królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Tylko jedna osoba otrzymała prawo do zwracania się do królowej Elżbiety II po imieniu...

Nigdy byśmy jej nie obstawiali!

Rafał Kowalski 3 lipca 2019 19:00
królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images

Pierwszy czarnoskóry prezydent RPA Nelson Mandela zmarł w 2013 roku, ale pamięć o nim wciąż nie ginie. Liczne działania laureata Pokojowej Nagrody Nobla robiły wrażenie nie tylko na milionach zwykłych obywateli świata, ale i na samej brytyjskiej królowej. Okazuje się, że Nelson Mandela był jedyną niespokrewnioną z Elżbietą II osobą, która zwracała się do niej na ty.

Znajomość Nelsona Mandeli i Elżbiety II – anegdota

Obserwator życia brytyjskiej rodziny królewskiej Richard Fitzwilliams opowiedział angielskim mediom o tym, że Nelsona Mandelę i królową Elżbietę II łączyła bardzo miła i nietypowa relacja. Tylko czarnoskóry polityk pozwalał sobie bowiem na zwracanie się do monarchini po imieniu. Podczas, gdy inni mówili Jej Królewska Wysokość, on witał ją po prostu „Elu”. Nie inaczej było w 1995 roku w RPA, kiedy Elżbieta II odwiedziła ówczesnego prezydenta. Gdy Mandela lekceważył królewskie obyczaje, królowa miała podobno być rozweselona. Sama o polityku mówiła z kolei jako o cudownym mężczyźnie.

Sytuacja powtórzyła się też podczas wizyty Mandeli w Wielkiej Brytanii. „Och, Elżbieto!”, miał wykrzyczeć polityk z RPA, gdy zobaczył królową. „Cześć, Nelsonie”, miała mu odpowiedzieć najważniejsza osoba w Wielkiej Brytanii. „Myślę, że Nelson Mandela był jedną z niewielu osób, które mówiły do ​​królowej po imieniu i wydaje mi się, że ją to bawiło”, pisał z kolei w swojej książce asystent Mandeli, Zelda la Grange.

Co ciekawe, i jeszcze bardziej niewyobrażalne, polityk pozwalał sobie na tak dużo, że nawet komentował wagę brytyjskiej władczyni. „Och Elu, chyba schudłaś”, miał powiedzieć Nelson Mandela przy innej okazji spotkania z królową brytyjską.

O wyjątkowości relacji, jaka łączyła tę dwójkę, mogą też świadczyć wzruszająca słowa królowej po śmierci Mandeli. „Jej Królewska Mość zachowała bardzo ciepłe wspomnienia ze spotkań z panem Mandelą i przekazuje swe szczere wyrazy współczucia jego rodzinie i ludowi Afryki Południowej, który pogrążył się w smutku”, głosił komunikat Elżbiety II z 2013 roku.

Przypomnijmy, że pełne imiona i nazwisko 93-letniej monarchini to Elizabeth Alexandra Mary Windsor. 

Nelson Mandela, Królowa Elżbieta II
Fot. East News

Nelson Mandela
Fot. East News

królowa Elżbieta II kapelusze a wyścigach Royal Ascot 2019
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…