj także: The Crown 4: Sprawdzamy, co wydarzyło się naprawdę, a co zostało wymyślone!

Chwilę później los Nerissy i Katherine podzieliły ich kuzynki, które również nie rozwijały się prawidłowo. Rosemary, Idonea i Ethelreda były córkami siostry Fenelli, Hariett. Rodzina Królowej Matki nie chciała ryzykować, że niedorozwinięte i niepełnosprawne dzieci wpłyną na postrzeganie rodziny królewskiej oraz lini dziedziczenia tronu. Nerissa i Katherine zostały więc całkowicie zapomniane przez członków rodziny królewskiej, a według świadków ostatnie odwiedziny dziewcząt miały miejsce w latach 60. Co ciekawe, w 1963 roku prestiżowy magazyn Burke's Peerage podał, że Nerissa i Katherine Bowes-Lyon zmarły kolejno w 1940 i 1961 roku.

W 1987 roku zaskakującego odkrycia dotyczącego sióstr Bowes-Lyon dokonali dziennikarze Daily Express. Rok wcześniej odeszła Nerissa. Córkę brata Królowej Matki pochowano na cmentarzu w Redhill. Na pogrzebie nie pojawili się przedstawiciele rodziny królewskiej, a jedynie członkowie personelu szpitala. Od 1987 roku Katherine zaczęła otrzymywać kwiaty od Brytyjczyków, którzy byli poruszeni jej losem. Rodzina królewska przy pomocy rzecznika próbowała tłumaczyć postępowanie rodziców upośledzonych sióstr. The Sun przypomina słowa krewnego Fenelli Bowes-Lyon, lorda Clintona, który twierdził, że Fenella musiała „omyłkowo podać daty śmierci córek”.

Po zamknięciu w 1997 roku szpitala Royal Earlswood, Katherine przeniesiono do domu opieki w Surrey, gdzie spędziła resztę swoich dni. Katherine Bowes-Lyon zmarła 23 lutego 2014 roku w wieku 87 lat. Dziś uważa się, że wady rozwojowe sióstr były wynikiem choroby genetycznej nie z linii Johna Bowes-Lyona, ale jego żony Fenelli, co w dzisiejszych czasach pokazuje, że ujawnienie istnienia sióstr nie naruszyłoby wizerunku i integralności rodu Windsorów. Choć w The Crown 4 pokazane jest, że księżniczka Małgorzata zainteresowała się losem kuzynek, do dziś nie potwierdzono, czy ta sytuacja miała miejsce. Wiadomo jedynie, że od lat 60. aż do ich (prawdziwej daty) śmierci, Nerissy i Katherine nie odwiedził żaden członek rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II nigdy nie skomentowała sytuacji kuzynek, a pałac przed laty wydał zdawkowy komunikat, w którym wyjaśniono, że monarchini nie będzie komentować tych informacji, ponieważ dotyczą one tylko i wyłącznie rodziny Bowes-Lyon.

Getty Images

Na zdjęciu poniżej: Królowa Matka

Getty Images
Reklama

Źródła: The Sun, Daily Mail, Stylist.co.uk, The Independent

Reklama
Reklama
Reklama