Jerzy Trela, pogrzeb
Fot. Artur BARBAROWSKI/East News
POŻEGNANIE

Rodzina, fani i przyjaciele pożegnali Jerzego Trelę: „Nikt nam cię nie zastąpi...”

Podczas pogrzebu aktora nie zabrakło wzruszających słów

Rafał Kowalski 23 maja 2022 14:22
Jerzy Trela, pogrzeb
Fot. Artur BARBAROWSKI/East News

O godzinie 9:00 w krakowskim  kościele oo. Dominikanów rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli. To wtedy wystawiono prochy aktora, a już godzinę później w świątyni usłyszeliśmy pierwsze słowa mszy żałobnej. Po godzinie 14:00 pochowano artystę w grobie rodzinnym w Leńczach koło Wadowic. Kto pożegnał 80-letniego ulubieńca publiczności?

Przebieg pożegnania Jerzego Treli – przemowy

Osiem dni po odejściu Jerzego Treli tysiące mieszkańców Krakowa pożegnało go podczas mszy żałobnej. Wśród gości ze świata kultury pojawili się między innymi: Andrzej Zieliński, Tomasz Schimscheiner, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Fedorowicz, Dorota Segda, Anna Dymna i Anna Polony.

Nabożeństwo odprawiał abp Grzegorz Ryś, ale piękne słowa wspomnień wypowiedzieli przyjaciele Jerzego Treli za sceny. „W głosie Jurka brzmiała jego dusza, jego serce, jego dobro, prostota, czystość, całe jego człowieczeństwo. Dlatego kiedy mówił, dotykał naszych serc. Nie umiał nikogo minąć, nie oddając mu swojej uwagi”, opowiadała Dorota Segda. „Tysiące wieczorów na scenie zapisały ją jego ciepłem, jego talentem, postaciami, które wyczarował, i taka już ona pozostanie. Byłeś naszym mistrzem i przyjacielem, skałą stworzoną z niezwykłego kunsztu i niezwykłego kruszcu. Nigdy cię nie zapomnimy, zawsze będziemy cię kochali. I dopóki my będziemy na tym świecie, będziesz żył w naszych sercach i będziesz żył w sercu Krakowa. Cześć Twojej pamięci”, dodała.

Kilka pięknych wspomnień przywołał też Olgierd Łukaszewicz. „Bardzo szczupłe jest grono wykonawców tych ról, którym udało się nawiązać duchowy i społeczny kontakt z szerokimi rzeszami polskich widzów. Trzeba było mieć tę siłę przyciągania, siłę artystycznego wyrazu”, powiedział.

Czytaj teżNie żyje Jerzy Trela. Miał 80 lat. „Człowiek niewypowiedzianej dobroci i skromności...”

Jerzy Trela, pogrzeb
Fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Jerzy Trela, pogrzeb
Fot. Artur BARBAROWSKI/East News
Pogrzeb Jerzego Treli, Olgierd Łukaszewicz

Jerzy Trela, pogrzeb, Olgierd Łukaszewicz
Fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Gdzie spocznie Jerzy Trela?

Rodzina zmarłego aktora zdecydowała się na kremację zwłok 80-letniego aktora. Jego prochy spoczną na cmentarzu w Leńczach w powiecie wadowickim. To tam pochowano też brata Jerzego Treli, ojca i mamę.

Urna z prochami aktora zostanie złożona z kolei w grobowcu obok zmarłej siedem lat temu żony Georgety. Artysta jeszcze za życia zadbał o to, by dopełnić wszelkich formalności w tym temacie. 

CZYTAJ TEŻ: Od przyjaźni do miłości aż po grób. Jerzy i Georgeta Trela byli nierozłączni. Kochali się i wspierali przez 50 lat

Pogrzeb Jerzego Treli, Anna Dymna, Anna Polony

Jerzy Trela, pogrzeb, Anna Polony, Anna Dymna
Fot. Artur BARBAROWSKI/East News
Jerzy Trela, pogrzeb, Dorota Segda 
Pogrzeb Jerzego Treli, Dorota Segda
Fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.