Monika Nowosadko, Wybory Miss Polonia, 1987
Fot. Wojciech Kryński/PAP
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Monika Nowosadko zdobyła tytuł Miss Polonia 1987. Czym dziś się zajmuje?

„Mam to, o czym zawsze w życiu marzyłam, czuję się spełniona i nie tęsknię za rozgłosem”

Olga Figaszewska 22 maja 2022 14:51
 Monika Nowosadko, Wybory Miss Polonia, 1987
Fot. Wojciech Kryński/PAP

Monika Nowosadko była finalistką konkursu Miss Polonia 1987. O tytuł rywalizowała wtedy z Bogną Sworowską. Nie spodziewała się wygranej, a jednak zdobyła główną nagrodę. Radość nie trwała długo, ponieważ wynik próbowano zakwestionować. Następnie Monika Nowosadko sięgnęła potem tytuł III Wicemiss World 1987 i I wicemiss Europy. Dlaczego piękna nauczycielka zdecydowała się wziąć udział w konkursie piękności? W jednym z wywiadów wyznała, że to był zwykły przypadek. Sprawdź, jak dziś wygląda jej życie.

Monika Nowosadko: Kariera, udział w konkursach piękności

Zanim rozpoczęła karierę modelki i zaczęła brać udział w konkursach piękności, na co dzień pracowała jako nauczycielka w Sanatorium Dziecięcym NBP w Dźwirzynie. Skąd pomysł na wzięcie udziału  konkursie Miss Polonia? Wszystko zadziało się przypadkowo. Siostra Moniki Nowosadko pomagała przy organizacji wydarzenia i opiekowała się modelkami startującymi w eliminacjach w Kołobrzegu.

„Zaproponowała, żebym jej towarzyszyła. Niespodziewanie organizatorzy oraz fotoreporterzy zainteresowali się moją osobą i obwołali mnie najpiękniejszą poza konkursem”, zwierzała się w 2009 roku w wywiadzie dla oficjalnej strony Miss Polonia. Organizatorzy nie ustępowali i próbowali namówić ją do udziału w kolejnych eliminacjach. Monika Nowosadko uległa. Dzięki wsparciu rodziców rozpoczęła nową przygodę.

Zobacz też: Miss Polonia 1991: „Przeżywam wszystko na nowo”. Jak dziś wygląda Karina Wojciechowska?

 Monika Nowosadko, Wybory Miss Polonia, 1987
Fot. Grzegorz Rogiński/PAP

Finał konkursu Miss Polonia '87 w Operze Leśnej. Nz. od lewej: Miss Polonia 1986 Renata Fatla, nowa Miss Polonia i Miss Publiczności Monika Nowosadko z Kołobrzegu oraz Miss Świata 1986 Giselle Laronde z Trinidadu Tobago. 

22-latka dostała dzień wolny w pracy i wyruszyła do Koszalina na eliminacje wojewódzkie. Potem wszystko potoczyło się ekspresowo. Monika Nowosadko zdobyła tytuł Miss Województwa i Miss Publiczności, a następnie Miss Pomorza Zachodniego. Kolejnym etapem był półfinał. Odniosła kolejny sukces i dostała się do finałowej piętnastki. W jednym z wywiadów podkreślała, że atmosfera między uczestniczkami była specyficzna, napięta. Monika Nowosadko doświadczyła tego na zgrupowaniach. Tutaj nie było mowy o wsparciu czy przyjaźni. To dla przyszłej Miss Polonia był trudny moment, ponieważ tęskniła za bliskimi.

„Dziewczęta podzieliły się na grupki i stronnictwa. Byłyśmy zamknięte w ośrodku, bez możliwości odwiedzin, a telefony do rodziców były sporadyczne i jak pamiętam, pełne rozpaczy – „zabierzcie mnie stąd!”. Atmosferę psuły również informacje medialne, które od początku faworyzowały niektóre z nas. Odnosiło się wrażenie, że wybór najpiękniejszej Polki już został dokonany, więc po co urządzać finał?!”, dodała  w rozmowie na blogu Miss.Art.blog

Miss Polonia 1987 Monika Nowosadko  

Monika Nowosadko nie spodziewała się tego, co wydarzyło się podczas wielkiego finału w Operze Leśnej w Sopocie. Był 31 lipca 1987 roku. Tak opowiadała po latach w rozmowie dla Miss Polonia o tym, jak wyglądało ogłoszenie wyników. „Konferansjer ogłasza, że tytuł Miss Publiczności i tytuł Najpiękniejszej Polki 1987 roku przypadł mnie – Monice Nowosadko. Zaskoczenie, radość i szczęście oraz pełne zazdrości spojrzenia zawiedzionych faworytek”, relacjonowała w 2009 roku. Modelka nie ukrywała swojego szczęścia. W końcu wygrała z faworytką konkursu, Bogną Sworowską.

Niestety po kilku godzinach czekał ją niespodziewany zwrot akcji. Wynik wzbudził ogromne kontrowersje. Okazało się, że dwie jurorki zasiadające w komisji miały głosować zupełnie inaczej. Zasugerowano, że wyniki zostały zmanipulowane i nie wszystkie głosy zostały wliczone.

„Jeszcze tego samego wieczoru ostry protest złożyły panie jurorki, które podobno głosowały inaczej, niż to zostało zapisane w protokole. Oczywiście sensacja! Dla mnie bardzo przykra. Musiałam odpowiadać na setki niedelikatnych pytań i zaprzeczać temu, że miałam wpływ na werdykt. Plotka robi swoje, ale starałam się tym nie przejmować i chronić przed skutkami zawiści”, mówiła Monika Nowosadko.

Zobacz także: Miss Polski kontra Miss Polonia! Która z nich podoba Ci się bardziej?

Monika Nowosadko: czym się dziś zajmuje?

To była dla niej niesamowita, piękna  przygoda, z której wyciągnęła ogromną lekcję życia. Miss Polonia nie żałuje, ze wzięła udział w konkursie. To wydarzenie na zawsze zmieniło jej życie, podejście, nauczyło asertywności, otworzyło na nowe możliwości. „Stałam się bardziej dojrzała, samodzielna i asertywna. Jednocześnie zawsze pozostawałam sobą”, mówiła.  

Świat stanął przed nią otworem. Monika Nowosadko podróżowała po Polsce, wjeżdżała za granicę, gdzie brała udział w spotkaniach, konkursach. Miała okazję spotkać wielu wspaniałych ludzi. Miss Polonia 1987 podpisała trzyletni kontrakt  z agencją modelek Flash di Idea Model w Mediolanie. Po pewnym czasie poczuła, że świat modelingu nie jest dla niej. Tęskniła za rodziną i przyjaciółmi. Monika Nowosadko spróbowała jeszcze  swoich sił w wyborach Miss International, które odbyły się w Tokio. Nie dostała się do finału, ale to doświadczenie jej nie zraziło i rozpoczęła przygotowania do konkursu Mis Świata.

„Wzorowa organizacja, bogaty program kulturalny, fachowe przygotowania choreograficzne. […] Byłam w gronie 78 uczestniczek – najpiękniejszych dziewcząt z całego świata.[…] Ostatecznie zajęłam czwarte miejsce i zostałam III-vice Miss Świata. […] W kraju przyjęto tę wiadomość życzliwie, nareszcie przestano kwestionować werdykt z wyborów Miss Polonia 1987 w Sopocie”, dodawała w 2009 roku. Potem Monika Nowosadko wzięła udział w konkursie Miss Europa, który odbył się we Włoszech. Polska została wtedy I Wicemiss Miss Europa 1988 roku.

W rozmowie z 2009 roku zdradziła, że pracuje w firmie komputerowej. Wiedzie szczęśliwe i spokojne życie u boku ukochanego męża, z którym wspólnie doczekała się trójki pociech. To bliscy są dla niej najważniejsi, czas spędzony z rodziną, kolekcjonowanie wspomnień i rozwój swoich pasji.

„Mam to, o czym zawsze w życiu marzyłam, czuję się spełniona i nie tęsknię za rozgłosem oraz sławą związaną z show biznesem – nie jest mi to potrzebne. Najważniejsze, że kocham i jestem kochana. Wiem, że nie muszę być najlepsza i najpiękniejsza”, dodawała w rozmowie udzielonej z okazji 80-lecia konkurs [cytaty za miss.art.blog].

Życzymy wszystkiego, co najlepsze!  

Źródło: Miss.art.blog, Pomponik 

Katarzyna Zawidzka, Monika Nowosadko, Joanna Gapińska, 6 listopada 2007

Katarzyna Zawidzka, Monika Nowosadko, Joanna Gapińska, 6 listopada 2007
Fot. Kurnikowski/AKPA
Monika Nowosadko, 6 listopada 2007
Fot. Kurnikowski/AKPA

Monika Nowosadko, Gala Finałowa konkursu Miss Polonia 2010

Monika Nowosadko, Gala Finałowa konkursu Miss Polonia 2010
Fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.