O TYM JEST GŁOŚNO

Napięta atmosfera w rodzinie Lecha Wałęsy! Syn odmawia udziału w wigilii

Co robią dzieci prezydenta? Czy naznaczyła ich jego polityczna kariera?

Marcin Marczak 10 grudnia 2020 18:14

Atmosfera w rodzinie Lecha Wałęsy jest naprawdę napięta. Wszystko za sprawą sporu pomiędzy braćmi. 48-letni syn byłego prezydenta niezmiennie ma pogrążony być w nałogu alkoholowym. Sławomir Wałęsa był już na dwóch odwykach. Na kolejny usilnie próbuje wysłać go o dwa lata starszy brat, Bogdan. „Ja na dwóch odwykach byłem i to wystarczy. Mój brat Bogdan chce mi coś na siłę udowodnić. Chce mnie zmusić, abym przestał pić i chce wysłać mnie na odwyk”, wyznał Sławomir Wałęsa w rozmowie z Super Expressem

Bogdan Wałęsa nie daje jednak za wygraną. Najstarszy syn noblisty skierował do sądu rodzinnego wniosek o przymusowe leczenie odwykowe swojego brata. „Ja nie pójdę na żadną rozprawę. Nie będę odbierał wezwań. Policja musi mnie siła zaciągnąć do sądu”, zapiera się Sławomir Wałęsa. Spór ten eskaluje co raz bardziej i dotyka pozostałych członków rodziny. Zmęczony presją na nim wywieraną, 48-letni syn Lecha Wałęsy nie zamierza skorzystać z zaproszenia rodziców na święta Bożego Narodzenia. „Powiedziałem im, że to nie dla mnie. Chociaż u nas w domu zawsze było niesamowicie, jak byliśmy wszyscy. Każdy coś tam robił. Ja kroiłem ogórki”, wspominał Sławomir Wałęsa w rozmowie z Super Expressem

Czy napięta atmosfera w rodzinie Lecha Wałęsy to pokłosie jego politycznej legendy? Działalność słynnego ojca z pewnością odbiła się na jego dzieciach. Jednak jak bardzo ukształtowała ich, jako dorosłych, samodzielnych ludzi? Jak wygląda ich życie?

Klan Wałęsów - kim są dzieci Lecha i Danuty Wałęsów?

Swego czasu media rozpisywały się na temat dzieci Lecha Wałęsy i ich historii. Uzależnienie od alkoholu Sławomira, spektakularne bankructwo Marii Wiktorii, której długi musiał spłacać ojciec, wreszcie samobójcza śmierć ukochanego syna Lecha Wałęsy – Przemysława. Dzieci byłego prezydenta dorastały w cieniu słynnego ojca i do dziś płacą za to cenę.

„Mam świadomość, że Przemek to ofiara działalności publicznej mojego ojca”, mówił najmłodszy syn Lecha Wałęsy Jarosław w rozmowie z „Polityką”. Jednak choć w przypadku Przemysława los był najbardziej okrutny to kariera Lecha Wałęsy zdeterminował życie wszystkich ośmiorga jego dzieci. Tyle, że dziś były prezydent – obiekt politycznych ataków, jak nigdy potrzebuje ich wsparcia.

Scena rodzinna

Do rodzinnego domu Wałęsów trudno się dostać, ale dość łatwo dodzwonić. Wystarczy wybrać krążący między redakcjami stacjonarny numer i po chwili w słuchawce rozlega się głos oficera BOR – „posterunek przy ulicy Poleczki. Słucham”. Ci, którzy próbowali skontaktować się z były prezydentem wiedzą, że nie wolno tracić rezonu – tylko twardo obstawać przy rozmowie z prezydentem. Szansa jest – oficer BOR mówi często – to proszę jeszcze raz na komórkę, a my damy znać, kto dzwonił. I zazwyczaj po przerobieniu tej ścieżki połączyć się udaje.

Zupełnie inaczej jest z wejściem do twierdzy Wałęsów. Tu owszem bywali goście podczas słynnych imienin Lecha, czasem wybrani dziennikarze, ale reporter na szybką rozmowę z dnia na dzień nie ma szans.

Ci, który przekroczyli próg rezydencji relacjonują, że postawiony w latach 90. dom Wałęsów nie jest mały, ale nie jest też wystawny. Na pewno większy niż 3 pokojowe mieszkanie na gdańskiej Zaspie, w którym były prezydent przyjmował słynną dziennikarkę Orianę Fallaci, czy George'a Busha seniora, wówczas jeszcze wiceprezydenta USA. To w tamtym mieszkaniu ośmioro dzieci Danuty i Lecha wychowywało się na kolanach zawsze obecnych gości, odrabiało lekcje przy dymie z papierosów i gwarze rozmów o sytuacji w stoczni, a potem słuchało opowieści o nocach spędzonych na styropianie. Wreszcie to w tamtym domu dzieci prezydenta doświadczały samotności, gdy internowanego przez komunistów ojca musiała zastąpić matka, a obcy ludzi usiłowali pomagać w nauce.

Za drzwiami nowego domu Wałęsów miało być inaczej. Tu prezydent – laureat Pokojowego Nobla, człowiek, który obalił komunizm, miał zażywać komfortu i udzielać audiencji – tak jak to lubi czczony i otoczony gromadką dzieci i wnuków. Tak się jednak nie stało, bo w nowym domu Wałesów często bywa smutno, a niewiele rzadziej słychać nerwowe okrzyki i płacz. Powód? Ostatnio próby zdyskredytowania jego roli podczas strajków i przemian ustrojowych. Krytycy twierdzą, że Wałęsa współpracował z SB. On sam zaprzecza zarzutom, o czym pisaliśmy już na viva.pl.

Ale niejednokrotnie zgryzot dodawały problemy dzieci prezydenta - Bogdana, Sławomira, Przemysława, Jarosława, Magdaleny, Anny, Marii Wiktorii i Brygidy. Kim są dzieci byłego prezydenta i jak bardzo fakt dorastania w zasadzie bez ojca odcisnął piętno na ich życiu?

Przeczytajcie w naszej galerii.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!