Andrzej Duda kończy 45 lat. Wszystkie sekrety prezydenta Dudy
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Rodzice profesorowie, adoptowana siostra i stryj polityk. Co jeszcze wiemy o rodzinie prezydenta?

Andrzej Duda ma duże wsparcie najbliższych...

Redakcja VIVA! 8 lipca 2020 16:46
Andrzej Duda kończy 45 lat. Wszystkie sekrety prezydenta Dudy
Fot. East News

Choć wyborcy prezydenta Polski Andrzeja Dudy podczas jego wystąpień i podróży sporadycznie widują jedynie małżonkę polityka – Agatę Dudę - to głowa państwa zapewnia, że wszyscy z bliskiej rodziny wspierają go na co dzień i są dla niego bardzo ważni. Nie każdy jednak wie, kim dokładnie są rodzice Andrzeja Dudy, jak liczne ma on rodzeństwo i czy ktoś z jego krewnych był wcześniej politykiem…

Rodzina Andrzeja Dudy – rodzice prezydenta, młodsze siostry, stryj

Prezydent jest najstarszym dzieckiem pochodzącej z południowej Małopolski Janiny Milewskiej-Dudy oraz urodzonego w Starym Sączu Jana Tadeusza Dudy. Jak sam o sobie Andrzej Duda mówi – wywodzi się z krakowskiej inteligencji. Prawdą jest, że zarówno mama, jak i tata polityka są profesorami po AGH w stolicy Małopolski. Ona – nauk chemicznych, on – nauk technicznych, a także samorządowcem i informatykiem. W książce autorstwa Mileny Kindziuk rodzice prezydenta podkreślali, że był on żartobliwym i głodnym wiedzy malcem. Robił w domu różne eksperymenty, a gdy mama zabrała go ze sobą na wykład – skrupulatnie notował i miał masę pytań. Szybko jednak nauki ścisłe przestały go interesować…

Dla pani Janiny i pana Jana ważne było, by syn wyrósł na zaradnego mężczyznę. Pomóc miało w tym harcerstwo. „Stosowaliśmy wobec niego raczej twarde zasady: sam sobie musisz radzić, sam za siebie odpowiadać, ja cię nie będę pilnował, nie będę ci kwoczył”, mówił w rozmowie z Mileną Kindziuk Jan Duda i dodawał, że ważną częścią życia całej rodziny była też religia. „Odpowiedzialny ojciec marzy przede wszystkim o tym, aby jego dziecko było zbawione po długim, dobrym i szczęśliwym życiu. […] Wychowywałem Andrzeja na kogoś, kto zawsze jest gotów do podejmowania wyzwań, nawet tych najtrudniejszych, do brania odpowiedzialności, do większego niż inni wysiłku (...). Dziś mogę powiedzieć, że syn dawno mnie przerósł”, czytamy w tej samej książce o tytule Rodzice prezydenta.

Andrzej Duda za adoptowaną siostrę. Kim jest Dominika Duda?

Niewiele osób wie, że Andrzej Duda ma dwie młodsze siostry. Pierwsza z nich ma na imię Anna i jest o osiem lat młodsza od prezydenta Polski. Kobieta ukończyła tak jak rodzice AGH, gdzie dziś jest wykładowcą. Jej konikiem są tematy związane z paliwami i energią. 40-latka zna też dobrze język czeski. Prywatnie ma czwórkę dzieci.

Druga z sióstr polityka ma na imię Dominika. Szesnaście lat młodsza od głowy państwa kobieta została adoptowana przez Janinę i Jana Dudów. Decyzja o tym kroku trwała dość długo, ale dziś rodzice prezydenta są z siebie dumni. „Adopcja jest trudną decyzją. To nie jest tak, ze dziecko jest zabawką. Żeby podjąć taką decyzję, trzeba mieć predyspozycje. Nie każdego stać na to i to nie jest jego wina, że nie jest w stanie przyjąć dziecka z biologicznie innych rodziców, tak, jak swojego. […] My z własnego doświadczenia wiemy, że to jest trudna decyzja, ale (...) według nas daje człowiekowi poczucie spełnienia”, tłumaczył Jan Duda w programie Politycy od kuchni. Dominika Duda jest mamą dwuletniego Oskara. Media podają, że 32-latka pracuje w administracji jednej z krakowskich uczelni.

A skąd u Andrzeja Dudy zamiłowanie do polityki? Być może od ojca, który od 2014 roku był radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego, a później został jego przewodniczącym. Znacznie mocniej jednak w działalność w tym obszarze od lat włącza się stryj prezydenta. Pan Antoni został wybrany na posła Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku. Cztery lata później przegrał wybory i nie udało się ponownie zasiąść w sejmowych ławach.

Wiedzieliście, że Andrzej Duda ma tak liczną rodzinę? 

 Janina Milewska-Duda, Jan Duda, rodzice Andrzeja Dudy
Fot. Damian KLAMKA/East News

 Janina Milewska-Duda, Jan Duda, rodzice Andrzeja Dudy, Kinga Duda
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @andrzejduda

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.