O TYM SIĘ MÓWI!

To jedyna znana nam notatka sporządzona na pokładzie statku. List z Titanica idzie pod młotek!

Gabriela Czernecka 22 października 2017 10:00

List jednego z pasażerów Titanica, Aleksandra Oskara Holversona idzie pod młotek w domu aukcyjnym w Wielkiej Brytanii! Niewielu wie, że to jedyna znana nam notatka, która została sporządzona pokładzie statku. Kto wylicytuje tę wyjątkową pamiątkę?

Polecamy: Aktorzy kultowego „Titanica” spotkali się po 20 latach w szczytnym celu. Zobacz, jak się zmienili!

List z Titanica na licytacji 

List z Titanica - to coś, w co niewielu jest w stanie uwierzyć. Prze tyle lat był przechowywany w najlepszych warunkach. Do kogo należał, kto go napisał i o czym pisał autor? List należał do Aleksandra Oskara Holversona, jednego z pasażerów statku. Niestety wraz z 1500 osobami, traci w życie i ginie pod powierzchnią morza.  13 kwietnia, w sobotę, dokładnie dzień przed tragedią pisze list, który wysyła do matki. Opisuje w nim to, jak wygląda Titanic. Zachwala wystawne sale, zachwyca się wykwintnym jedzeniem. „Ten statek jest gigantyczny i wyposażony jak pałacowy hotel”, notuje. Wyraża także ogromny podziw dla podróżującego statkiem, Johna Jacoba Astora, bajecznie bogatego milionera: „Wygląda jak zwykły śmiertelnik”, pisze i dodaje: „jeżeli wszystko pójdzie dobrze, w Nowym Jorku będę w środę”.  Notatka została  napisana na papierze firmowym z niebieską nazwą transatlantyku w górnym rogu. 

Niestety następnego dnia, 14 kwietnia Titanic zderza się z górą lodową. List został odkryty po tym, jak ratownicy wyłowili ciało Aleksandra Holversona. Teraz notatka, na której widać już zniszczenia spowodowane kilkanaście lat temu słoną wodą, trafiła pod młotek aukcyjny Henry Aldridge & Son. Przewidywana cena listu to około 70 tys. funtów. To będzie wyjątkowa licytacja! 

Polecamy:  Czy Jack Dawson musiał umrzeć? Po 20 latach od premiery „Titanica” James Cameron zdradził największą filmową tajemnicę

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W wielkanocnym numerze Barbara Kurdej-Szatan z mamą i córką opowiadają o rodzinnych tajemnicach, a Joanna Mazur o tym, jak naprawdę wygląda życie niewidomej sportsmenki!