seweryn celińska
Fot. Andrzej Seweryn i Stanisława Celińska, lata 70. fot. NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE/fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum
Niezwykłe historie

Stanisława Celińska była pierwszą wielką miłością Andrzeja Seweryna. Aktor wspominał, że miał na jej punkcie bzika

Była uzdolniona, śliczna, cudowna — mówił Andrzej Seweryn o swojej miłości Stanisławie Celińskiej

Agnieszka Dajbor 29 kwietnia 2022 17:15
seweryn celińska
Fot. Andrzej Seweryn i Stanisława Celińska, lata 70. fot. NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE/fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum

Stanisława Celińska i Andrzej Seweryn należą do grona najwybitniejszych polskich aktorów, są podziwiani, uznani, lubiani. Oboje urodzili się w latach 40., dzieli ich tylko rok różnicy, należą do tego samego pokolenia. Mała Stasia zawsze chciała być aktorką, chociaż jej rodzina marzyła, by została lekarką. 

Andrzej Seweryn myślał o naukowej karierze, to Stanisława Celińska zaciągnęła go na zajęcia aktorskie do Pałacu Młodzieży, może dzięki niej połknął aktorskiego bakcyla. Jak wyglądał związek Stanisławy Celińskiej i Andrzeja Seweryna, dlaczego się rozpadł?

Stanisława Celińska i Andrzej Seweryn: historia miłości

Stanisława Celińska i Andrzej Seweryn poznali się, gdy byli nastolatkami, w liceum na warszawskim Żoliborzu, ona była niespokojnym duchem, buntowniczką, on raczej ułożony, świetny uczeń, któremu przepowiadano świetną przyszłość. Mała Stasia była dzieckiem bardzo żywym, domagającym się uwagi, czasem trudnym, bo skorym do złości, przekory. Od małego wyobrażała sobie, że będzie aktorką. Wyobraźnie rozbudzały w niej teatralne jasełka, na które chodziła z babcią do kościoła. Występowała m.in. w teatrzyku parafialnym. Kiedy przeczytała książkę o Helenie Modrzejewskiej, zapisała sobie w pamiętniku: „Chcę być aktorką. Ale czy podołam?”.  

„Była uzdolniona, śliczna, cudowna. Poznałem ją w szkole na Żoliborzu. Kiedy wychodziło się po lekcjach, to skręcało się w prawo, potem druga, może trzecia klatka i już było się u Stasi. Z tego okresu pamiętam jej surową babcię, która ją krótko trzymała i stanowiła postrach dla gości, także dla mnie”, wspominał aktor w książce „Ja prowadzę!".

Zobacz też: Ewa Złotowska użyczyła głosu Pszczółce Mai. W życiu prywatnym aktorka przeszła wiele prób

seweryn celińska fredro
Fot. Stanisława Celińska i Andrzej Seweryn w „Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry, 1972 rokk, fot. ZYGMUNT JANUSZEWSKI/TVP/East News

Andrzej Seweryn i Stanisława Celińska: tęsknił za nią, odwiedzał ją, pocieszał

Stanisława Celińska zaciągnęła młodego Andrzeja Seweryna na zajęcie aktorskie w Pałacu Młodzieży, choć jak wspominała, on wtedy nie myślał o aktorstwie, był po prostu świetnym uczniem. Bardzo się wspierali w różnych życiowych sytuacjach przeżywanych intensywnie przez nastolatków, on był o nią zazdrosny.
Dla Stanisławy Celińskiej to był trudny czas. Z jednej strony próbowała już występować i to z powodzeniem. W programie telewizyjnym zaśpiewała przebój Karin Stanek „Malowana lala” i spodobała się. W szpilkach, koralach i w modnej sukience przedstawiała się jako Magda. Imię Stasia wtedy jej się nie podobało. Ale poza tymi sukcesami, w życiu rodzinnym pojawiły się poważne kłopoty, jej mama zachorowała na raka piersi, przeszła operację, naświetlania. 

Córka bardzo to przeżywała, wspominała, że chorowała razem z mamą. Wtedy bodaj po raz pierwszy u bardzo wrażliwej, delikatnej nastolatki, tak mocno dały o sobie znać skłonności autodestrukcyjne: Stanisława Celińska zaczęła palić, pić, imprezować, awanturować się. Koniec końców wyrzucono ją z warszawskiego liceum, pojechała do internatu, do Makowa Mazowieckiego. Andrzej Seweryn tęsknił, odwiedzał ją tam, pocieszał, chodzili na długie spacery. Na szczęście rozłąka trwała tylko kilka miesięcy i Stanisława wróciła do domu.

Zobacz także: Stanisława Celińska – jej jedyne małżeństwo z aktorem Andrzejem Mrowcem zakończyło się rozwodem

Andrzej Seweryn: jesteśmy duchowo związani

Seweryn o rok starszy, pierwszy dostał się do warszawskiej Szkoły Teatralnej. Stanisława Celińska kibicowała mu. Postanowiła, że skoro on tam jest, to ona także musi się dostać. Ale już na uczelni ich drogi się rozeszły. Stanisława Celińska spotkała na swojej drodze aktora Andrzeja Mrowca, zakochała się w nim, mieli dwoje dzieci. Ten związek nie przetrwał, ale to było jej jedyne małżeństwo. Andrzej Seweryn na studiach zakochał się w Bogusławie Blajfer, razem wzięli udział w protestach przeciwko władzy w Marcu’68. Oboje siedzieli.

celińska dzisiaj
Fot. Stanisława Celińska , zdjęcie z 2018 roku. Ostatnio aktorka skupiła sie na śpiewaniu, jej recitale zawsze zapełniają salę, fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Po kilku latach rozstali się jednak. Andrzej Seweryn był mężem początkującej wtedy aktorsko Krystyny Jandy, tworzyli parę w życiu i na ekranie, zagrali razem w głośnym filmie „Dyrygent” Andrzeja Wajdy. Doczekali się też córki, znanej dzisiaj aktorki Marii Seweryn. Od 7 lat aktor jest w szczęśliwym związku ze swoją piątą żoną Katarzyną Kubacką-Seweryn. Dopiero po latach Andrzej Seweryn opowiedział, że Stanisława Celińska była dziewczyną, w której kochał się przez wiele lat. Wspierał ją, gdy miała życiowe kłopoty. „Wiem, że jesteśmy związani duchowo”, mówił w książce „Ja prowadzę!" (wyd. „WAB– Grupa Foksal", 2019) 

Zobacz też: Andrzej Seweryn odnalazł szczęście u boku swojej piątej żony Katarzyny Kubackiej-Seweryn

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.