Czym zajmują się dzieci byłego prezydenta?

Marcin Marczak 7 lutego 2022 12:12

Był czas, kiedy media rozpisywały się o dzieciach Lecha Wałęsy. W prasie pojawiały się różne doniesienia o ich życiu. O alkoholizmie Sławomira, o bankructwie Marii Wiktorii, o samobójczej śmierci Przemysława... Sugerowano, że młodzi Wałęsowie płacą wysoką cenę za dorastanie w cieniu słynnego polityka. Kariera Lecha Wałęsy z pewnością miała wpływ na ich dalszy los. Jak bardzo ukształtowała ich jako dorosłych, samodzielnych już ludzi? Jak teraz wygląda ich życie?

Lech Wałęsa - relacja z dziećmi byłego prezydenta

Były prezydent nie ukrywa, że popełniał błędy, jeśli chodzi o relację z dziećmi. „Przez politykę nie widziałem, jak dorastają. Wychowaniem zajęła się żona, kontakt z mojej strony był niewłaściwy”, przyznał w rozmowie z Kubą Wojewódzkim. „Straciłem ten okres dorastania dzieci kompletnie. Raz przyjechałem do domu z Warszawy i w domu było pusto, dzieci się powyprowadzały [...] Teraz te relacje wracają”, dodał.

ZOBACZ: Lech Wałęsa przyznał, dlaczego szuka pracy. „Do tej pory pieniądze mnie w ogóle nie obchodziły”

Relacje w rodzinie Wałęsów nie zawsze były dobre. W grudniu 2020 roku media pisały, że atmosfera jest bardzo napięta za sprawą sporu braci, 50-letniego Sławomira i o dwa lata starszego Bogdana. Młodszy z braci ma już za sobą dwa odwyki, ale Bogdan nalegał, aby zdecydował się na jeszcze jeden. „Ja na dwóch odwykach byłem i to wystarczy. Mój brat Bogdan chce mi coś na siłę udowodnić. Chce mnie zmusić, abym przestał pić i chce wysłać mnie na odwyk”, wyznał Sławomir Wałęsa w rozmowie z Super Expressem.

W odpowiedzi najstarszy syn Lecha Wałęsy skierował do sądu rodzinnego wniosek o przymusowe leczenie młodszego brata, który podkreślił, że „nie pójdzie na żadną rozprawę”. Jak pisały media, spór rodzeństwa wpłynął na pozostałych członków rodziny. Zeszłoroczne święta Bożego Narodzenia Wałęsowie spędzili osobno.

Klan Wałęsów - kim są dzieci Lecha i Danuty Wałęsów?

Do rodzinnego domu państwa Wałęsów trudno się dostać, ale dość łatwo dodzwonić. Wystarczy wybrać krążący między redakcjami stacjonarny numer i po chwili w słuchawce rozlega się głos oficera BOR – „posterunek przy ulicy Poleczki. Słucham”. Ci, którzy próbowali skontaktować się z byłym prezydentem wiedzą, że nie wolno tracić rezonu, tylko twardo obstawać przy rozmowie z prezydentem. Oficer BOR mówi często „to proszę jeszcze raz na komórkę, a my damy znać, kto dzwonił”. Zazwyczaj połączyć się udaje.

Zupełnie inaczej jest z wejściem do twierdzy Wałęsów. Bywali tu goście podczas słynnych imienin Lecha, czasem wybrani dziennikarze, ale reporter, który chce umówić się na szybką rozmowę z dnia na dzień, nie ma szans.

ZOBACZ: Lech Wałęsa o przemijaniu: „Skończyłem, wykonałem swoje dzieło i idę po rozliczenie”

Ci, który przekroczyli próg rezydencji, relacjonują, że postawiony w latach 90. dom Wałęsów nie jest mały, ale nie jest też wystawny. Na pewno większy niż 3-pokojowe mieszkanie na gdańskiej Zaspie, w którym były prezydent przyjmował słynną dziennikarkę Orianę Fallaci i George’a Busha seniora, wówczas jeszcze wiceprezydenta USA.

To w tamtym mieszkaniu ośmioro dzieci Danuty i Lecha wychowywało się na kolanach zawsze obecnych gości, odrabiało lekcje przy dymie z papierosów i gwarze rozmów o sytuacji w stoczni, a potem słuchało opowieści o nocach spędzonych na styropianie. To w tamtym mieszkaniu dzieci prezydenta doświadczały samotności, gdy internowanego przez komunistów ojca musiała zastąpić matka, a obcy ludzie usiłowali pomagać w nauce.

Za drzwiami nowego domu Wałęsów miało być inaczej. Tu prezydent – laureat Pokojowego Nobla, człowiek, który obalił komunizm – miał zażywać komfortu i udzielać audiencji, otoczony gromadką dzieci i wnuków. Tak się jednak nie stało, bo w nowym domu Wałęsów bywa smutno...

Bogdan, Sławomir, Przemysław, Jarosław, Magdalena, Anna, Maria Wiktoria, Brygida. Jak bardzo fakt dorastania w zasadzie bez ojca odcisnął piętno na ich życiu? Przeczytajcie w naszej galerii. 

1/8
Bogdan Wałęsa, dzieci Wałęsów
Copyright @Michal WARGIN/East News
1/8

Bogdan (zdj. z 2008 roku), najstarszy syn Wałęsów. Najbardziej doświadczył życia w cieniu ojca. Wcześnie wyprowadził się z domu, ożenił się jako 20-latek. Pierwsze małżeństwo nie przetrwało. Ma dwoje dzieci, córkę Weronikę i syna Marcina. W 2017 roku pracował w ABW.

2/8
Sławomir Wałęsa
Copyright @Getty Images
2/8

Sławomir od lat zmaga się z alkoholizmem, nie może znaleźć pracy. Kiedyś powiedział w złości, że rzucił rodzinę, żeby pić. Miał kilka wypadków samochodowych, rownież kiedy prowadził pod wpływem. Był dwukrotnie żonaty i dwukrotnie się rozwodził. Danuta Wałęsa twierdzi, że „syn nie ma szczęścia w życiu”.

3/8
Przemysław Wałęsa miał 43 lata.
Copyright @EastNews
3/8

Samobójstwo Przemysława to największa trauma rodziny Wałęsów. „Był ukochanym synem taty, najbardziej do niego podobnym”, mówił Jarosław mediom. Tragedia Przemysława Wałęsy zaczęła się, gdy zatrzymano go za jazdę po pijanemu. Sprawę rozdmuchano do gigantycznych rozmiarów, a syn polityka popadł w depresję.

4/8
Danuta Wałęsa, Jarosław Wałęsa
Copyright @Robert Wolański
4/8

Jarosław Wałęsa studiował w USA, uczył się języków. Jest najbardziej znanym, ale i najbardziej spokojnym synem pary. Poszedł w ślady ojca, jest politykiem i europosłem. Wraz z żoną Eweliną wychowuje dwoje dzieci – syna Wiktora i córkę Leę.

5/8
Magdalena Wałęsa, dzieci Wałęsów
Copyright @Tomasz Urbanek/East News
5/8

Magdalena (na zdj. w 2015 roku) to najstarsza córka Danuty i Lecha Wałęsów. Była utalentowaną baletnicą, choć rodzice przez chwilę liczyli, że pójdzie do zakonu. Ze względu na kontuzję zrezygnowała z kariery. Dziś jest katechetką, wychowuje synów Szymona i Karola.

6/8
Anna Wałęsa
Copyright @East News
6/8

Anna Wałęsa przez pewien czas zarządzała biurem byłego prezydenta „Żeby tata się nie przemęczał”, tłumaczyła. Jest zamężna, ma dzieci. Jej mąż Adam towarzyszy Lechowi Wałęsie w wyprawach do IPN-u.

Polecamy: Lech Wałęsa ma powody do dumy! Były prezydent zamieścił uroczą fotografię z wnuczką

7/8
Wiktoria Maria Wałęsa
Copyright @East News
7/8

Maria Wiktoria to najsłynniejsza córka Wałęsów. Po udziale w show „Taneic z Gwiazdami” przez jakiś czas była „celebrytką”. Podbój stolicy nie zakończył się szczęśliwie – butik Marii Wiktorii był finansową klapą, a 250 tysięcy długu spłacił jej ojciec. Od tego czasu usunęła się w cień.

8/8
Brygida Wałęsa, dzieci Wałęsów
Copyright @Wojtek Laski/East News
8/8

Brygida (na zdj. w 2008 roku) mówi o sobie, że jest feministką. Gdy brała ślub cywilny, jej bardzo wierzący ojciec zbojkotował uroczystość. Za to chętnie rozmawia z matką. „Dzięki niej inaczej zaczęłam postrzegać pewne sprawy”, przyznała Danuta Wałęsa w rozmowie z VIVĄ!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?