Iwona Lewandowska, VIVA! 2017
Fot. Marta Wojtal
O TYM SIĘ MÓWI

Iwona Lewandowska straciła ukochanego męża, samotnie wychowywała dzieci. Los jej nie oszczędzał...

Mama Roberta Lewandowskiego ma za sobą trudne chwile: „Płakałam w poduszkę”

Olga Figaszewska 23 czerwca 2021 12:27
Iwona Lewandowska, VIVA! 2017
Fot. Marta Wojtal

Dała mu wiarę, otoczyła bezpieczeństwem i miłością, gdy sama przeżywała dramatyczne chwile. Mama Roberta Lewandowskiego wspiera go na każdym kroku i jest jedną z najważniejszych osób w jego życiu. Iwona Lewandowska wraz z mężem zaszczepiła w swoim synu najważniejsze wartości i miłość do sportu. To dzięki nim osiągnął ogromny sukces i sięga po więcej. Mama Roberta Lewandowskiego zrobiła wszystko, by zapewnić swoim dzieciom szczęśliwą przyszłość, gdy los odebrał jej największą miłość.

Iwona Lewandowska o samotnym macierzyństwie i śmierci męża

Iwona Lewandowska wypracowała sobie z dziećmi: Mileną i Robertem wyjątkową relację. Zawsze podkreśla, że nasze działania i to, jacy jesteśmy wychodzi z rodzinnego domu. Sama była wychowywana jak harcerka, a nie rozpieszczona jedynaczka. Wszystko co najlepsze starała się przekazać również swoim dzieciom. „W życiu podaje się pałeczkę i niech młodzi niosą ją dalej i dokładają swoje wartości”, mówiła Iwona Lewandowska w jednym z wywiadów VIVY!.

Mama kapitana polskiej reprezentacji w piłkę nożną poświęciła wiele, by zapewnić im szczęśliwą przyszłość po śmierci ukochanego męża. Od początku wierzyła w talent i umiejętności swojego syna. Ona po prostu wiedziała, że Robert Lewandowski osiągnie sukces, ale by to zrobić musi na niego zapracować.

Tata sportowca odszedł w momencie, kiedy jego syn wchodził w dorosłe życie. Trudno było mu się uporać ze stratą bliskiej osoby. Od niego zawsze młody piłkarz otrzymywał rady i wskazówki. Krzysztof Lewandowski był judoką, młodzieżowym mistrzem Europy, absolwentem warszawskiej AWF. Robert odziedziczył po ojcu obowiązkowość, szczerość, lojalność, prawość i sztukę dyplomacji.

ZOBACZ:  Iwona Lewandowska: „Po śmierci męża miałam depresję. Płakałam w poduszkę i brałam się w garść’’

Iwona Lewandowska, VIVA! listopad 2017
Fot. Marta Wojtal

„Wpajaliśmy Robertowi, że sportowiec musi przede wszystkim być uczciwym, lojalnym człowiekiem, rozumieć innych i podzielić się z nimi sukcesem, jak zajdzie taka potrzeba. Nie może być ponad wszystkimi. Robert nigdy więc nie mówił „ja”, tylko „drużyna”. Nie mówił „zdobyłem gola”, tylko „zdobyliśmy”. I podkreślał zasługi zespołu. To mąż mu wpajał od początku. Oboje z mężem trzymaliśmy rękę na pulsie, żeby w razie czego interweniować, gdyby nasze dziecko się źle zachowało. Tylko że to ja byłam osobą od egzekwowania i wytykania tego, co zrobił nie tak. Mój mąż mawiał: „Bo jak się mama dowie…”, mówiła w VIVIE! Iwona Lewandowska.

Gdy Robert Lewandowski stracił ojca miał zaledwie 17 lat. Musiał szybko dorosnąć. „Z dnia na dzień z chłopaka musiałem stać się mężczyzną. Nie byłem na to gotowy. Mogłem się poddać albo iść dalej i pokazać, że dam radę ”, mówił Robert Lewandowski w rozmowie z TVP Sport. Chciałby, żeby dziś pan Krzysztof mógł przyglądać się jego osiągnięciom. Każdą bramkę dedykuje ojcu. „Zawsze wiedział, że będę grał za granicą. Mówił, że dlatego dał mi na imię Robert, aby nikt nie mylił mojego imienia. Wielokrotnie żałowałem, że z nim o czymś nie porozmawiałem, że mu czegoś nie powiedziałem. Najbardziej żałuję, że nie zobaczył mojego pierwszego meczu w seniorach i że nie może być na moich meczach na żywo. Mam nadzieję jednak, że patrzy na mnie z góry i mi pomaga w tym wszystkim. Wierzę w to. I wiem, że te spojrzenia z góry są i czuwa nade mną”, dodawał w rozmowie z Magdą Mołek dla programu W roli głównej.

Kim jest mama Roberta Lewandowskiego?

Nagła śmierć Krzysztofa Lewandowskiego była ogromnym bólem dla jego żony. Mężczyzna zmagał się z nowotworem. „Mąż umarł właściwie nagle, bo przeszedł operację, wyszedł do domu, ale dwa dni później już nie żył. Serce było zbyt obciążone. A jeszcze przed zabiegiem żartowaliśmy oboje. „Iwonka, poszukaj sobie jakiegoś fajnego faceta, bo życie toczy się dalej, a na stypie niech twoje przyjaciółki podadzą gołąbki i strogonowa”, mówił. „Co ty opowiadasz, będziesz żył długo i szczęśliwie”, złościłam się na niego. A potem zmarł w nocy, bo tak było mu widać pisane”, opowiadała w 2017 roku w rozmowie z VIVĄ! Mama Roberta Lewandowskiego.

Iwona Lewandowska w jednym z wywiadów VIVY! Wyznała, że zmagała się z depresją. „Działałam jak automat, miałam depresję, choć wtedy nikt jej tak nie diagnozował. Większość ludzi musiała sobie radzić sama. Płakałam w poduszkę, ale brałam się w garść, bo wiedziałam, że zwłaszcza dla Roberta jestem teraz głównym oparciem. A ja wracałam do pustego domu i już miałam dołek. Wtedy zajęłam się studiami podyplomowymi. Roberta prosiłam: „Dzwoń do mnie. Podjadę po ciebie, obojętnie o której, pomogę ci. Przepraszam, że jestem nadgorliwą matką, ale muszę mieć poczucie, że jestem ci potrzebna”, zwierzyła się Krystynie Pytlakowskiej.

Przez wiele lat Iwona Lewandowska ciężko pracowała. Była nie tyko mamą, ale przejęła także obowiązki ojca. Ma w sobie ogromną siłę i sportowego ducha, który pcha ją do walki. Sama trenowała siatkówkę, grała w pierwszej lidze zespołu AZS Warszawa. Była także kierowniczą hali sportowej w Lesznie pod Warszawą, a także wiceprezeską Klubu Sportowego Partyzant. Swoja wiedzę przekazywała zawodniczkom siatkówki w Pruszkowie i Lesznie. 

SPRAWDŹ: Kibicują, wspierają i nie kryją swojej dumy. Kim są mamy Ani i Roberta Lewandowskich?

Źródło: Sport.se.pl, VIVA! 2017, TVP Sport

Iwona Lewandowska, VIVA! listopad 2017
Fot. Marta Wojtal

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.