Nelli Rokita w sesji dla VIVY!, 8/2009,
Fot. Robert Ceranowicz
ZE ŚWIATA POLITYKI

Nelli Rokita podbiła polską politykę i... nagle zniknęła. Czym się dziś zajmuje?

Czy barwna działaczka wróci na scenę polityczną?

Aleksandra Andrzejak 18 czerwca 2022 17:59
Nelli Rokita w sesji dla VIVY!, 8/2009,
Fot. Robert Ceranowicz

Nie da się ukryć, że Nelli Rokita podbiła polską scenę polityczną. Działaczka z barwną osobowością poszła tym samym w ślady swojego męża, polityka Jana Marii Rokity. „Moja żona czasami z dużą premedytacją i z poczuciem wewnętrznej radości udaje głupka. Na początku wobec mnie też to robiła, ale szybko się zorientowałem i teraz zabawia się tak z innymi ludźmi albo ostatnio publicznie. Lubi coś udawać, bawią ją takie sytuacje", mówił o swojej ukochanej. Nelli Rokita nie stroniła od blasku fleszy, aż nagle... zniknęła z życia publicznego. Czym dziś się zajmuje, i czy planuje jeszcze wrócić do polityki?

Nelli Rokita: kariera polityczna

Nelli Rokita pochodzi z niemieckiej rodziny, która najpierw mieszkała w Gruzji, a następnie w Kirgistanie. Ostatecznie w 1976 roku osiedlili się w RFN. To właśnie tam Nelli studiowała historię, germanistykę i filologię słowiańską. Międzynarodowe doświadczenia z młodych lat sprawiły, że działaczka mówi aż w sześciu językach. Związała się z polskim prawnikiem i politykiem - Janem Marią Rokitą. Postanowiła przejść na wiarę katolicką, aby móc wziąć ślub kościelny. Para pobrała się w 1994 roku w Krakowie. 

Zobacz także: Oświadczył się po dwóch tygodniach znajomości. Oto historia miłości Joszka i Debory Brodów

nelli rokita co dzis robi
Fot. KAROL PIECHOCKI/REPORTER

Nelli Rokita, Jan Maria Rokita, 2007

Dla Nelli był to drugi ślub. Owocem jej pierwszego małżeństwa jest córka Katarzyna. Jan Maria Rokita w wywiadzie dla Gali został zapytany o to, czy porównanie jego związku do relacji Simone de Beauvoir i Jeana Paulem Sartre’a jest trafione. „Ich model to prototyp tzw. wolnego związku, w którym ludzie mają ograniczone zobowiązania wobec siebie, na boku robią, co chcą, jak chcą, kiedy chcą. Nasze małżeństwo to jego zaprzeczenie, bo jest bardzo polskie z ducha, bardzo przywiązane do tradycyjnych wartości, jak małżeńska lojalność, wierność, trwałość związku. Proste, ale dzisiaj nieoczywiste” - odpowiedział.

Po pewnym czasie Nelli Rokita postanowiła zająć się polityką. Na polską scenę polityczną weszła z przytupem! Była między innymi doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kobiet i posłanką na Sejm VI kadencji z listy PiS. Dzięki swojej wyjątkowej osobowości szybko stała się jedną z najpopularniejszych posłanek w Sejmie. Mówiła z charakterystycznym rosyjskim akcentem, a jej atrybutami były kapelusz i szydełkowe rękawiczki.

Medialny fenomen Nelli Rokity

Nelli zaskakiwała opinię publiczną kontrowersyjnymi stwierdzeniami. Do najsłynniejszych z nich należą: „In vitro to gwałt na kobiecie” czy „Bezpłodność nie jest chorobą”. Doczekała się parodii swojej osoby w programie Szymon Majewski Show. Posłanka miała też wystąpić w tanecznym show Taniec z Gwiazdami. Podobno przyjęła propozycję, jednak ostatecznie nie pojawiła się na parkiecie.

Mąż Nelli, Jan Maria Rokita jej medialne wystąpienia komentował w następujący sposób: „Uwielbia przeinaczać informacje na własny temat. Nelli jest abstynentką, a jej ulubiona anegdota to opowieść, jak lubi wódkę zakąszać ogórkiem. Specyficzny typ poczucia humoru drażnił mnie, ale słyszałem to tak często, że się przyzwyczaiłem i dziś nawet mnie bawi. Moja żona czasami także z dużą premedytacją i z poczuciem wewnętrznej radości udaje głupka. Na początku wobec mnie też to robiła, ale szybko się zorientowałem i teraz zabawia się tak z innymi ludźmi albo ostatnio publicznie. Lubi coś udawać, bawią ją takie sytuacje” - mówił o żonie na łamach Gali.

Zobacz także: O Jankowskim mówiono: Miecio od Waldorffa. Oficjalnie był ciotecznym bratem albo młodszym kuzynem

co dzis robi nelli rokita
Fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Nelli Rokita, 2012

Co robi Nelli Rokita?

W 2011 roku Nelli startowała w wyborach do Senatu jako reprezentantka partii Jarosława Kaczyńskiego. Nie uzyskała jednak mandatu. To właśnie wtedy zdecydowała o usunięciu się w cień i wycofaniu z życia politycznego. Wraz z mężem prowadzą życie z dala od blasku fleszy. Dzielą je między Kraków a Toskanię. Gdy akurat są w Krakowie, Nelli uczy języka angielskiego dzieci z domu dziecka w ramach krakowskiego Stowarzyszenia SIEMACHA.

W 2017 r. w rozmowie z Dzień dobry TVN powiedziała: „Dzieci chcą się nauczyć angielskiego, nawet jestem zdziwiona, jak bardzo. Staram się z nimi nauczyć jakichś ładnych piosenek, wierszyków, opowiadań. Rozmawiamy, bawimy się. To jest zabawa!”

Nelli we Włoszech zajmuje się uprawianiem ogródka i pisaniem książki. Lektura jednak wciąż nie doczekała się premiery. „Uwielbiam Włochy, szczególnie Toskanię. Pracuję tu nad książką, która będzie opowiadać o dobrym stylu życia, o diecie bogatej w warzywa, ryby i wodę. A przy okazji uprawiam we Włoszech ogórki, papryczkę i arbuza. Przywiozę je sobie do Krakowa. A nuż, widelec, zakwitną i dadzą owoce!” - powiedziała w wywiadzie dla Super Expressu.

Przebywając w słonecznej Italii, była posłanka pamięta, aby co roku wziąć udział w pielgrzymce do Santiago de Compostela szlakiem św. Jakuba. W 2009 roku zdradziła nam, że wiara pomogła jej gdy wykryto u niej nowotwór żołądka i problemy z jelitami. „Jem tylko naturalne rzeczy, trzymam dietę od dawna, kontempluję przyrodę, rozmawiam z Bogiem. Jestem blisko przyrody, jestem wegetarianką, jem siemię lniane, kaszę jaglaną, czasem zjem jakąś kiełbaskę wiejską, ale wiem, że muszę uważać na to. Bardzo uważam, jak jem, jak żyję. Choć ja ciągle walczę, bo mam nadzieję, że raka pokonałam, ale jeśli ktoś jest podatny na komórki rakowe, to musi ciągle o tym myśleć, walczyć, musi się pilnować” - zdradziła Vivie.

Czytaj także: Barbara Kwiatkowska-Lass była żoną Romana Polańskiego, ale to dla drugiego męża porzuciła karierę

czym sie zajmuje nelli rokita
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Nelli Rokita, 2017

Czy Nelli Rokita wróci do polityki?

Na początku stycznia 2021 roku w prasie znów zrobiło się głośno o Nelli i Janie. Prezydent Andrzej Duda zdradził wtedy, że chętnie widziałby Jana Marię Rokitę na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Ostatecznie pomysł nie doszedł do skutku. Jednak propozycja bardzo spodobała się Nelli.

„To miłe, że ktoś sobie przypomniał o moim mężu. To super pomysł, prezydent dowartościował mojego męża i dziękuję mu za to. Brakuje go w polityce. Nie ma już takich ludzi jak on. To człowiek pracowity, z wykształceniem prawniczym, wieloletni polityk, a przy tym praktyk w wielu dziedzinach, czuje ludzi. Wychodząc z polityki, obracał się wśród zwykłych śmiertelników” - przyznała w rozmowie z Wprost.

Nelli Rokita dodała, że gdyby sama dostała propozycję powrotu do polityki, nie miałaby nic przeciwko: „Jeśli miałabym doradzać w sprawach kobiet, chętnie przyjęłabym taką propozycję. Ten temat zawsze mnie interesował i jako kobieta mam jeszcze wiele do powiedzenia i zrobienia”.

Kontrowersyjna działaczka nie byłaby sobą gdyby przy okazji nie skomentowała także prezydentury Andrzej Dudy: „Nie wiem, czy gdyby w przyszłości stworzył jakiś ruch, wstąpiłabym do niego. Jestem ekolożką, potrzebuję prawdziwej aktywności, wyrazistości. A on nie jest wyrazisty. To już druga kadencja, więc ma z górki. Widać, że jest zachowawczy. Może myśli, co będzie dalej?” - powiedziała. Na początku czerwca 2022 roku prezydent wręczył odznaczenia państwowe byłym działaczom opozycji demokratycznej w Polsce „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej". Wśród odznaczonych nie mogło oczywiście zabraknąć Nelli Rokity.  

Sprawdź również: Od ikony stylu do eksperymentów z wyglądem. Jak zmieniała się Cher?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.