Księżniczka Anna była „córeczką tatusia”. Z księciem Filipem łączyła ją wyjątkowa więź
Książę Edynburga i jego córka mieli ze sobą wiele wspólnego
Był moim nauczycielem, zwolennikiem i krytykiem, ale to, co przede wszystkim chciałam naśladować, to przykład dobrze przeżywanego życia i dobrowolnej służby” – tak księżniczka Anna pożegnała księcia Filipa. Córka królowej Elżbiety II i jej małżonka była mocno związana z ojcem, przez co uważa się ją za jego „ulubione dziecko”. Uwielbia sport, angażuje się w wiele projektów charytatywnych, uznawana jest za najciężej pracującego członka rodziny królewskiej i ma nieugięty charakter... Jest kopią swojego ojca i zajmowała szczególne miejsce w jego sercu.
Księżniczka Anna - wzruszające oświadczenie po śmierci księcia Filipa
Księżniczka Anna, podobnie jak jej rodzeństwo, wydała po śmierci ojca poruszające oświadczenie, w którym pożegnała się z księciem Filipem. Monarcha zmarł 9. kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat. „Każda osoba wie, że kiedyś to się stanie, ale żadna osoba nigdy nie będzie na to gotowa”, przyznała jedyna córka królowej Elżbiety II i księcia Edynburga.
„Mój ojciec był moim nauczycielem, zwolennikiem i krytykiem, ale to, co przede wszystkim chciałam naśladować, to przykład dobrze przeżywanego życia i dobrowolnej służby. Jego zdolność do traktowania każdej osoby jako osobnej jednostki na własnych prawach pochodzi ze wszystkich organizacji, z którymi był związany. Uważam to za zaszczyt i przywilej, że poproszono mnie, abym podążała jego śladami [...] Wiem, jak wiele dla nich znaczył, w Wielkiej Brytanii, we Wspólnocie Narodów i na całym świecie”, dodała Anna.
„Chciałabym podkreślić, jak bardzo nasza rodzina ceni sobie wspomnienia tak wielu ludzi, którzy go znali. Będzie nam go brakowało, ale pozostawił po sobie dziedzictwo, które może nas wszystkich zainspirować”, podziękowała za przesłane kondolencje.
Czytaj też: Wielka Brytania. Przyczyną śmierci królowej Elżbiety II był rak? „Zaakceptowała to z pokorą”
Relacja księżniczki Anny i księcia Filipa. Była jego ulubionym dzieckiem
Kiedy Elżbieta II została królową, stało się jasne, że wychowaniem dzieci zajmie się książę Filip. Od zawsze uważano, że monarchini rządzi państwem, ale Filip rządzi w domu. Książę dbał o ich edukację i starał się rozwijać w potomkach najlepsze cechy charakteru, choć biografowie są pewni, że jego relacje z dziećmi były dość napięte – Filip nigdy nie umiał porozumieć się z najstarszym synem, księciem Karolem, a najmłodszy Edward często robił coś wbrew sobie, aby spodobać się ojcu.
W przeciwieństwie do Karola, który już w dzieciństwie przypominał wrażliwą i cierpliwą Elżbietę II, Anna od najmłodszych lat była kopią Filipa. Być może dlatego bliscy przyjaciele księcia twierdzili, że była jego ulubionym dzieckiem. W dniu narodzin córki miał powiedzieć: „To najsłodsza dziewczynka na świecie”.
Zobacz także: Wielka Brytania. Książę Harry miał przed laty spotykać się ze starszą o 13 lat gwiazdą reality show
Elżbieta II i książę Filip z córką Anną, 1950 rok
Elżbieta II i książę Filip z dziećmi – synem Karolem i córką Anną, 1953 rok
Książę Filip rozwijał w córce wszystkie cechy, które widział w sobie. Ashley Walton, była królewska reporterka Daily Express, powiedziała kiedyś: „Anna jest jak książę Filip. Jest tak samo silna jak on, nie znosi bzdur i nie bierze jeńców”. Małżonek Elżbiety II uważał, że wszystkie dzieci powinny poznać „smak życia” poza murami pałacu. Jak czytamy w książce Mój mąż i ja Ingrid Seward, z tego powodu zdecydował się wysłać Karola do szkoły Gordonstoun, a Annę – do Benenden. Była mu za to wdzięczna.
Wspierał też pasję Anny, czyli jej wielką miłość do jazdy konnej. „Jeśli ktoś nie je siana, nie jest nim zainteresowana”, zażartował kiedyś z córki. Wkrótce księżniczka została pierwszą członkinią rodziny królewskiej, która wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w jeździectwie. Na koncie ma jeden złoty i dwa srebrne medale z mistrzostw Europy. „Zawsze wiedziałam, że jeśli zamierzam robić cokolwiek poza Firmą, to konie będą najlepszym wyborem”, stwierdziła księżniczka Anna w wywiadzie z magazynem Vanity Fair.
W rozmowie z BBC kilka lat temu stwierdziła, że podobna pasja ukształtowała charakter jej ojca. „Był praktycznie uchodźcą, nie miał dokąd pójść. Prawdopodobnie dlatego szkoła Gordonstoun miała na niego taki wpływ”, tłumaczyła księżniczka, opowiadając, skąd książę Filip wyniósł zamiłowanie do sportu. „Uważał, że są rzeczy poza szkołą, które są niezbędne, aby pomóc człowiekowi rozwinąć się jako jednostka”, dodała Anna.
Księżniczka Anna i książę Filip na zawodach jeździeckich, 1971 rok
Po wstąpieniu na tron w 1952 roku królowa Elżbieta II ogłosiła, że Windsor będzie nazwiskiem rodzinnym jej męskich i/lub niezamężnych potomków, ale już w 1960 roku zdecydowała, że jej i Filipa dzieci powinny mieć nazwisko ojca – Mountbatten. Szczególnie zależało na tym księciu Edynburga, który mówił, że „jest jedynym człowiekiem w kraju, któremu nie wolno dać nazwiska swoim dzieciom”.
Według Daily Express, to właśnie Anna – z miłości do ojca – po raz pierwszy użyła podwójnego nazwiska Mountbatten-Windsor w oficjalnych dokumentach, kiedy rejestrowała małżeństwo z kapitanem Markiem Phillipsem w 1973 roku.
Bliskość ojca i córki wykraczała poza podobieństwo ich charakterów. Książę Edynburga cenił fakt, że jego córka lubi pracować. W 2018 roku okrzyknięto ją „najbardziej pracowitym członkiem rodziny królewskiej ostatnich pięćdziesięciu lat”. „Anna nie cierpi marnowania czasu i jest w tym niezwykle podobna do ojca”, tłumaczyła Victoria Arbiter, felietonistka i ekspertka ds. brytyjskiej monarchii.
Annę i Filipa łączyło też podobne poczucie humoru i zamiłowanie do niewybrednych żartów. Byli tak samo szczerzy w rozmowach z mediami. Nawet kiedy Wielka Brytania przeżyła szok po próbie porwania Anny w 1974 roku, monarcha skomentował całe zamieszanie w swoim stylu. „Gdyby temu mężczyźnie udało się ją uprowadzić, zapewniłaby mu piekło na ziemi w tej niewoli”, stwierdził żartobliwie w rozmowie z przedstawicielami prasy.
Czytaj także: Wielka Brytania. Księżniczka Charlotte może otrzymać wyjątkowy prezent od swojego dziadka
Książę Filip z córką Anną, 1986 rok
Księżniczka Anna, jedyna córka Elżbiety II i księcia Filipa. Kim jest?
Księżniczka Anna urodziła się 15 sierpnia 1950 roku, niecałe dwa lata po bracie Karolu. Zawsze wiedziała, że jest „tą drugą”. „Od wczesnego dzieciństwa akceptowałam fakt, że jestem we wszystkim druga. Człowiek dostosowuje się do tego pod wpływem doświadczeń”, cytuje córkę królowej Ingrid Seward w książę Mój mąż i ja. Po latach uznała, że to tak naprawdę ułatwiło jej życie. „Jestem córką królowej, a dzięki temu, że jestem córką, jestem w to mniej zaangażowana niż chłopcy”, przyznała.
Nie ma również żalu do rodziców, że często nie było ich w pobliżu. „Byli pomocni i nigdy tak naprawdę nie wtrącali się w moje decyzje”, przytacza opinię księżniczki Ingrid Seward. „Od czasu do czasu pojawiały się pytania w rodzaju „Czy to na pewno dobry pomysł?”. Nie sądzę jednak, żeby ktokolwiek z nas chociaż przez chwilę pomyślał, że ona [królowa] nie troszczyła się o nas w taki sam sposób, jak każda inna matka”, dodała, odpowiadając za swoich braci – księcia Karola, księcia Andrzeja i księcia Edwarda.
Zobacz również: Wielka Brytania. List królowej Elżbiety II trafił na aukcję. Monarchini pisała w nim o swojej pasji
Dzieci Elżbiety II i księcia Filipa: książę Andrzej, księżniczka Anna, książę Edward, książę Karol (siedzi), 2007 rok
Brytyjczycy szanują Annę za prawdomówność i fakt, że ciągle pracuje. I chociaż wypełnia swoje obowiązki najlepiej, jak potrafi, nie kryje, że są męczące. „Z czasem wszystko staje się łatwiejsze, ale czy możesz sobie to wyobrazić? Zastanów się, jak to jest wchodzić do pokoju pełnego osób, których nigdy wcześniej nie spotkałeś”, tłumaczyła w filmie dokumentalnym The Queen: Her Commonwealth Story z 2018 roku.
O tym, że Anna odziedziczyła po ojcu nie tylko potrzebę pomagania innym – współpracuje z ponad 300 organizacjami charytatywnymi – ale i jego charakter, najlepiej świadczy mały skandal z 2019 roku. Wtedy do sieci trafiło zabawne nagranie z pałacu Buckingham, które dzięki internautom zdobyło ogromną popularność.
Podobno Anna nie chciała przywitać Donalda Trumpa, a w reakcji na upomnienie Elżbiety II jedynie wzruszyła ramionami. Incydent uznano nawet za publiczne lekceważenie prezydenta USA, jednak według CNN prawda była zupełnie inna. Niemy dialog matki i córki nie miał nic wspólnego z Trumpem – królowa chciała zobaczyć, z kim będzie się witać, a gest księżniczki był żartobliwą odpowiedzią „to tylko ja, mamo”.
The Queen chastising Princess Anne for not greeting Trump and Anne not giving a single shit is the mood we all need to take into today pic.twitter.com/W5cCFlq2Ui
— Hannah Jane Parkinson (@ladyhaja) December 4, 2019
Według The Telegraph Elżbieta II nie była zadowolona ze wszystkich decyzji córki. Uważała, że rozstanie z kapitanem Markiem Phillipsem, z którym Anna ma dwójkę dzieci, było błędem. Para rozwiodła się w 1992 roku po ujawnieniu, że Phillips ma romans i dziecko z inną kobietą. Inaczej na to patrzył książę Filip. Wspierał Annę i podczas rozwodu, i wtedy, kiedy wyszła za mąż po raz drugi, za żołnierza Timothy’ego Laurence’a.
Spośród wszystkich dzieci królowej to Anna wyróżnia się największą niezależnością, a książę Filip miał na to wielki wpływ. Brytyjczycy zauważają, że nikt nie dorówna jego oddaniu monarchii i rodzinie, ale księżniczka jest na najlepszej drodze, aby kontynuować dzieło swojego szanowanego ojca.
Źródło: BBC, Hello Magazine, Harper’s Bazaar, Tatler
Elżbieta II, książę Filip i księżniczka Anna na obchodach urodzin królowej, 2007 rok