niedźwiedź
Fot. East News
O tym się mówi

Szokujące wyniki badań dotyczące niedźwiedzi polarnych! Ich populacja jest zagrożona

Konrad Szczęsny 17 września 2016 12:15
niedźwiedź
Fot. East News

O tym problemie mówi się od dłuższego czasu. Wszystko dlatego, że efekt cieplarniany w ostatnich latach nasilił się. Do dbania o środowisko wzywa wiele gwiazd z kraju i spoza granic Polski, m.in. Leonardo DiCaprio. Mówi się o tym, że w najbliższych latach klimat Ziemi może zmienić się tak bardzo, że zagrozi nie tylko światom zwierząt i roślin, lecz także ludzi. Jednym z najszerzej omawianych współcześnie problemów jest właśnie efekt cieplarniany. Jego ofiarami padają m.in. niedźwiedzie polarne. Ich przyszłość w świetle najnowszych badań Uniwersytetu w Waszyngtonie rysuje się w ponurych barwach.

 

Wszystko dlatego, że platformy lodowe, na których mieszkają i żerują, topią się coraz szybciej. Okres ich zamarzania kurczy się z każdym rokiem (jego początek następuje zazwyczaj jesienią). Według najnowszy danych obecnie jest on od 3 do 9 tygodni krótszy, niż był w 1979 r. I - co gorsza - nie widać poprawy tego stanu rzeczy, podkreśla Kristin Laidre z Uniwersytety w Waszyngtonie w rozmowie z Huffington Post.

 

Przez to niedźwiedzie polarne są zagrożone wyginięciem. W okresie topnienia lodowców część z nich przemieszcza się na ląd, by tam żywić się tym, co napotkają, głównie jajami ptaków oraz padliną. Jednak w ciągu tych miesięcy przez większość czasu głodują.

 

W innych regionach, w których lód nie topi się całkowicie, podążają one wraz z krami bliżej północnych obszarów, gdzie woda jest głębsza i łatwiej upolować ich przysmak - foki. Tak czy inaczej najważniejsze jest dla nich, by przez okres zlodowacenia nagromadzić w organizmie jak najwięcej tłuszczu, który mogą wykorzystywać do dostarczania organizmowi energii w okresach odwilży.

 

Choć naukowcy podkreślają, że w niektórych regionach świata populacja niedźwiedzi polarnych utrzymuje się na stałym poziomie, ten stan może w krótkim czasie się zmienić. Dlaczego? Gdyż globalny wzrost temperatury i utrzymanie się tendencji do topnienia lodowców i skrócenia okresu zlodowaceń przyczyni się do zagłady tych wyjątkowych zwierząt.

 

Jeśli ten stan rzeczy utrzyma się w ciągu najbliższych 50 do 100 lat, populacja niedźwiedzi polarnych znajdzie się w ogromnych tarapatach. 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.