Krystian Ochman, Eurowizja 2022, pierwsza próba
Fot. EBU / NATHAN REINDS
O TYM JEST GŁOŚNO

Eurowizja 2022: Krystian Ochman już po drugiej próbie. Zobacz jego występ z River!

Czy Polska wygra? Wiemy, co uważają komentatorzy i bukmacherzy

Rafał Kowalski 6 maja 2022 14:37
Krystian Ochman, Eurowizja 2022, pierwsza próba
Fot. EBU / NATHAN REINDS

Przed nami wielkie emocje związane z 66. Konkursem Piosenki Eurowizji w Turynie. Dwunastego maja odbędzie się drugi półfinał imprezy i to właśnie wtedy dowiemy się, czy Krystian Ochman z utworem River przejdą do finału i zaśpiewają ponownie w sobotę 14 maja. Żeby to się udało, polski występ musi zachwycić jurorów i publiczność. Trwają próby, które mają pomóc w osiągnięciu wspomnianego sukcesu. Jak Ochman wypadł chwilę temu?

Druga próba Polski na Eurowizji 2022: opis prezentacji, film z występu

By znaleźć się w finale Eurowizji Polska z utworem River musi mieć jeden z 10 najlepszych występów czwartkowego półfinału. Nasza delegacja pilnie pracuje nad tym, by zebrać jak najwięcej głosów od widzów i profesjonalnego jury – połączenie punktów od jednych  i drugich wpływa na końcowy wynik.

Krystian Ochman chwilę po godzinie 14:00 (przez półgodzinne opóźnienie) pojawił się na scenie hali PalaOlimpico w Turynie i rozpoczął drugą próbę. Na scenie zobaczyliśmy wokalistę w ciemnym garniturze z granatowymi wstawkami. Mroczny klimat uzupełniały wizualizacje, na których widzimy twarz naszego reprezentanta oraz nakładka dla telewidzów imitująca deszcz. Nie zabrakło także dźwięku spadających z nieba kropli wody. Wokół Krystiana Ochmana poruszały się też tancerki, których twarze nie są pokazywane. Stroje pań zrobione z frędzli i specyficzne, demoniczne ruchy dodają prezentacji charakteru i uzupełniają przesłanie utworu. 

Wokalnie Polak czuł się jak zwykle bardzo dobrze. Jego głos oceniany jest przez fanów konkursu jako jeden z najoryginalniejszych w tym roku. Czy to pozwoli Polsce sięgnąć po wysokie miejsce? Przekonamy się już niedługo. Na razie zapraszamy do obejrzenia krótkiego nagrania z drugiej próby Krystiana Ochmana.

Krystian Ochman, Eurowizja 2022, zdjęcia prób

Krystian Ochman, Eurowizja 2022, pierwsza próba
Fot. EBU / NATHAN REINDS

Krystian Ochman, Eurowizja 2022, pierwsza próba
Fot. EBU / NATHAN REINDS

Krystian Ochman na Eurowizji: opinie dziennikarzy

Na miejscu w Turynie są dziennikarze z całego świata, którzy mogli zobaczyć całą drugą próbę Krystiana Ochmana. Wśród szczęśliwców, którzy otrzymali akredytację i wstęp do włoskiego centrum prasowego znalazł się między innymi wydawca VIVY.pl Konrad Szczęsny. Jak ocenia występ Polski? Pierwszy raz w historii polskich występów wizja i jej realizacja są spójne. Tu nie ma żadnego przypadku. Prezentacja jest przemyślana, spektakularna, użyto dwóch typów nakładek: deszczu i burzy. To dodaje dramatyzmu i sprawia, że motywy akwatyczne są spotęgowane. Cztery tancerki-strzygi, kojarzące się ze słowiańską mitologią (dla niektórych zagranicznych obserwatorów są podobni do dementorów z Harry'ego Pottera) lub chochołem z „Wesela”, zdecydowanie oddają ducha i dramatyzm „River”. Krystian czuł się pewnie wokalnie, nawet jeśli pomylił się w tekście, potrafił to zamaskować i nie dał się wytrącić z równowagi. Wyciągnęliśmy wnioski z poprzednich lat. Zaproponowaliśmy coś, co jest świeże, co poza byciem bardzo europejskim (sama piosenka) jest także związane z naszą tożsamością kulturową (motyw tancerek-strzyg). Polska to pewny finalista i tę pozycję swoimi próbami umocniła. Wydaje mi się, że ten najważniejszy wyścig ukończymy w pierwszej dziesiątce, zaś top5 jest dla nas realne", przekazał nam Konrad Szczęsny.

W hali PalaOlimpico znajduje się też autor kanału Dobry Wieczór Europo, współpracujący z VIVĄ.pl przy Konkursie Piosenki Eurowizji, Maciej Mazański. „Bardzo dobrze przemyślana, mroczna i intrygująca oprawa wizualna cieszy oko, podczas gdy hipnotyzujący, ale i zadziwiająco precyzyjny wokal jest prawdziwą ucztą dla uszu. W połączeniu daje nam to najlepszy występ Polski na Eurowizji od lat", opowiadał po popołudniowej próbie Polski.

Polska na Eurowizji 2022 Ochman komentarze bukmacherzy
Fot. EBU / CORINNE CUMMING

Próbie przysłuchiwał się też Rafał Kowalski z VIVY.pl. Jego zdaniem to pierwsza Eurowizja od lat, gdzie możemy oddać się tylko przyjemności oglądania polskiego występu i porzucić na bok stres. „Czuć pełną dumę z reprezentanta swojego kraju to uczucie piękne i w ostatnich latach dla polskich fanów konkursu nie tak oczywiste. Tym bardziej z przyjemnością przysłuchiwałem się drugiej próbie Krystiana Ochmana. Jego umiejętności wokalne nikogo z widzów nie powinny w czwartkowy wieczór stresować. Europejscy widzowie mogą być pozytywnie zaskoczeni tym, jakim głosem operuje polski reprezentant. Prezentacja przygotowana przez nasz team też ma wszystko, by się spodobać: konkretny charakter, przemyślane ujęcia oraz – mając na myśli pojawienie się wody oraz imitacji deszczu - pełne wykorzystanie możliwości sceny i przekazu telewizyjnego. Jedyna moja obawa dotyczy tego, jak mroczny jest cały występ. Wcześniej wyobrażałem sobie, że być może zostanie zakończony słupem jasnego światła, by dać odbiorcom wrażenie, że opowiadana historia ma pozytywne zakończenie. Tak czy tak, tej prezentacji nie da się nie zapamiętać, a także o to w tym konkursie chodzi”, uważa reporter wideo i drugi wydawca serwisu.

Zobacz też: Krystian Ochman stresuje się wywiadami po polsku? Nam ujawnił prawdę!

Eurowizja 2022: oceny bukmacherów na temat Polski 

Od kilku tygodni trwają zakłady bukmacherskie związane z Eurowizją 2022. Na ten moment eksperci dają Polsce aż 91 procent szans, że przejdziemy do finału. Wyprzedza nas jedynie Szwecja, która typowana jest też do wygrania całego konkursu. Poza nią największymi faworytami bukmacherów są Włochy i Ukraina. Polska w finale obstawiana jest na miejsce ósme, a przed nią znaleźli się jedynie: Wielka Brytania, Hiszpania, Grecja i Norwegia.

Awans piosenki River do sobotniego koncertu jest więc niemal pewny, a ostateczna pozycja, która zajmie Krystian Ochman również prawdopodobnie będzie wysoka. Pytanie, jak bardzo. Trzymamy kciuki nawet za wygranie Eurowizji 2022! 

Czytaj także: Krystian Ochman o występie na Eurowizji: „bez sensu podchodzić do tego sceptycznie”

Krystian Ochman, Eurowizja 2022, pierwsza próba
Fot. EBU / ANDRES PUTTING

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.