Magda Gessler, VIVA! 13/2023
Fot. Marlena Bielinska
Z ŻYCIA GWIAZD

Wysyłał jej egzotyczne prezenty, był dla niej autorytetem. Ojca chrzestnego Magdy Gessler zna każdy Polak

To legendarna dla polskiej kultury postać...

Rafał Kowalski 7 sierpnia 2023 13:49
Magda Gessler, VIVA! 13/2023
Fot. Marlena Bielinska

Ona to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych Polek, on – legendarny pisarz, reportażysta i publicysta. Ale niewiele osób wie, że Magdę Gessler i Ryszarda Kapuścińskiego cokolwiek łączyło. Prawda jest zaskakująca.

Kto jest ojcem chrzestnym Magdy Gessler?

Mało kto pytał Magdę Gessler o to, kim są jej rodzice chrzestni. Okazuje się, że jedną z osób, która zdecydowała się na taką rolę, był Ryszard Kapuściński. Gdy Mirosław Ikonowicz – tata restauratorki – pytał go o zgodę, pisarz był jeszcze na studiach. Panowie byli dobrymi przyjaciółmi.

Tata chrzestny był bardzo obecny w życiu dorastającej dziewczynki. „Wujek zapewniał mnie, że święty Mikołaj jest jego przyjacielem. Wierzyłam we wszystko, co mówił”, opowiadała Rewii Magda Gessler, która do dziś pamięta jeden rok, który mocno kojarzy się jej z Mirosławem Ikonowiczem. „Pamiętam z tamtych świąt 1957 roku niesamowity zapach egzotycznych przypraw”, opowiadała. Teraz gwiazda myśli o Ryszardzie Kapuścińskim w każdą Wigilię.

Podróżujący po świecie artysta nie jeden raz zaskakiwał małą Magdę. Wysyłał jej pocztówki z Kongo, Japonii, Chin czy Sudanu. Ofiarował jej nawet lalkę z Bombaju!

Jako nastolatka Magda Gessler wielokrotnie dyskutowała z ojcem chrzestnym, była zafascynowana jego inteligencją i twórczością. Czekała na kolejne książki oraz podziwiała za odwagę do zwiedzania zakątków Ziemi. Uwielbiała uczyć się języków i ostatecznie zna ich aż 7.

Gdy zaczynała pracę nad własnymi restauracjami, korzystała z rodzinnych przepisów. Wśród zapisków znajdowały się i takie, które osobiście notował Ryszard Kapuściński.

Zobacz też: Tak wygląda dziś Wojtuś z Rodziny zastępczej. Czym zajmuje się Michał Włodarczyk?

Ryszard Kapuściński, 2005

Ryszard Kapuściński, ojciec chrzestny Gessler
Fot. Krzysztof Wojcik / Forum

Znani ojcowie i matki chrzestne gwiazd

Przypomnijmy, że inne osoby też mogą powiedzieć, że ich rodzicami chrzestnymi są ludzie świata mediów i kultury.

Mamą chrzestną Heleny Englert jest Anna Dymna, Magdy Umer Kalina Jędrusik, a Kingi Rusin Danuta Rinn.

Zaś ojcem chrzestnym Anny Lewandowskiej jest Jacek Bławut, a Elton John sprawuje tę samą funkcję dla Seana Lennona - syna Johna Lennona i Yoko Ono.

Wiedzieliście o tym? 

CZYTAJ TAKŻE: Stracił w tragicznym wypadku czteroletniego synka, potem zbliżył się do Boga... Dziecko Jana Pospieszalskiego odeszło na jego oczach

Magda Gessler, VIVA! 13/2023
Fot. Marlena Bielinska

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.