Lech Wałęsa, VIVA! maj 2021; Lech Wałęsa, VIVA! 10/2021
Fot. OLGA MAJROWSKA
O TYM JEST GŁOŚNO

Lech Wałęsa znów trafił do szpitala. Rokowania są złeMożliwa jest niestety amputacja stopy”

Syn polityka wyjawił, co się dzieje ze zdrowiem ojca

Rafał Kowalski 19 sierpnia 2021 09:57
Lech Wałęsa, VIVA! maj 2021; Lech Wałęsa, VIVA! 10/2021
Fot. OLGA MAJROWSKA

Wtorkowym popołudniem aktywny w sieci Lech Wałęsa dodał na swoim Facebooku niepokojący wpis. „I znowu w szpitalu, stopa cukrzycowa”, napisał były prezydent w sieci, a fani życzyli mu w komentarzach szybkiego powrotu do zdrowia. Niestety, z relacji syna 77-letniego polityka wynika, że problemy ojca mogą się skończyć nawet amputacją.

Lech Wałęsa – cukrzyca, możliwa amputacja stopy

Około 6-10% pacjentów z cukrzycą zmaga się z powikłaniem chorobowym zwanym stopą cukrzycową. Źle leczona cukrzyca doprowadza wtedy do uszkodzenia naczyń krwionośnych i niedotlenienia tkanek, a co z kolei prowadzi do pogorszonego krążenia w kończynach. Na dłoniach czy stopach powstają tak zwane rany cukrzycowe.

Powyższe objawy świadczące o bardzo złej kondycji organizmu obarczone są ryzykiem amputacji. I właśnie tego obawiają się najbliżsi Lecha Wałęsy, który jest w szpitalu. „Cała stopa wygląda słabo od dłuższego czasu, ale nigdy nie była tak zdiagnozowana jak teraz. Doszliśmy do takiego momentu, że możliwa jest niestety amputacja stopy u mojego ojca. Ryzyko amputacji niestety istnieje. Mam jednak nadzieję, że wszystko się dobrze skończy”, wyznał Jarosław Wałęsa w rozmowie z Super Expressem.

Sprawdź też: Polityczna kariera ojca wpłynęła na ich życie. Trudny los dzieci Danuty i Lecha Wałęsów

Sytuacja jest poważna, co potwierdził współpracownik polityka. Co czeka Lecha Wałęsę? „Jest jeszcze za wcześnie, by cokolwiek wyrokować, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna”, mówił jego asystent Marek Kaczmar.

Lech Wałęsa z synem Jarosławem, 2017

Lech Wałęsa, Jarosław Wałęsa
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Inne problemy zdrowotne Lecha Wałęsy

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy 77-latek musiał poprosić lekarzy o pomoc. Wcześniej w marcu przeszedł inny skomplikowany zabieg. Trzynaście lat po wszczepieniu w ciało Lecha Wałęsy rozrusznika serca należało w końcu wymienić mu baterie. Były przywódca Solidarności przeżywał mocno operację, ponieważ lekarze zapowiadali komplikacje. Jeden z drutów umieszczonych przy sercu polityka miał być złamany. Ostatecznie cała zaplanowana wcześniej procedura się udała.

W związku z cukrzycą i wymianą rozrusznika serca po wyjściu ze szpitala, wiosną, polityk dbał o swój jadłospis i korzystał z diety pudełkowej. Mamy nadzieję, że wciąż pamięta o prawidłowym odżywaniu, które w przypadku cukrzycy ma ogromne znaczenie.

Życzymy dużo zdrowia i czekamy tylko na dobre informacje. 

Zobacz też: Trudne małżeństwo Danuty i Lecha Wałęsów. „Żona mnie nie lubi

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.