O TYM SIĘ MÓWI

„Stres, nieprzespane noce, cesarskie cięcie, karmienie piersią...”

Magda Mołek o trudach macierzyństwa

Olga Figaszewska 16 września 2019 09:53

Magda Mołek niedawno powitała na świecie swoje drugie dziecko. Gwiazda Dzień Dobry TVN w wywiadzie dla Baby by Ann postanowiła opowiedzieć o macierzyństwie i przeciwstawia się jego wyidealizowanemu obrazowi.

Magda Mołek o urokach macierzyństwa

Dziennikarka jest szczęśliwą mamą dwóch chłopców: 8-letniego Henryka i rocznego Stefana. W najnowszym wywiadzie postanowiła opowiedzieć o swoim wyobrażeniu macierzyństwa. Magda Mołek sprzeciwia się odrealnionemu obrazowi macierzyństwa, który wywiera na kobietach poważną presję.

„Sprzeciwiam się lansowanej wersji macierzyństwa glamour, gdzie w domu jest posprzątane, rzęsa zrobiona, pazur wymalowany, latte podane a w tle siedzi uśmiechnięty bobas. (…) Rozmawiam z innymi mamami i żadna, naprawdę żadna nie ma takiego życia. Może miewamy bardziej wytworne momenty, ale codzienność jest trudna. Jest więc prawdopodobne, że taki świat istnieje, uważam jednak, że jest jedynie wykreowany. Macierzyństwo poza jego stroną fizyczną, czyli faktem, że jesteś niewyspana, schorowana, nie masz kiedy iść zrobić siusiu, o prysznicu nie wspominając, ma też drugą, tę emocjonalną”, tłumaczy ostro Magda Mołek w rozmowie z Katarzyną Burzyńską-Sychowicz dla Baby by Ann.

Co więcej, gwiazda podkreśla, że niepotrzebnie taki obraz „wzorowego” macierzyństwa kreowany jest przez media. Kobiety czują większy ciężar odpowiedzialności, zarzucają sobie, że nie są idealne. Gwiazda podkreśla, że w tej wersji macierzyństwa promowanej przez media nie ma miejsca na wątpliwości, rozterki czy łzy.

„Każda Mama jest supermenką, ale każdej mamie też czasem coś się dzieje. Kiedy mój syn mnie pyta: Mamo, dlaczego jesteś dzisiaj zła? Mówię mu: Nie jestem zła, jestem zmęczona. Nie będę przed nim pudrowała nosa i rzeczywistości. Tłumaczę mu, że teraz jest trudny czas, wymaga od nas wszystkich poświęcenia i trzeba go przetrwać. Mamusia jest niezniszczalna? Nie, jest zniszczalna, niestety. Macierzyństwo więc czasem boli fizycznie, kto tego nie doświadczył, ten nie wie ”, dodaje.

Dla każdej kobiety ciąża, a następnie wychowanie dziecka jest wspaniałym przeżyciem, ale i ogromnym wyzwaniem. „Dzisiaj już wiem, że jak się ma jedno dziecko, to naprawdę nie jest źle (śmiech). Przy dwójce poczucie, że nie nadążasz, że się nie wyrabiasz, jest nie dwa a sto razy większe. Okazało się szybko, że w sercu jak już mówiłam jest miejsce na miłość do dwóch, ale rąk do pracy nadal mam tylko jedną parę i, bez zmian, 24 godziny”, zwierza się Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz.

Magda Mołek wróciła wspomnieniami do momentu, w którym naprawdę brakowało jej sił, ale mogła liczyć na wsparcie najbliższych. Dzięki nim mogła szybciej wrócić do pełni sił i kontynuować swoją zawodową drogę.

„Stres, nieprzespane noce, cesarskie cięcie, karmienie piersią, to wszystko było za dużym obciążeniem dla mojego organizmu. Musiały minąć kolejne długie miesiące, zanim zaczęłam stawać na nogi. Bardzo nam wtedy pomogli nasi rodzice. Moja teściowa, mimo wymagającej pracy zawodowej, spędzała z Heniem mnóstwo czasu. Mąż, dziadek, babcie, to był krąg wsparcia. Niezbędny, kiedy w rodzinie pojawia się noworodek”, podkreśla.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.