NIEZWYKŁE HISTORIE

Polityczna kariera ojca wpłynęła na ich życie. Trudny los dzieci Danuty i Lecha Wałęsów

Czym zajmują się dzieci byłego prezydenta?

Marcin Marczak 12 maja 2021 13:55

Był czas, kiedy media rozpisywały się o dzieciach Lecha Wałęsy. W prasie pojawiały się różne doniesienia o ich życiu. O alkoholizmie Sławomira, o bankructwie Marii Wiktorii, o samobójczej śmierci Przemysława... Sugerowano, że młodzi Wałęsowie płacą wysoką cenę za dorastanie w cieniu słynnego polityka. Kariera Lecha Wałęsy z pewnością miała wpływ na ich dalszy los. Jak bardzo ukształtowała ich jako dorosłych, samodzielnych już ludzi? Jak teraz wygląda ich życie?

Lech Wałęsa - relacja z dziećmi

Były prezydent nie ukrywa, że popełniał błędy, jeśli chodzi o relację z dziećmi. „Przez politykę nie widziałem, jak dorastają. Wychowaniem zajęła się żona, kontakt z mojej strony był niewłaściwy”, przyznał w rozmowie z Kubą Wojewódzkim. „Straciłem ten okres dorastania dzieci kompletnie. Raz przyjechałem do domu z Warszawy i w domu było pusto, dzieci się powyprowadzały [...] Teraz te relacje wracają”, dodał.

ZOBACZ: Lech Wałęsa przyznał, dlaczego szuka pracy. „Do tej pory pieniądze mnie w ogóle nie obchodziły”

Relacje w rodzinie Wałęsów nie zawsze były dobre. W grudniu zeszłego roku media pisały, że atmosfera jest bardzo napięta za sprawą sporu braci, 49-letniego Sławomira i o dwa lata starszego Bogdana. Młodszy z braci ma już za sobą dwa odwyki, ale Bogdan nalegał, aby zdecydował się na jeszcze jeden. „Ja na dwóch odwykach byłem i to wystarczy. Mój brat Bogdan chce mi coś na siłę udowodnić. Chce mnie zmusić, abym przestał pić i chce wysłać mnie na odwyk”, wyznał Sławomir Wałęsa w rozmowie z Super Expressem.

W odpowiedzi najstarszy syn Lecha Wałęsy skierował do sądu rodzinnego wniosek o przymusowe leczenie młodszego brata, który podkreślił, że „nie pójdzie na żadną rozprawę”. Jak pisały media, spór rodzeństwa wpłynął na pozostałych członków rodziny. Zeszłoroczne święta Bożego Narodzenia Wałęsowie spędzili osobno.

Klan Wałęsów - kim są dzieci Lecha i Danuty Wałęsów?

Do rodzinnego domu państwa Wałęsów trudno się dostać, ale dość łatwo dodzwonić. Wystarczy wybrać krążący między redakcjami stacjonarny numer i po chwili w słuchawce rozlega się głos oficera BOR – „posterunek przy ulicy Poleczki. Słucham”. Ci, którzy próbowali skontaktować się z byłym prezydentem wiedzą, że nie wolno tracić rezonu, tylko twardo obstawać przy rozmowie z prezydentem. Oficer BOR mówi często „to proszę jeszcze raz na komórkę, a my damy znać, kto dzwonił”. Zazwyczaj połączyć się udaje.

Zupełnie inaczej jest z wejściem do twierdzy Wałęsów. Bywali tu goście podczas słynnych imienin Lecha, czasem wybrani dziennikarze, ale reporter, który chce umówić się na szybką rozmowę z dnia na dzień, nie ma szans.

ZOBACZ: Lech Wałęsa o przemijaniu: „Skończyłem, wykonałem swoje dzieło i idę po rozliczenie”

Ci, który przekroczyli próg rezydencji relacjonują, że postawiony w latach 90. dom Wałęsów nie jest mały, ale nie jest też wystawny. Na pewno większy niż 3-pokojowe mieszkanie na gdańskiej Zaspie, w którym były prezydent przyjmował słynną dziennikarkę Orianę Fallaci i George’a Busha seniora, wówczas jeszcze wiceprezydenta USA.

To w tamtym mieszkaniu ośmioro dzieci Danuty i Lecha wychowywało się na kolanach zawsze obecnych gości, odrabiało lekcje przy dymie z papierosów i gwarze rozmów o sytuacji w stoczni, a potem słuchało opowieści o nocach spędzonych na styropianie. To w tamtym mieszkaniu dzieci prezydenta doświadczały samotności, gdy internowanego przez komunistów ojca musiała zastąpić matka, a obcy ludzie usiłowali pomagać w nauce.

Za drzwiami nowego domu Wałęsów miało być inaczej. Tu prezydent – laureat Pokojowego Nobla, człowiek, który obalił komunizm – miał zażywać komfortu i udzielać audiencji, otoczony gromadką dzieci i wnuków. Tak się jednak nie stało, bo w nowym domu Wałęsów bywa smutno...

Bogdan, Sławomir, Przemysław, Jarosław, Magdalena, Anna, Maria Wiktoria, Brygida. Jak bardzo fakt dorastania w zasadzie bez ojca odcisnął piętno na ich życiu? Przeczytajcie w naszej galerii. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.