Skandal wokół księcia Karola nie cichnie. Następca tronu otrzymał pieniądze od krewnych Bin Ladena
Miesiąc po zamachu na World Trade Center zaprosił jednego z mężczyzn na obiad...
Skandal wokół organizacji charytatywnej księcia Karola i przyjęciu przez niego ogromnej sumy pieniędzy od arabskiego szejka nie tylko nie cichnie, ale także przybiera na sile. W sprawie pojawiły się nowe fakty. Okazuje się, że najstarszy syn królowej Elżbiety II miał przyjąć milion funtów od Bakra i Shafiqa Bin Ladenów, przyrodnich braci Osamy Bin Ladena, który stoi za atakami terrorystycznymi na World Trade Center z 11 września 2001 roku.
Książę Karol w cieniu skandalu po przyjęciu darowizny
Jakiś czas temu The Sunday Times donosił o przyjęciu przez księcia Karola ogromnej sumy pieniędzy od arabskiego biznesmena. Syn królowej Elżbiety II trzykrotnie miał otrzymać od szejka milion euro, ofiarowywany w reklamówce czy walizce. Sytuacja miała miejsce w latach 2011-2015, a darowizna miała być przekazana na fundację charytatywną księcia Walii. Biznesmen, który przekazał pieniądze następcy brytyjskiego tronu starał się równocześnie o uzyskanie tytułów nadawanych przez brytyjską monarchię, a także obywatelstwo Wielkiej Brytanii, by móc uzyskać królewskie honory. Biuro księcia Karola zapewniało jednak, że przekazanie funduszy odbyło się w sposób legalny i zachowano wszystkie stosowne procedury. Policja wszczęła wówczas śledztwo w tej sprawie.
Czytaj też: Smutna tajemnica księżnej Diany. Chodzi o nienarodzone dziecko
Książę Karol, 30.06.2022
Skandal z darowiznami wokół księcia Karola – w sprawie pojawiły się nowe fakty
Okazuje się, że to nie koniec spekulacji w sprawie darowizn dla fundacji księcia Karola. Jak donosi The Sunday Times, w 2013 roku Fundusz Charytatywny syna królowej Elżbiety II miał przyjąć milion funtów od... przyrodnich braci Osamy Bin Ladena, Bakra i Shafiqa Bin Ladenów. Były szef Al-Kaidy stoi za atakami terrorystycznymi na World Trade Center z 11 września 2001 roku. Interesy księcia Walii z braćmi przestępcy odbyły się u saudyjskiego polityka, Khalida Al-Faisala Al-Sauda, zaledwie trzy miesiące przed zamachem. Z kolei cztery tygodnie po tragedii następca brytyjskiego tronu zaprosił jednego z mężczyzn, Bakra Bin Ladena, do swojej rezydencji Highgrove na obiad.
Przyrodni bracia Osamy Bin Ladena odcinają się od terrorysty już od lat 80., jednak mimo to doradcy księcia Karola odradzali mu przyjęcie darowizny od mężczyzn. Uprzedzili księcia Walii, że transakcje te mogą znacząco narazić wizerunek brytyjskiej rodziny królewskiej. Tym zapewnieniom zaprzeczają z kolei przedstawiciele fundacji, którzy twierdzą, że syn królowej Elżbiety II nie był pośrednikiem w transakcji, nikt także miał nie kwestionować tej darowizny. Bakr i Shafiq Bin Ladenowie po ojcu odziedziczyli firmę budowlaną w Arabii Saudyjskiej. Mężczyźni udzielają się charytatywnie i chętnie dzielą się majątkiem. Są m.in. fundatorami stypendium w Oxfordzkim Centrum Studiów Islamskich, których patronem jest książę Walii. Pałac Buckingham nie zabrał głosu w całej sprawie.
Zobacz także: Księżna Kate i książę William jakich nie znaliśmy. Ujęcia z imprez stały się hitem sieci
Książę Karol, Commonwealth, 28.07.2022