Książę Filip nigdy się z tym nie pogodził. Mąż królowej doświadczył ogromnej rodzinnej tragedii
Oto nieznana historia rodziny księcia Filipa
Książę Filip tworzył z królową Elżbietą II tworzył zgrane i szczęśliwe małżeństwo przez niemal 74 lata. Rodzina była dla niego wszystkim. Wspólnie z żoną doczekał się czwórki dzieci: księcia Karola, księżniczki Anny, księcia Edwarda i księcia Andrzeja. To właśnie on w dużej mierze miał wpływ na wychowanie swoich pociech i to jego głos był decydujący w wielu kwestiach. Choć w roli ojca sprawdzał się doskonale, to sam długo nie nacieszył się swoim rodzeństwem... W wieku nastoletnim przeżył tragedię, która mocno na niego wpłynęła. Kim były siostry księcia Edynburga? Jaki miał z nimi kontakt? Oto nieznana historia rodziny Filipa, czyli sióstr Małgorzaty, Teodory, Cecylii oraz Zofii.
Dzieciństwo księcia Filipa
Książę Filip urodził się w Grecji i pochodził z rodu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Historia wczesnych lat jego życia to gotowy materiał na film. Był jedynym synem i ostatnim dzieckiem króla Grecji, księcia Andrzeja i księżnej Alicji Battenbarg. Rodzice księcia FIlipa tworzyli zaskakującą parę. Choć Alicja Battenbarg urodziła się głucha, potrafiła mówić wyraźnie i szybko nauczyła się czytać z ruchu ust. W ten sposób nauczyła się niemieckiego, francuskiego, potem greckiego. Zdarzały się jej jednak wpadki, tak jak było to w przypadku ślubu z królem Grecji. Jak czytamy w książce Mój mąż i ja: „Powiedziała „nie” zamiast „tak”, gdy padło pytanie, czy bierze ślub z własnej woli, a potem „tak” zamiast „nie”, gdy spytano, czy obiecała swoją rękę innemu. Chociaż umiała czytać z ruchu warg, w tym wypadku miała trudności z powodu bogatego zarostu prawosławnego księdza”. Para szybko doczekała się potomstwa.
W 1905 roku na świat przyszła pierwsza córka książęcej pary, księżniczka Małgorzata. Kolejno do 1914 roku urodziły się Teodora, Cecylia i Zofia. Chwilę później stosunki Alicji z mężem zaczęły się pogarszać. On zajmował się sprawami wojska, ona coraz częściej poświęcała swój czas sprawom duchowym. On walczył, a ona zajmowała się rannymi. Mimo to wciąż darzyli się uczuciem. Siedem lat później na świecie pojawił się książę Filip. „Lekarz rodzinny uznał, że stół w sali jadalnej jest najlepszym miejscem na poród”. Gdy książę Filip przyszedł więc na świat, jego siostry: 16-letnia wówczas Małgorzata, 15-letnia Teodora, 10-letnia Cecylia i 7-letnia Zofia, otoczyły go matczyną opieką.
Niestety Filip miał zaledwie osiemnaście miesięcy, małżeństwo zmuszone było uciekać z kraju, brytyjskim statkiem dostali do Francji. Tam księżna Alicja w pełni poświęciła się zgłębianiu życia duchowego. Dołączyła do ortodoksyjnego kościoła prawosławnego i chwilę później zaczęła twierdzić, że... słyszy głos Boga. Wielokrotnie powtarzała, że rozmawia z Jezusem, z którym: „łączy ją psychiczny i fizyczny związek”. W 1930 roku przeżyła załamanie nerwowe, zdiagnozowano u niej schizofrenię paranoidalną. Matka księcia Filipa udała się więc na leczenie psychiatryczne, a jego ojciec stał się regularnym lwem salonowym i ostatecznie zamieszkał w Monte Carlo.
Czytaj też: Prawda o przeprowadzce księcia Williama i księżnej Kate: ich dzieci czuły się jak w więzieniu
Siostry księcia Filipa wylądowały wówczas u niemieckich krewnych, gdzie każda odnalazła miłość swojego życia. Wyszły za mąż za związanych z nazistami niemieckich arystokratów. Mówi się, że to właśnie ze względu na kontrowersyjne związki z nazistami siostry księcia Filipa nie zostały zaproszone na jego ślub z Elżbietą Windsor. Szczególne kontrowersje wzbudzało małżeństwo księżniczki Zofii, która stanęła na ślubnym kobiercu z żołnierzem SS. Książę Christoph von Hessen miał rangę Oberführera i dowodził rezerwami sił powietrznych. Para miała razem piątkę dzieci.
Często urządzali przyjęcia, na których gościli w swoim domu samego Adolfa Hitlera. „Mimo że moje i Chrisa poglądy zmieniły się fundamentalnie kilka lat później, byliśmy pod wielkim wrażeniem tego czarującego i skromnego mężczyzny oraz jego planów poprawy sytuacji w Niemczech”, pisała swoich w pamiętnikach księżniczka Zofia o Hitlerze.
Druga siostra księcia Filipa, księżniczka Teodora, zmarła w 1968 roku. Z mężem księciem Bertholdem Badenem (zm. 1963) miała trójkę dzieci: Małgorzatę, Maksymiliana i Ludwika.
Trzecia siostra księcia Filipa, księżniczka Małgorzata zmarła w 1981 roku. Na zdjęciu poniżej z mężem, księciem Gottfriedem Hohenlohe-Langenburgiem.
Siostry księcia Filipa chciały, by i on zamieszkał wraz z nimi w Niemczech. Znalazły mu tam nawet szkołę i choć Filip rozpoczął tam edukację, to nie trwało to długo. Dyrektor musiał uciekać z Niemiec i przeniósł szkołę do Szkocji. To ucieszyło wuja Filipa, Louise’a Moutbattena, który chciał mieć siostrzeńca blisko siebie. Miał bowiem wobec niego plany — chciał, by rozpoczął karierę wojskową i dobrze się ożenił. Niestety wówczas szesnastoletniego księcia FIlipa spotkała ogromna tragedia.
Siostra księcia Filipa zginęła w katastrofie lotniczej
17 listopada 1937 roku dyrektor szkoły wezwał do siebie Filipa i przekazał mu tragiczną wieść. Poprzedniej nocy jego ukochana siostra, 26-letnia księżniczka Cecylia zginęła w katastrofie samolotowej. Wraz z mężem księciem Jerzym i synami: sześcioletnim Ludwikiem i pięcioletnim Aleksandrem oraz teściową Eleonorą leciała do Anglii na ślub młodszego brata swojego męża. W podróż nie zabrała jedynie swojej rocznej córeczki Joanny. Tego dnia panowały złe warunki atmosferyczne. Pilot zdecydował się awaryjnie lądować w Belgii, ale podczas podejścia skrzydło maszyny zawadziło o komin fabryczny. Samolot runął na ziemię i wszyscy pasażerowie i załoga, czyli łącznie jedenaście osób zginęło na miejscu. W zgliszczach odnaleziono przy księżnej Cecylii zwęglone zwłoki noworodka, co sugeruje, że siostra księcia Filipa podczas lotu urodziła dziecko…
Książę Filip wziął udział w uroczystościach pogrzebowych, po czym powrócił do Szkocji. Jego siostry pogrążone w żałobie i coraz bardziej uwikłane w sprawy Niemiec, rozluźniły z nim kontakt. Niecałe dwa lata później księcia Filipa spotkała kolejna tragedia. Dwu i półroczna córka Cecylii, Joanna, zmarła na zapalenie opon mózgowych. Książę Filip nigdy nie pogodził się z tą tragedią.
Po ślubie z Elżbietą II na brytyjskim dworze nie wypadało mu się spotykać ani nawet wspominać o powiązanych z nazistami siostrami. W jego małżeństwie z Elżbietą na szczęście szybko pojawiły się dzieci. Mówi się, że rodzinne życie pomogło mężowi królowej poradzić sobie z traumą z dzieciństwa. Niektóre źródła podają nawet, że to dlatego książę Filip faworyzował księżniczkę Annę, która jest jego jedyną córką, bowiem przypominała mu siostry, z którymi w młodości miał tak dobre relacje.
W tym roku do rodzinnych tragedii dołączyła smutna wiadomość o śmierci księcia Edynburga... Zmarł w wieku 99 lat.
Zobacz także: Ochroniarz księżnej Diany zabrał głos w sprawie konfliktu między księciem Williamem i księciem Harrym