Elżbieta Jaworowicz
Fot. AKPA
Z ŻYCIA GWIAZD

Elżbieta Jaworowicz cieszy się niesłabnącą sympatią widzów. Jakie tajemnice skrywa jej życie?

Jest jedna rzecz, której bardzo żałuje...

Olga Figaszewska 4 sierpnia 2022 12:00
Elżbieta Jaworowicz
Fot. AKPA

Ma charyzmę, urok i wrażliwość. Jedna z najbardziej cenionych i najpopularniejszych polskich dziennikarek. Nazywana jest polską Oprah Winfrey. Elżbieta Jaworowicz od blisko 40 lat prowadzi swój autorski program interwencyjny – Sprawa dla reportera. Cieszy się niesłabnącą sympatią i zaufaniem widzów, którzy doceniają jej działania, a także doświadczenie. To wszystko dodaje jej siły do dalszej pracy. Dziennikarka świętowała w tym roku swoje 76. urodziny i ku uciesze fanów, wcale nie myśli o emeryturze! „Czuję się potrzebna, więc o emeryturze jeszcze nie myślę”, tłumaczyła kilka lat temu. Rzadko udziela wywiadów, a jeśli już do nich dochodzi, to mocno strzeże swojego życia prywatnego. W jednej z rozmów zdradziła, że żałuje jednej rzeczy... Chodzi o rodzinę.

Elżbieta Jaworowicz: kariera

Elżbieta Jaworowicz studiowała filologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1976 roku ukończyła Wyższe Studium Zawodowe Realizacji Telewizyjnych Programów Dziennikarskich w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Karierę dziennikarską rozpoczęła już na studiach. Za sprawą konkursu organizowanego przez Telewizyjny Ekran Młodych trafiła do TVP. W 1984 roku wystartowała ze swoim programie interwencyjnym – Sprawa dla reportera.

Elżbieta Jaworowicz w 2000 roku:

Elżbieta Jaworowicz
Fot. AKPA

Na antenie Elżbieta Jaworowicz porusza często dramatyczne historie bohaterów, łagodzi konflikty, rozwiązuje najtrudniejsze sprawy. Zarówno program, jak i jego prowadząca przez lata cieszyły się niesłabnącą sympatią, a także ogromnym zaufaniem widzów. „To jest bezcenne. Ich serce oraz zaufanie dają mi siłę do pracy", mówiła w jednym z wywiadów. Elżbieta Jaworowicz jest zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Bezkompromisowa, szczera i stojąca po stronie prawdy. Nic dziwnego, że program istnieje niezmiennie od ponad 39 lat na antenie TVP1  i gromadzi przed telewizorami wielomilionową widownię.

„Spotkania z ludźmi i możliwość pomagania im to jest praca, która nigdy się nie nudzi. Każdy mój program jest debiutem, każdy czwartek jest premierą. Niemal każda poruszana w "Sprawie dla reportera" historia kończy się wymierną i skuteczną pomocą. I tak już od 30 lat”, mówiła przed laty.

Nikt nie wyobraża sobie, że program mógłby zniknąć z ekranów. Dla Elżbiety Jaworowicz praca jest przede wszystkim pasją. Poświęca się jej w pełni. „Człowiek ma jedno życie i decyduje, co chce w nim robić. Mogłabym żyć inaczej, wygodniej, ale po co? Sił i energii mam mnóstwo, jeśli tylko zdrowie będzie mi dopisywać, to jeszcze długo nie zwolnię tempa ”, podkreślała (cytat za plotek.pl).

Współpracownicy podziwiają ją za to, że w pracę wkłada całe serce. Jeździ po całej Polsce i angażuje się w każdą sprawę. Zna wszystkich swoich bohaterów. „Nie umiem być profesjonalnie obojętna, czasem zdarza mi się popłakać z bohaterami. Ale mam też pewność ręki lekarza, który, gdy operuje, nie może mieć drżącej dłoni”, mówiła w rozmowie z Super Expressem dziennikarka.

Czytaj także: W PRL-u realizował wielką karierę aktorską, gdy wyjechał do USA, zaczął wszystko od zera. Jak dziś wygląda życie Macieja Góraja?

Elżbieta Jaworowicz na planie Sprawy dla reportera

Elżbieta Jaworowicz
Fot. AKPA

„Elżbieta Jaworowicz jest tak samo silna, jak wrażliwa. Jest elegancka, subtelna i delikatna, ale jednocześnie za chwilę będzie twardo negocjować z nieprzebierającym w słowach cwaniakiem. I proszę mi wierzyć – odchodząc, ten cwaniak będzie ją bardzo szanował i bardzo się z nią liczył. (…) Obserwuję etykę pracy pani redaktor i widzę, że z racji pozycji i dorobku zawodowego nie musi nikomu niczego udowadniać, a i tak poświęca się dla swoich widzów”, mówił w komentarzu dla Faktu adwokat Piotr Kaszewiak, który jest ekspertem programu.

Za swoją pracę została doceniona wieloma nagrodami i wyróżnieniami. A w 1999 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Fani programu zgodzą się, że od lat znakiem rozpoznawczym Elżbiety Jaworowicz jest charakterystyczny sposób ułożenia nóg podczas prowadzenia programu.

Elżbieta Jaworowicz o rodzinie. Czego żałuje? 

O życiu prywatnym gospodyni Sprawy dla reportera wiadomo niewiele. W wolnej chwili Elżbieta Jaworowicz uwielbia sport — tenis i jazdę na nartach. Dziennikarka kocha też muzykę!

Długo szukała miłości. Z informacji publikowanych mediach wynika, że Elżbieta Jaworowicz trzykrotnie wychodziła za mąż. Pierwszym mężem gwiazdy był biznesmen, drugim kierowca rajdowy Lech Jaworowicz, po którym zachowała nazwisko. Następnie głośno było o jej romansie z Wojciechem Gąssowskim, jednak zarówno ona, jak i domniemany partner nigdy nie potwierdzili tych rewelacji...

Ostatecznie dziennikarka ułożyła sobie życie u boku mężczyzny, z którym jest do dziś. Od 2010 roku reporterka tworzy szczęśliwe małżeństwo z pułkownikiem Eugeniuszem Mleczakiem, byłym rzecznikiem MON. 

Zobacz także: Żył na emigracji, jego małżeństwa się rozpadły. Jak dziś wygląda życie Piotra Garlickiego?

Elżbieta Jaworowicz z mężem, Eugeniuszem Mleczakiem na premierze filmu pt: Karol - Papież, który pozostał człowiekiem, 2006 rok

Elżbieta Jaworowicz, Eugeniusz Mleczak
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Mam bliską osobę, którą kocham, która jest przyjacielem. Jest cudowny. Mocny i wrażliwy”, mówiła (cytat za Show). Co ciekawe, para pobrała się dopiero po 15 latach związku.

Elżbieta Jaworowicz nigdy jednak nie doczekała się dzieci. W pewnym momencie pojawiły się informacje, że reporterka ma syna, co wkrótce okazało się plotką. W jednej z rozmów dla Dobrego Tygodnia podkreśliła, że nie doświadczyła macierzyństwa. 

Żałuję. Myślę, że moje życie lepiej by wyglądało. Szczęściem jest posiadanie rodziny, która daje wsparcie. Ale mój partner mówi mi: ,,Dobrze, że w ogóle spotkaliśmy się, bo przecież mogliśmy się nie spotkać”. (…) Jestem osobą smutnawą, a on te wszystkie moje smutki potrafi mi przetłumaczyć”, mówiła.  

Źródła: wikipedia, Wprost, Życiorysy.info, Show nr 1/2017, Rewia, Plotek.pl, Super Express, Doby Tydzień

Sprawdź również: Tak dziś wygląda Grzegorz Markocki z programu „Bar”. Wrócił po 20 latach!

Elżbieta Jaworowicz na planie programu 

Elżbieta Jaworowicz
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Eżbieta Jaworowicz w 2015 roku na wiosennej ramówce TVP

Elżbieta Jaworowicz
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…