Renata Gabryjelska 2019 rok
Fot. KAMIL PIKLIKIEWICZ/Dzien Dobry TVN/East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Piękność końca lat 90., gwiazda serialu Złotopolscy. Co dziś robi Renata Gabryjelska?

Jej życie wygląda teraz kompletnie inaczej...

Gabriela Czernecka 28 lipca 2020 19:46
Renata Gabryjelska 2019 rok
Fot. KAMIL PIKLIKIEWICZ/Dzien Dobry TVN/East News

Widzowie pokochali ją za naturalny wdzięk, niebanalną urodę i zjawiskowy uśmiech. Szerszej publiczności dała się poznać gdy dołączyła do telenoweli Złotopolscy. Renata Gabryjelska chwilę później zniknęła z show-biznesu. Czym teraz się zajmuje i jak wygląda? 

Renata Gabryjelska kariera

Swoją karierę Renata Gabryjelska zaczęła od świata mody. W 1993 roku zdobyła tytuł I wicemiss Polonia. Szybko pojawiły się pierwsze kontrakty. Rok później podpisała roczną umowę z paryską agencją modelek, dzięki czemu jej twarz pojawiła się na kilku znanych magazynach, takich jak Cosmopolitan, Madame Figaro czy Molton. W Polsce zyskała status supermodelki i chodziła po wybiegach prezentując kolekcje najsłynniejszych polskich projektantów, m.in. Teresy Rosati. Na swoim koncie miała okładki w Playboyu - w 1999 roku i w 2002 roku.

Renata Gabryjelska
Fot. Akpa

Od 1997 roku widzowie mieli okazję oglądać ją na ekranach swoich telewizorów. Renata Gabryjelska w latach 1997-2003 wcielała się w Ewę Kowalską w serialu Złotopolscy. To szybko zapewniło jej rozpoznawalność. Gdy była u szczytu popularności zniknęła z życia publicznego. Całkowicie wycofała się z życia publicznego. Dlaczego? „Pewne zmiany są potrzebne. Myślę, że zmiany są ważne. Ja do pewnych rzeczy dojrzałam, pewne rzeczy sobie przewartościowałam w życiu. To też kwestia zmiany priorytetów. Postawiłam na inne kompetencje i inne wartości”, powiedziała w rozmowie z dziennikarzem Plejady. W 2003 roku Renata Gabryjelska wzięła ślub ze Stanisławem Tyczyńskim, założycielem radia RMF FM. Okazuje się, że podczas nieobecności w mediach, Renata Gabryjelska nie tylko skupiła się na życiu prywatnym, ale postanowiła rozwijać swoje inne pasje.

Renata Gabryjelska
Fot. Akpa

Skończyła studia na Wydziale Reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. „Stanęłam po drugiej stronie kamery. Zajęłam się reżyserią. Skończyłam szkołę filmową. Zrobiłam to, co daje mi teraz ogromną satysfakcję i jest moją pasją’, powiedziała w rozmowie z Plejadą.  Na koncie ma kilka reklam, krótkometrażowych fabuł oraz dokumentów. Stworzyła min. poruszający film Pogodna o relacji matki i córki. „To miała być początkowo opowieść o starości. O tym, że starość nie oznacza alienacji i zamknięcia w czterech ścianach (...). Im bardziej poznawałam ich historię, tym ciekawszy wydał mi się wątek relacji dwóch kobiet matki i córki, które prowadziły zespół. Pani Nina miała 90 lat, pani Ala - 60. Obie z ogromną pasją i wyrazistymi osobowościami. To dużo dojrzalszy dokument niż poprzednie. Opowiada o skomplikowanej miłości rodzicielskiej, pasji, o lęku przed śmiercią. Akceptacji tego co nieuniknione. Takie historie, dla każdego reżysera to swego rodzaju psychoterapia, oswajanie również własnych lęków. Film powstawał prawie dwa lata, dzięki czemu udało mi się zbudować bardzo intymne relacje z bohaterkami. Zawsze bardzo dużo się uczę od swoich bohaterów i traktuję z ogromnym szacunkiem i ciekawością. Uważam, że każdy człowiek ma w sobie potencjał na historię, którą warto opowiedzieć.”, powiedziała w rozmowie z Magdą Bielicką dla Dziennika Polskiego

Renata Gabryjelska
Fot. Akpa

Dziś mówi wprost, że decyzja o rezygnacji z życia publicznego była świadoma: „Wydaje mi się, że zgoda na życie publiczne jest jedynie uzasadniona zawodem, który się wykonuje. Na przykład dla aktorów momenty prywatności są często ograniczone do bycia z najbliższymi, w czterech ścianach z zasłoniętymi oknami.” mówi Magdzie Balickiej i dodaje: „Po latach mogę powiedzieć, że to był bardzo niebezpieczny moment i jako bardzo młoda, 23-letnia dziewczyna z wielu rzeczy nie zdawałam sobie sprawy. Czasami wydaje nam się, że mamy świat u stóp, a w tym samym czasie spadamy w dół. To często łatwo przeoczyć. Byłam marionetką na potrzeby show-biznesu. Malowali mnie, przebierali, zadawali pytania tak, by odpowiedzi zadowalały rzesze czytelniczek. Mój świat miał być piękny i kolorowy. W końcu byłam kobietą sukcesu, a tak naprawdę w środku wcale się nią nie czułam. Mówiłam tekstami, jakie chciały usłyszeć kobiety, opowiadałam historię kopciuszka. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że to świat kreował mnie, a nie ja świat”. 

Dziś Renata Gabryjelska spełnia się jako reżyserka i wygląda na to, że wiedzie życie, o jakim marzyła!  

Renata Gabryjelska
Fot. Krzysztof Opaliński

Renata Gabryjelska 2019 rok
Fot. KAMIL PIKLIKIEWICZ/Dzien Dobry TVN/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.