Ojciec Maciej Zięba, VIVA! 24/2020, Ojciec Maciej Zięba, VIVA! grudzień 2020
Fot. Antoni Zamachowski
Z OSTATNIEJ CHWILI

Ojciec Maciej Zięba nie żyje. Dominikanin zmagał się z chorobą nowotworową...

Miał 66 lat

Gabriela Czernecka 31 grudnia 2020 08:19
Ojciec Maciej Zięba, VIVA! 24/2020, Ojciec Maciej Zięba, VIVA! grudzień 2020
Fot. Antoni Zamachowski

Dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje ojciec Maciej Zięba. Dominikanin, publicysta, filozof i teolog odszedł po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową. O jego śmierci poinformowali wrocławscy dominikanie na swojej stronie internetowej. Ojciec Maciej Zięba miał 66 lat.

Ojciec Maciej Zięba nie żyje. Miał 66 lat

Ojciec Maciej Zięba zmarł we Wrocławiu w czwartek 31 grudnia 2020 roku. O jego śmierci poinformowali na napisali na swojej stronie internetowej wrocławscy dominikanie: „Z żalem informujemy, że dzisiejszej nocy, po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową, zmarł nasz współbrat Maciej Zięba OP.  Pamiętajmy o nim w modlitwie. Bracia konwentu św. Wojciecha”. Był wielkim popularyzatorem nauki Jana Pawła II. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1981 roku. Niedawno udzielił wywiadu Beacie Nowickiej dla magazynu VIVA!, w którym odpowiadał na najtrudniejsze pytania.  Nienaganna logika i elegancja wypowiedzi były jego znakiem rozpoznawczym. Wychował kilka pokoleń Polaków, dla których stał się przewodnikiem w sprawach życia i wiary. „Każdy normalny człowiek boi się śmierci, bo nie jesteśmy do tego stworzeni. W Księdze Mądrości jest piękne określenie Boga jako „miłośnika życia”. Zostaliśmy stworzeni do życia, dopiero potem wtargnęło zło i grzech, a w Kosmosie nastąpiło pęknięcie. Dobrze wiemy, że cały Wszechświat jest śmiertelny, kwazary i gwiazdy, każda istota żyjąca jest śmiertelna, a jednak głęboko w nas tkwi pragnienie nieśmiertelności. Pragnienie absurdalne, bo wiemy empirycznie, że niemożliwe.(…).To jest w nas ślad tego „czegoś więcej”. Pokazuje, że jesteśmy powołani do życia, że śmierć jest raczej zaburzeniem niż czymś naturalnym. W naszym świecie wszystko jest skończone. A my cały czas żyjemy pragnieniem nieskończoności – niezaspokojeni, bo zawsze nam czegoś brakuje, czy to urody, czy zdrowia, czy bliskości ludzi. Wciąż marzymy o pełni, o nieutracalnej harmonii, pragniemy być szczęśliwi. To silna, wewnętrzna intuicja podpowiada nam, że właśnie do tego jesteśmy powołani, do spełnienia, do szczęścia. I dlatego mamy prawo bać się śmierci, bo ona jest jakimś kosmicznym fałszem, jakimś nonsensem. W Ewangelii widać to wyraźnie. Pan Jezus też boi się śmierci, bo śmierć zawsze jest czymś strasznym”, mówił.

Ojciec Maciej Zięba walczył z chorobą nowotworową. Zmarł 31 grudnia. Miał 66 lat.  

Ojciec Maciej Zięba, VIVA! 24/2020, Ojciec Maciej Zięba, VIVA! grudzień 2020
Fot. Antoni Zamachowski

Ojciec Maciej Zięba, VIVA! 24/2020, Ojciec Maciej Zięba, VIVA! grudzień 2020
Fot. Antoni Zamachowski

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.