Katarzyna Piątkowska 18 maja 2017 07:00
1/6
Andrzej Wajda ze Złotą Palmą
Copyright @East News
1/6

W ciągu 70-letniej historii festiwalu kilka razy do głównej nagrody nominowane były polskie filmy. Niestety tylko dwa razy Złota Palma trafiła w polskie ręce. W 1981 roku nagrodzono film Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”, a w 2002 „Pianistę” Romana Polańskiego. W tym roku w prestiżowej sekcji "Cannes Classic 2017" można będzie zobaczyć odnowiony film Wajdy. Ze Złotą Palmą dla najlepszej aktorki wyjechała z Cannes Krystyna Janda. W 1990 roku doceniono jej rolę w „Przesłuchaniu”. Do Cannes po nagrody jeździli Wojciech Jerzy Has z filmami "Sanatorium pod klepsydrą" i "Jak być kochaną", Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland ("Aktorzy prowincjonalni").

Kto miał szansę na Złotą Palmę?

Andrzej Wajda to pierwszy Polak, którego canneńskie jury uhonorowało Złotą Palmą. W Cannes w 1981 roku doceniono "Człowieka z żelaza". To nie była jedyna nagroda dla Wajdy. W sumie o najwyższe trofeum oprócz "Człowieka z żelaza" walczyło aż pięć jego filmów - "Bez znieczulenia", "Polowanie na muchy", "Popioły", "Kanał", "Krajobraz po bitwie". W 1957 roku "Kanał" otrzymał nagrodę specjalną jury. W 1976 roku "Człowiek z marmuru" został nagrodzony Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Dwa razy nagrodziło reżysera jury ekumeniczne - za "Człowieka z żelaza" i "Bez znieczulenia".

2/6
Roman Polański w Cannes
Copyright @East News
2/6

Roman Polański w 2002 roku został nagrodzony za film "Pianista". Poza tym nominowany był jeszcze dwukrotnie - w 1976 roku za "Lokatora" i w 2013 za  "Wenus w futrze".  Jego nowy film "Prawdziwa historia" zostanie pokazany w trakcie zaczynającego się właśnie festiwalu, ale poza konkursem.

3/6
Krzysztof Zanussi w Cannes
Copyright @East News
3/6

Autor takich filmów jak "Constans", "Spirala" i "Życie rodzinne" trzy razy walczył o Złotą Palmę. Niestety skończyło się tylko na nominacjach dla tych filmów i nagród specjalnych jury i jury ekumenicznego.

4/6
Krzysztof Kieślowski w Cannes
Copyright @East News
4/6

Krzysztof Kieślowski trzy razy był nominowany do Złotej Palmy. Wyróżniono "Krótki film o zabijaniu", który w 1988 roku otrzymał "jedynie" Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Choć "Podwójne życie Weroniki" Złotej Palmy nie dostało tak jak poprzedni filmy otrzymał dwie specjalne. W 1994 roku "Trzy kolory: czerwony" walczył bezskutecznie o główną nagrodę, ale skończyło się niestety tylko na nominacji.

5/6
Jerzy Kawalerowicz w Cannes
Copyright @East News
5/6

Podobnie jak koledzy po fachu jerzy Kawalerowicz do Złotej Palmy nominowany był trzy razy. I tym razem na nominacjach się skończyło: w 1956 roku "Cień", w 1961 roku "Matka Joanna od aniołów" (otrzymała nagrodę specjalna) i w 1966 roku "Faraon".

6/6
Krystyna Janda w Cannes
Copyright @East News
6/6

Jedyna Polka, którą doceniło canneńskie jury to Krystyna Janda. W 1990 roku otrzymała Złotą Palmę za rolę w "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego.

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Mama przy stole jest szczęśliwa”, mówią o MAGDZIE GESSLER jej dzieci – LARA GESSLER i TADEUSZ MULLER. „Ta tęsknota jest jeszcze gorsza niż na początku…”, wyznaje MAGDALENA ADAMOWICZ, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska PAWŁA ADAMOWICZA. OLGA TOKARCZUK, noblistka z dredami. RAFAŁ i GRZEGORZ ZAWIERUCHA. Aktor i uczestnik „MasterChef” – na czym polega siła braci? EWA PACUŁA i NICOLE SALETA - jak nieuleczalna choroba determinuje ich życie.