księżniczka Basma
Fot. GETTY
O TYM SIĘ MÓWI

Zachodnie media alarmują: zaginęła księżniczka Basma z Arabii Saudyjskiej

Angażowała się w politykę i walczyła o prawa kobiet

Ksenia Krasko 21 listopada 2019 15:52
księżniczka Basma
Fot. GETTY

Światowe media poinformowały o tajemniczym zaginięciu 55-letniej saudyjskiej księżniczki – Basma bint Saud Al Saud, córka króla Sauda, od dłuższego czasu nie pojawia się publicznie. Niemiecka stacja Deutsche Welle poinformowała, że kobieta prawdopodobnie przetrzymywana jest w Arabii Saudyjskiej.

Zaginięcie księżniczki Basmy

Basma bint Saud Al Saud jest najmłodszą córką króla Sauda, który rządził Arabią Saudyjską w latach 1953–1964 – uważa się, że był ojcem 115 dzieci. Przed zniknięciem aktywnie opowiadała się za reformą społeczną w kraju, szczególnie jeśli chodzi o prawa kobiet. Współpracowała z międzynarodowymi organizacjami praw człowieka. Media sugerują, że zniknięcie księżniczki Basmy wiąże się z jej działalnością.

„Mamy ministrów, którzy nie są w stanie robić tego, co im nakazano z góry. Nie ponoszą za to żadnych konsekwencji. Jeśli biedny popełnia kradzież, po trzeciej zbrodni traci rękę. Ale jeśli bogacz uczyni to samo, nikt mu nic nie powie”, mówiła w wywiadzie dla Independent w 2012 roku.

Księżniczka Basma uczyła się w Bejrucie, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. W 1988 roku wyszła za mąż za przedstawiciela rodziny Al Sharif. Małżonkowie wychowywali razem pięcioro dzieci, aż do rozwodu w 2007 roku. Po rozstaniu z mężem, Basma bint Saud Al Saud miała przeprowadzić się na stałe do Londynu.

W sprawie zaginionej księżniczki wypowiedział się jej prawnik, Leonard Bennett. „Po prostu zniknęła ze wszystkich radarów. Nikt nie wiedział, gdzie ona jest. Obawialiśmy się najgorszego”, wyznał. Udało mu się skontaktować z Basmą kilkanaście miesięcy temu. Według mężczyzny, rozmawiała z nim jak osoba, która nie może ujawnić prawdy o tym, co się z nią dzieje. 

księżniczka Basma
Fot. GETTY

księżniczka Basma
Fot. GETTY

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…