Barack Obama ostatnie przemówienie
Fot. eastnews
O TYM SIĘ MÓWI

„To wy jesteście zmianą” – wzruszające ostatnie przemówienie Baracka Obamy. I piękne podziękowania dla Michelle...

Marcin Marczak 11 stycznia 2017 12:45
Barack Obama ostatnie przemówienie
Fot. eastnews

- Wyjdźcie z internetu, porozmawiajcie z realnymi ludźmi – przekonywał Barack Obama w swym pożegnalnym przemówieniu, które wygłosił przed 20 tys. osób zgromadzonych w hali w Chicago. To tu zaczynał swoją polityczną karierę i to tu postanowił zakończyć prezydenturę. (Formalnie przekaże urząd Donaldowi Trumpowi 20 stycznia).

 

W ocenach komentatorów Obama przede wszystkim zamierzał natchnąć rodaków optymizmem, zdając sobie sprawę, że wydarzenia na świecie, terroryzm i budząca obawy prezydentura Donalda Trumpa to dla wielu powód do obaw. - Kiedy przyjechałem tutaj, miałem dwadzieścia kilka lat i wciąż poszukiwałem samego siebie i celu w życiu. Zrozumiałem, że zmiana dokona się tylko wtedy, kiedy zwykli ludzie się w nią zaangażują i kiedy wspólnie jej dokonają. Po ośmiu latach prezydentury ciągle w to wierzę! Na tym polega wyjątkowość Ameryki. Przecież nie byliśmy ani nie jesteśmy idealni, ale mamy zdolność zmiany na lepsze, która sprawia, że życie tych, którzy po nas przychodzą, jest lepsze... - mówił odchodzący prezydent. Dodając, że przez ostatnie osiem lat Ameryce udało się wyjść z recesji i objąć miliony ludzi ubezpieczeniem zdrowotnym. (Prezydent milczał o tym, co mu się nie udało). - Tego dokonaliśmy. A ściślej mówiąc: dokonaliście. Bo to wy jesteście zmianą – mówił, a swoje przemówienie zakończył słynnym. "Yes we can!”, nawiązując do słynnego hasła wyborczego, z którym szedł po prezydenturę.

 

Polecamy też: Zobaczcie najzabawniejsze zdjęcia prezydenta z Białego Domu

 

Wcześniej odchodzący prezydent mówił jeszcze o zagrożeniach dla demokracji, nierównościach społecznych, wyobcowaniu, dostępie dzieci do edukacji. Zauważył, też narzędzia, które miały ułatwiać komunikację międzyludzką wcale tego nie zrobiły. – Ludzie zamykają się w grupach wzajemnej adoracji; oglądają tylko kanały informacyjne, które nadają wiadomości podpadające pod ich gust; utrzymują kontakty w mediach społecznościowych z podobnymi sobie – zauważył. Przypomniał, że politycy powinni służyć ludziom, a nie własnym interesom.

 

Barack Obama dziękuję Michelle

 

Jednak jednym z najbardziej wzruszających fragmentów przemówienia były słowa skierowane bezpośrednio do Michelle i córek. - Michelle, przez ostatnie 25 lat byłaś nie tylko moją żoną, matką moich dzieci, ale także najlepszym przyjacielem – powiedział do stojącej obok żony. Z kolei mówic do córek stwierdził mimo wszystkich przeciwności, jesteście wspaniałymi młodymi kobietami, ze wszystkiego, co w życiu robiłem, z niczego nie jestem tak dumny, jak z bycia waszym tatą.

 

Obamowie zdecydowali, że nie wrócą do Chicago bezpośrednio po zakończeniu kadencji. Jak pisaliśmy w listopadzie ze względu na szkołę Sashy i Maili wynajęli olbrzymi dom w Waszyngtonie.

 

Polecamy też: Orgia z rosyjskimi prostytutkami. Kolejny seksskandal z udziałem Donalda Trumpa wstrząsnął USA

 

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?