Barbara Sołtysik, Jan Englert
Fot. FORUM
Z ŻYCIA GWIAZD

Pierwsza żona Jana Englerta nieuleczalnie chora. Barbara Sołtysik w specjalistycznym ośrodku

Poznaj jej smutną historię

Redakcja VIVA! 4 września 2020 17:00
Barbara Sołtysik, Jan Englert
Fot. FORUM

Mimo że dziś Jan Englert jest jedną z legend rodzimej kinematografii, reżyserem teatralnym, wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie oraz dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego w Warszawie, nie zawsze tak było. Na początku kariery to jego żona była zdecydowanie bardziej rozchwytywaną aktorką. Z Barbarą Sołtysik rozstał się po 33 latach małżeństwa. Dzisiaj jego była żona jest nieuleczalnie chora, a jej bliscy robią, co w ich mocy, żeby zaopiekować się 78-letnią artystką. 

Barbara Sołtysik - aktorka i mama

Jej kariera po ukończeniu studiów szybko nabierała tempa. Odnosiła wiele sukcesów zawodowych, a dzięki jej znakomitym wystąpieniom na deskach Teatru Współczesnego została okrzyknięta jedną z najlepszych młodych aktorek tego pokolenia. Na dużym i małym ekranie też radziła sobie doskonale. Znana jest przede wszystkim z ról w serialach Dom oraz Barwy szczęścia. Wystąpiła też w takich produkcjach, jak Stawka większa niż życie, Życie rodzinne, Dziewczyna i chłopak czy Tato.

Rozwój jej kariery został przyhamowany przez macierzyństwo, jednak aktorka absolutnie tego nie żałowała. Niedługo po narodzinach syna Tomka zaproponowano jej tournée po Stanach Zjednoczonych. Pomimo ogromnej tęsknoty za małym synkiem i niepokoju, Barbara Sołtysik zdecydowała się wyjechać, czego nie wspomina dobrze. Miała nadzieję zarobić za oceanem na utrzymanie rodziny, jednak po pierwszej wypłacie została od razu okradziona. Niedługo potem Englertom urodziły się bliźniaczki. Kariera Jana Englerta coraz prężniej wtedy się rozwijała, podczas gdy Barbara Sołtysik opiekowała się trójką dzieci i domem. 

Barbara Sołtysik - rozwód i choroba

Para aktorów wzięła rozwód w 1994 roku. Jan Englert niedługo potem ożenił się ze swoją studentką, Beatą Ścibakówną. Choć rozpad związku z pewnością nie był dla aktorki łatwym okresem, nie chowa urazy, a życie u boku byłego męża wspomina w superlatywach. Nieraz podkreślała, że utrzymuje z byłym mężem dobre relacje. Niestety, przed Barbarą Sołtysik i jej rodziną kolejny trudny czas. Już od roku media donoszą o ciężkiej chorobie aktorki.

„To podstępna choroba. Dziś jej codzienność to strzępy obrazów, które rozmazują się w zakamarkach niepamięci. Przeszłość już nigdy jej nie dotknie. Nawet we wspomnieniach”, pisze „Życie na gorąco”.

Niedawno została umieszczona w specjalistycznym ośrodku, gdzie wykwalifikowany personel czuwa nad jej zdrowiem. Była żona Jana Englerta ma poważne problemy z pamięcią. Kiedy Barbara Sołtysik przestała pojawiać się na deskach teatru oraz na ekranach telewizorów, fani jej aktorstwa mieli nadzieję, że to jedynie krótka przerwa od występów. Prawda jest jednak smutna. Nie wiadomo, czy będziemy mieli jeszcze okazję podziwiać jej ogromny talent na żywo. Póki co, pozostają tylko archiwalne nagrania.  

Barbara Sołtysik
Fot. INPLUS/East News

Barbara Sołtysik, luty 2009:

Barbara Sołtysik, luty 2009
Fot. Niemiec, AKPA

Barbara Sołtysik, luty 2009
Fot. Niemiec, AKPA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?