Sylwester 2020/2021
Fot. Robert Wallace / SplashNews.com/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Zamknięte ulice, pokazy fajerwerków i koncerty transmitowane w telewizji. Tak świat wita Nowy Rok!

Sylvester na Times Squere odwołany pierwszy raz od 114 lat

Gabriela Czernecka 1 stycznia 2021 07:11
Sylwester 2020/2021
Fot. Robert Wallace / SplashNews.com/East News

Tony confetti, fajerwerki i słynne opuszczenie kuli na Times Squere, a w tle słychać New York, New York Franka Sinatry - tak Nowojorczycy pamiętają Sylwestera. Ale nie w tym roku. Po raz pierwszy od 114 lat odwołano sylwestra na Times Squere! Najsłynniejsza impreza sylwestrowa na całym świecie nie odbędzie się. A wszystko przez pandemię koronawiusa. Jak więc nowojorczycy przywitają 2021 rok i jak ostatni dzień w roku będą świętować inne kraje? Poznajcie szczegóły! 

Sylvester na Times Squere odwołany pierwszy raz od 114 lat

Ten rok dla wielu był przełomowy. Gdy w grudniu 2019 roku pojawiły się pierwsze przypadki zakażeniem koronawirusem, nikt nie przypuszczał, że dwanaście miesięcy później świat wciąż będzie się z nim zmagał. Dziś statystyki są przerażające - ponad 30 mln ludzi zaraziło się koronawirusem, którego źródło odkryto w chińskim Wuhan. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, kraje wprowadziły obostrzenia, mające zmniejszyć ryzyko zakażenia. Zamknięto granice, ograniczono przemieszczanie się i… odwołano zgromadzenia i imprezy. Niestety odwołano także najsłynniejszy sylwester na świecie. Sylwester na Times Squere, który co roku gromadził około 2 milionów ludzi, chętnych, by zobaczyć słynną opadającą kryształową kulę, w tym roku będzie wyglądać kompletnie inaczej.

Ze względu na koronawirusa, władze Nowego Jorku zdecydowały, że w tym roku nie będą organizować spektakularnej imprezy. Na żywo opadanie kuli będą mogli zobaczyć tylko pracownicy i ich rodziny. Przypomnijmy, ze Stany Zjednoczone są krajem, którego pandemia koronawirusa dotknęła najbardziej (zaraziło się tam już ponad 14 mln ludzi). Na szczęście Amerykanie będą mieli okazję w nieco inny, ale równie ciekawy sposób spędzić ten wieczór. Organizatorzy corocznego sylwestra na Times Squere postanowili zrobić wirtualną wersję wydarzenia. Tego dnia okoliczne ulice będą zamknięte dla ruchu, a relacja z wydarzenia będzie dostępna w telewizji i w internecie, a powitanie Nowego Roku ma obfitować w atrakcje, które wykorzystują najnowsze techniki cyfrowe.

Nowy Rok 2021 w Nowym Jorku
Fot. Getty Images

Sylwester na świecie

Ale tegoroczny Sylwester inaczej będzie wyglądał tez w Niemczech. Władze miasta podjęły decyzję, by w tym roku nie organizować hucznej imprezy pod Bramą Brandenburską, gdzie 31 grudnia już od 14.00 gromadziły się tłumy. Nie będzie więc ani festynowego miasteczka ani przejażdżek diabelskim młynem. Władze miasta postanowiły umilić ten wieczór mieszkańcom koncertem sylwestrowym, który odbędzie się bez udziału publiczności. Będzie za to transmitowany w telewizji.

Sylwester: Niemcy
Fot. Getty Images

Na wirtualny koncert zdecydowała się także Francja, która również odwołała tradycyjną imprezę pod Łukiem Triumfalnym. Na żywo ze studia w Paryżu o godzinie 23.25 swoje utwory wykona Jean-Michel Jarre, a jego występ transmitowany będzie w sieci. 

Wielka Brytania na ostatnią noc w roku zachęca Brytyjczyków do pozostania w domach…. zamykając metro. Oprócz tego oczywiście, jak w innych krajach, zabraknie fajerwerków nad Tamizą i hucznej imprezy. Władze Londynu chcą w ten sposób zniechęcić mieszkańców do wyjścia na ulice. Proponują zostać w domu i obejrzeć sylwestrowy program w telewizji. 

Sylwester: Wielka Brytania
Fot. Getty Images

W podobnej sytuacji są dziś Polacy, którzy Nowy Rok mają okazję witać przed telewizorami. Organizowane przez największe stacje w Polsce imprezy odbędą się bez udziału publiczności. I tak telewizja Polsat wyemituje specjalny koncert, nagrany w studiu, a widzowie usłyszą występy: zespołu Enej, Sebastiana Karpiel-Bułecki i Zakopower, Dodę, Dawida Kwiatkowskiego, After Party, Feel, Piersi, Brave & Antka Smykiewicza, Czadomana, Michała Szpaka, Alicję Majewską czy Michała Wiśniewskiego. Z kolei na Sylwestrze Marzeń z Dwójką wystąpią m.in. Michał Szpak, Cleo, Golec uOrkiestra, czy Zenek Martyniuk. Stacja TVN, która w zeszłym roku organizowała Sylwestra na placu Bankowym w Warszawie, także nie ma w planach żadnego koncertu, ale widzowie mogą liczyć na filmową ucztę. Jak informuje portal Wirtualne Media, Nowy Rok powitamy przy największych kinowych hitach, czyli filmach Nigdy w życiu, Pieniądze to nie wszystkoAmerican Pie II oraz Świadek koronny

Niektóre kraje już powitały Nowy 2021 rok. Tak świętowano go w Australii. 

Sylwester 2020/2021
Fot. Robert Wallace / SplashNews.com/East News

Nowy Rok 2021 świętowany w Pekinie.

Sylwester 2020/2021
Fot. AP/Associated Press/East News

Tak żegnano stary rok w Singapurze.

Sylwester 2020/2021
Fot. CHINE NOUVELLE/SIPA/SIPA/East News

Nowy Rok 2021 świętowany w Dubaju

Nowy Rok 2021 w Dubaju, tak świat wita nowy rok
Fot. AHMED JADALLAH / Reuters / Forum

Nowy Rok w Rosji, Moskwa 

Nowy Rok 2021 w Rosji, tak świat wita nowy rok
Fot. TATYANA MAKEYEVA / Reuters / Forum

Tak Grecja wita 2021 rok

Grecja, Nowy Rok 2021
Fot. Eurokinissi / Zuma Press / Forum

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.