Teresa Lipowska z Tomaszem Zaliwskim, TeleEkrany - nagrody "TeleTygodnia"; 25.10.2004, Warszawa
Fot. Maciej Tatiana Jachyra / Studio69 / Forum
Wspomnienie

Miłość Teresy Lipowskiej i Tomasza Zaliwskiego przerwała śmierć: „Mój mąż chorował w potwornych bólach”

Aktor odszedł 16 lat temu

Olga Figaszewska 13 lipca 2022 14:10
Teresa Lipowska z Tomaszem Zaliwskim, TeleEkrany - nagrody "TeleTygodnia"; 25.10.2004, Warszawa
Fot. Maciej Tatiana Jachyra / Studio69 / Forum

Łączyła ich wyjątkowa miłość, pasja do kina i teatru. Teresa Lipowska i Tomasz Zaliwski przez 44 lata tworzyli zgrany duet. Niestety, ich szczęście przerwała choroba i śmierć aktora. Ukochana trwała przy nim do samego końca, wspierała w trudnych chwilach… Strata męża była Teresy Lipowskiej ogromnym ciosem. Dziś mija 16. rocznica śmierci aktora. „Dla mnie był najwspanialszym, najczulszym mężem, kochankiem, ojcem”,  opowiadała gwiazda M jak miłość.

Teresa Lipowska i Tomasz Zaliwski historia miłości

Nierozłączni, zakochani, szczęśliwi….Tomasz Zaliwski i Teresa Lipowska byli razem przez ponad 40 lat i dla wielu byli małżeństwem idealnym. U swojego boku odnaleźli miłość. Zawsze wypowiadali się o sobie z szacunkiem i czułością.

Para poznała się w pracy. Ona była po rozwodzie z mężem, on otoczył ją opieką, rozumiał, jak nikt inny.  Tomasz Zaliwski uwielbiał ciszę, obcowanie z naturą, a Teresa Lipowska była zawsze jego przeciwieństwem. Jednak oboje kochali podróżować. Zaprzyjaźnili się, a dopiero po czasie narodziło się między nimi poważne uczucie. Na ślubnym kobiercu stanęli w 1963 roku.

„W moim małżeństwie miłość narastała. Byłam po swoich traumach, on był oparciem, był opiekuńczy. Podobał mi się, imponował mi urodą. Po 44 latach stwierdziłam, że był to najlepszy wybór. To było rzeczywiście małżeństwo dochodzące, myśmy się poznawali, uczyli się siebie. To był mój przyjaciel, ale myślę, że patrząc na inne małżeństwa, byliśmy bardzo blisko”, wspominała Teresa Lipowska w programie Taka jak ty.

Gwiazda serialu M jak miłość podkreślała, że zawsze świetnie się uzupełniali. Narodziny synka tylko dopełniły ich szczęście.  „Oprócz tego, że się kochaliśmy, to się po prostu szanowaliśmy. Byliśmy dobrymi partnerami i przede wszystkim przyjaciółmi. Nasze małżeństwo przez te lata nie miało minuty, w której byśmy pomyśleli, że nie chcemy być ze sobą. Byliśmy takimi dwoma połówkami jabłka tylko, że jedno było czerwone, a drugie żółte”, mówiła.

Zobacz też: Teresa Lipowska za chwilę skończy 85 lat! Aktorka zdradziła, że ma tylko jedno marzenie

Mąż Teresy Lipowskiej umarł w potwornych bólach
Fot. Prończyk/AKPA
Tomasz Zaliwski, Teresa Lipowska, 2001 rok


Benefis Teresy Lipowskiej, Tomasz Zaliwski, Teresa Lipowska, 2003 rok
Fot. Niemiec/AKPA

Benefis Teresy Lipowskiej, Tomasz Zaliwski, Teresa Lipowska, 2003 rok


Teresa Lipowska o stracie ukochanego męża. Trwała przy nim do końca

Rodzinne szczęście małżonków przerwała śmierć Tomasza Zaliwskiego. Aktor przez kilka lat toczył walkę z rakiem. Choroba go wyniszczała, zadawała ogromny ból… Przy ukochanym do samego końca trwała żona. Teresa Lipowska w wywiadach wspominała, że mąż codziennie stawiał czoła ogromnemu cierpieniu.

„Mój mąż chorował trzy lata w potwornych bólach. Cały czas musiał przyjmować morfinę. Ja to wszystko z nim przeżywałam. Bardzo. Może lepiej, gdyby umarł nagle na jakieś serce, nie wiem”, zwierzała się przed laty w rozmowie z Faktem.

Teresa Lipowska była dla niego największym wsparciem  i siłą w tym trudnym czasie. Starała się spędzać z nim każdą chwilę. Gdy schodziła z planu zdjęciowego od razu kierowała się w stronę ukochanego. „To był dla niej największy sprawdzian. Teresa chorowała z Tomkiem i razem z nim umierała”, mówiła przyjaciółka, Katarzyna Łaniewska.

Teresa Lipowska była przy mężu w chwili, gdy odchodził. Trzymała go za rękę i mówiła, jak bardzo go kocha… Tomasz Zaliwski odszedł 13 lipca 2006 roku. „Kochałam go przez prawie pięćdziesiąt lat i jest mi go straszliwie brak”, mówiła w jednym z wywiadów [cytat za Fakt]. „Miałam szczęście, bo trafił mi się przystojny, uczciwy, prawy i do tego bardzo mądry mężczyzna. To był wspaniały człowiek. Chory na uczciwość, nikt mu nie mógł nic zarzucić. W moim mężu odpowiadało mi właściwie wszystko..”, dodawała.

Teresa Lipowska zdradzała, że zdarza jej się zwracać do męża, otacza się pamiątkami po ukochanym. Trudno jej pogodzić się z samotnością. „Jestem obstawiona jego zdjęciami, które lubię, które mi coś dają. Na jednym z nich patrzy na mnie tak dziwnie i się zastanawiam: "Co ty ode mnie chcesz? Coś zrobiłam nie tak?", drugie jest bardzo serdeczne. Zdjęcia pomagają mi nie być samej”, mówiła w 2021 roku w programie Taka jak ty. 

Źródło: Fakt, Plejada, program Taka jak ty

Czytaj też: „Dla męża byłam tą jedyną”. Historia miłości Teresy Lipowskiej i Tomasza Zaliwskiego

Teresa Lipowska z mezem Tomaszem Zaliwskim, TeleEkrany - nagrody
Fot. Maciej Tatiana Jachyra / Studio69 / Forum

Teresa Lipowska z Tomaszem Zaliwskim, TeleEkrany - nagrody "TeleTygodnia", 25.10.2004, Warszawa

Mąż Teresy Lipowskiej stoczył walkę z chorobą. Ostatnie chwile aktora
Fot. Karewicz/AKPA

Teresa Lipowska, Tomasz Zaliwski, 2003 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…