Jacek Cygan
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Zdradził kulisy swojej twórczości. Gdy nie ma weny, zawsze wraca do jednego sposobu...

Jacek Cygan podsumował 40 lat pracy

Rafał Kowalski 31 października 2023 17:49
Jacek Cygan
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News

Są piosenki, które zna każdy Polak. Okazuje się, że wiele z nich łączy jedno… „Łatwopalni” Maryli Rodowicz, „Pokolenie” Kombii, „To nie ja” Edyty Górniak, „Wypijmy za błędy” Ryszarda Rynkowskiego czy „Czas nas uczy pogody” Grażyny Łobaszewkiej to tylko niektóre z piosenek, do których tekst napisał Jacek Cygan. Autor największych rodzimych przebojów opowiedział o tajnikach swojej pracy.

Kulisy zawodu Jacka Cygana. Tekściarz o swoich utworach

Kształcił się w zupełnie innym kierunku, ale studiowanie cybernetyki nie zamieniło się w jego pracę. Od 4 dekad Jacek Cygan pomaga artystom spełniać ich marzenia. Dodawać słowa do melodii, które złożone razem często stają się hitami.

Czy jedne utwory są dla niego ważniejsze, od innych? Czy te, których nie grają radia, wracają do jego myśli? „One mi się śnią w nocy, bo z tymi, co odniosły sukces, to nie ma kłopotu, ale te, które nie, mówią do mnie w nocy: „Czy ja jestem gorsza?", „dlaczego mnie nikt nie puszcza?". Ja im tłumaczę, że też są wspaniałe, bo są wspaniałe”, powiedział Jacek Cygan w Dzień Dobry TVN.

Czytaj też: Michał Wiśniewski przerwał milczenie na temat wyroku sądu

Praca twórcza nie zawsze jest łatwa. Według tekściarza najważniejszy jest pomysł. Czasami nie ma go długo, jak w przypadku piosenki „Wypijmy za błędy”. Ostatecznie udało się wymyślić takie słowa, które okazały się ponadczasowe.

Gdy jednak weny brak, Jacek Cygan wychodzi na długie spacery. Przewietrzyć głowę to jego koło ratunkowe w momentach bezradności. A co się dzieje, gdy już siada do pisania? Zawsze sięga nie po długopis a ołówek. Artysta potrzebuje wiedzieć, kto będzie wykonawcą utworu. „Tekst piosenki musi być napisany - według mnie - dla kogoś konkretnego, ja muszę spojrzeć w oczy, muszę spędzić z tym człowiekiem parę chwil, muszę go poznać, bo ja muszę stworzyć postać na scenę. On musi wyjść i być wiarygodny, autentyczny, prawdziwy. Ludzie muszą uwierzyć, w te 3 minuty muszą uwierzyć, dlatego to jest takie pasjonujące, ta praca”, usłyszeliśmy w reportażu.

Jacek Cygan, 2022

Jacek Cygan, 2022
Fot. Filip Radwański AKPA

Jacek Cygan o sztucznej inteligencji

W tym samym spotkaniu z Dzień Dobry TVN tekściarz został zapytany o to, czy nie obawia się, że jego zawód wyprze sztuczna inteligencja.

Artysta jednak nie czuje konkurencji. Wszystko dzięki jednemu szczegółowi. „Kiedyś siostrzeńcy zachęcili mnie, bym zadał zadanie sztucznej inteligencji. I ja to zrobiłem, i w sekundę otrzymałem bardzo poprawny wiersz na zadany temat. Ale było tego błysku, tej tajemnicy, tej duszy. I to jest właśnie ten ratunek, że my jako twórcy jednak jesteśmy niezastąpieni”, usłyszeliśmy.

ZOBACZ TEŻ: Małgorzata Kożuchowska pozuje z siostrami. One również zrobiły zawrotne kariery

Zgadzacie się z tym? 

Jacek Cygan, 2017

Jacek Cygan, 2017
Fot. Łepecki Michał AKPA

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.