Marlena Drozdowska od mydełka Fa, co dziś robi
Fot. Żyburtowicz AKPA
O NIEJ SIĘ MÓWI

Wylansowała Mydełko Fa, niemal nic na nim nie zarobiła. Tak dziś żyje Marlena Drozdowska

Zobacz, jak się zmieniła

Rafał Kowalski 23 czerwca 2022 16:07
Marlena Drozdowska od mydełka Fa, co dziś robi
Fot. Żyburtowicz AKPA

Radość o poranku czy Mydełko Fa to dwa największe przeboje, które przychodzą do głowy, gdy myślimy o Marlene Drozdowskiej. Największa sława piosenkarki miała miejsce 30 lat temu, ale ulubienica publiczności dalej jest aktywna zawodowo i zdecydowanie nie unika show-biznesu. W lipcu skończy 64 lata. A jak się zmieniła?

Kariera, zarobki i przeboje Marleny Drozdowskiej

Jako piętnastolatka debiutowała na Festiwalu Piosenki Studenckiej 1973 w Krakowie i już rok później śpiewając w Grupie I wylansowała hit Radość o poranku. Minister kultury przyznał nawet piosence nagrodę na Festiwalu w Opolu.

Autor piosenki Juliusz Loranc nie myślał jednak o pani Marlenie, jako o najlepszym głosie czteroosobowej formacji Grupa I. Wokalistka otwierała pierwszą zwrotkę, by pole do popisu w refrenach zostawić innym. „Oczywiście chciałem wykorzystać wszystkie walory moich artystów. Postanowiłem więc, że napiszę piosenkę z rozpisanymi na role głosami. Zacznie Marlena Wiśniewska (dziś Drozdowska), śliczna blondynka. Miała tylko trzepotać rzęsami i cieniutkim głosikiem, nieprzesadnie trzymając się tonacji odśpiewać swoje”, wspominał  kompozytor w Angorze.

CZYTAJ TEŻ: Wymyśliła Szansę na sukces, TVP chciało ją pozwać. Co dziś robi Elżbieta Skrętkowska?

Wkrótce zespół się rozpadł, ale to właśnie o Marlenie Drozdowskiej Polska słyszała jeszcze raz. Najszerszym echem odbiła się kompozycja Mydełko Fa z 1991 roku. Ten disco-polowy pastiż gwiazda wykonywała pierwotnie z Markiem Kondratem. Przy okazji wizyty w Dzień Dobry TVN ulubienica publiczności lat 90. wspomniała, że Mydełko Fa powstało w sumie jako wypadek przy pracy nad poważną płytą. Utwór uratował cały projekt, bo przekonał jedną osobą, by była sponsorem albumu.

Historia zarobku na przygotowywanym krążku nie ma jednak szczęśliwego zakończenia. „Znaleźliśmy tego sponsora, ale niestety szybko poszedł z torbami, bo to wszystko poszło "na lewo". Piosenka była na doczepienie, na koniec płyty, którą nagrywaliśmy wspólnie z Markiem Kondratem. Teksty były śmieszne i czasem ostre, bo pisał je Marek Koterski, ale akurat w tym przypadku napisał Andrzej Korzyński”, opowiadała piosenkarka. Choć nie udało zbić się na Mydełku Fa fortuny, to przebojem – zarówno muzycznym, jak i reklamowym - jest od lat. Kawałek pozwolił nawet wokalistce zamieszkać przez kilka lat w USA, gdzie koncertowała dla naszych rodaków.

Marlena Drozdowska, 1999

Marlena Drozdowska, 1999
Fot. Maciej Czajkowski / Studio69 / Forum

Marlena Drozdowska – jak teraz wygląda jej życie?

Największy hit piosenkarki do dziś grany jest na jej występach. Ale… „bywa tak, że podczas recitali, w czasie których śpiewam zupełnie inne w charakterze piosenki, organizator podchodzi i mówi: pani Marleno, jednak bardzo proszę, żeby na końcu było to Mydełko Fa”, śmiała się w wywiadzie Marlena Drozdowska.

Niestety do dziś artystka nie zobaczyła pieniędzy za sprzedaż kasety i krążka z Mydełkiem Fa. „Próbowałam osobiście dochodzić, co się z tym dzieje, ale to wszystko gdzieś rozchodziło się na boki. Pod palmę kokosową nawet na pół roku nie pojechałam, ale były koncerty. Trochę mi to umożliwiło powrót po długiej nieobecności na scenę", zdradziła w Dzień Dobry TVN.

Czytaj także: Oskarżenia o bycie sektą, Eurowizja, nagła śmierć lidera. Dziwna historia zespołu Sixteen

O wiele więcej szczęścia pani Marlena ma prywatnie. Od lat jest szczęśliwą żoną Jana Drozdowskiego. Gitarzysta jest jednocześnie szefem artystycznym przedsięwzięć muzycznych ukochanej. Para mieszka w Warszawie. Życzymy wszystkiego, co najlepsze! 

Marlena Drozdowska, 2018

Marlena Drozdowska, 2018
Fot. forumgwiazd.com.pl / Forum

Marlena Drozdowska, 2022 maj

Marlena Drozdowska, 2022 maj
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.