O TYM SIĘ MÓWI

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 29.!

Jak wyglądał pierwszy finał WOŚP?

Weronika Kostyra 31 stycznia 2021 06:20

Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 28 lat temu! Jurek Owsiak po raz pierwszy zbierał środki dla potrzebujących 3 stycznia 1993 roku. Tematem przewodnim akcji były wtedy choroby serca najmłodszych pacjentów. Udało się zebrać 1 535 440,68 dolarów. Kwota ta przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, a to był dopiero początek!

Pierwszy finał WOŚP

28 lat temu nie było jeszcze Fundacji WOŚP. Pierwszy finał był spontaniczną akcją, której celem było zebranie środków dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pomysł powstał dzięki audycji Jurka Owsiaka Brum Top. Słuchacze zaczęli przysyłać pieniądze w kopertach, a za pośrednictwem Owsiaka i Polskiego Radia datki wpłynęły na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Wkrótce zorganizowano większą akcję, której finał wyemitowano na TVP 2. Kwota, jaką wtedy zebrano, pozwoliła zakupić sprzęt także dla innych dziesięciu oddziałów kardiochirurgicznych w całej Polsce.

Dwa miesiące po niespodziewanym sukcesie, 2 marca 1993 roku, Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski i Beata Bethke założyli fundację. Jej nazwę wymyślił Jurek Owsiak w ferie świąteczne w 1991 roku w prowadzonym przez siebie programie telewizyjnym Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki.

29. Finał WOŚP 31 stycznia 2021 roku

Do 2001 roku Finał WOŚP odbywał się w pierwszą lub drugą niedzielę roku, później była to zawsze druga niedziela w roku. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, datę tegorocznej Orkiestry trzeba było zmienić, ale już dziś, 31 stycznia, oficjalnie ruszył 29. „Finał z głową”.

Na co zbiera Wielka Orkiestra w tym roku? „Tym razem skupiamy się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii”, czytamy na stronie Orkiestry. Fundacja WOŚP zbiera pieniądze na zakup takich sprzętów, jak zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, egzoskopy, lasery diodowe, aparaty USG i RTG, czy lampy czołowe i operacyjne.

29. Finał WOŚP już trwa! „Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, transmisję [internetową i telewizyjną – przyp. red.] zaczniemy w sobotę 30 stycznia o 21, poprowadzimy ją zgodnie ze wszystkimi obostrzeniami i zakończymy w niedzielę przed północą. Działamy tak, aby nie organizować noclegów dla artystów. Tradycyjnie koncert zakończy występ warszawskich artystów z zespołu Voo Voo”, przekazali organizatorzy.

„Nasze puszki już stoją w bardzo wielu miejscach. Nasi wolontariusze są gotowi, aby zagrać po raz 29-ty. [...] 31 stycznia gramy w 29 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zróbmy wszystko, aby hasło wygramy było tym hasłem, które jednoczy nas wszystkich. Ludzi dobrych, ludzi, którzy patrzą na nasz kraj z optymizmem, którzy chcą, aby ten kraj był szanowany wszędzie na całym świecie. [...] Gramy, bo gramy do końca świata i jeden dzień dłużej. A wygrywamy, bo gramy z sercem”, podkreślił Jurek Owsiak.

Będziecie grali w WOŚP? ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.