Wybrał na żonę dziewczynę z ludu. Król Bhutanu czekał na swoją wybrankę 14 lat!
Oto niezwykła historia miłości Jigme Khesar Namgyel Wangchuck i Jetsun Pema
Historia miłości królewskiej pary z Bhutanu to gotowy scenariusz na film. Król Jigme Khesar Namgyel Wangchuck wybrał na swoją żonę dziewczynę z ludu. By ją poślubić monarcha niewielkiego kraju w Azji Południowej czekał aż 14 lat! Władca i Jetsun Pema Wangchuck od dekady są szczęśliwym małżeństwem. Wspólnie doczekali się dwójki cudownych pociech. Małżonkowie cieszą się ogromną sympatią i uznaniem wśród poddanych, często nazywa się ich „Williamem i Kate Himalajów”. Poznaj ich niezwykłą historię miłości!
Historia miłości króla i królowej Bhutanu
Miała zaledwie siedem lat, kiedy spotkali się po raz pierwszy. Czy to była miłość od pierwszego wejrzenia? 17-letni Jigme Khesar Namgyel Wangchuck zwrócił uwagę na Jetsun podczas pikniku w Thimphu, uklęknął przed nią i przyrzekł, że w przyszłości staną na ślubnym kobiercu. "Kiedy dorośniesz, jeśli wciąż będę wolny i jeśli ty będziesz wolna i niezamężna, chciałbym, żebyś została moją żoną, pod warunkiem, że nadal oboje będziemy czuli to samo", miał powiedzieć [cytat za blueblood-royals.blogspot.com]
Przyszły król Bhutanu czekał na nią kilkanaście lat. Dotrzymał złożonej obietnicy. Gdy ogłaszał informację o ślubie nie był do końca pewien, jak na jego wybór zareaguje naród. "Nie wiem, jak zostanie ona odebrana przez naród, ale dla mnie jest tą jedyną", mówił.
20 maja 2011 w Thimphu w przemowie do parlamentarzystów, w obecności członków rodziny królewskiej, ogłosił, że zamierza ożenić się ze swoją wybranką. "Od dawna czekam na małżeństwo, ale to nieistotne, kiedy poślubisz właściwą osobę", miał wyznać władca Bhutanu. W dniu ślubu Jetsun miała 21, a jej ukochany 31. Jigme Khesar Namgyel Wangchuck przyrzekał miłość ukochanej 13 października 2011 roku w najstarszej buddyjskiej świątyni.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 8.20 rano zgodnie z zaleceniami królewskich astrologów. Państwo młodzi przybyli do klasztoru oddzielnymi orszakami, Nie zapraszali innych przedstawicieli królewskich rodów i głów państw, chcieli dzielić ten dzień z najbliższymi. A wokół klasztoru towarzyszyły im tysiące mieszkańców pobliskich miejscowości. Zanim Jetsun Pema otrzymała z rąk męża koronę i tytuł, małżonkowie przeszli rytuał oczyszczenia. Po wszystkim, wybranka serca Jigme Khesar Namgyel Wangchuck zajęła miejsce obok ukochanego już jako królowa.
Należy zaznaczyć, że w Bhutanie dopuszczana jest poligamia. Sam ojciec króla miał cztery żony. Jednak Jigme Khesar Namgyel Wangchuck zaznaczył, że w jego sercu jest miejsce tylko dla jednej kobiety.
Zobacz też: Camilla Parler Bowles z okazji swoich 75. urodzin udzieliła wywiadu i wystąpiła w sesji dla Vogue
Ślub króla Bhutanu, 2011 rok
Ślub króla Bhutanu, 2011 rok
Kim jest królowa Bhutanu?
Wiele ich łączy, ale co najważniejsze, para darzy się szczerym i pięknym uczuciem. Co wiadomo o królowej? Jetsun Pema jest córką pilota Dhondupa Gyaltshena i Aum Sonam Choki. Matka królowej pochodzi z jednej z najstarszych szlacheckich rodzin, która posiada powiązania z królewską rodziną Bhutanu. Jak podaje blueblood-royals.blogspot.com, dziadek Jetsun był przyrodnim bratem dwóch królowych - Phuntsho Choden i jej siostry Pemy Dechen. Inny z jej przodków był także zarządcą prowincji Trongsa.
Przyszła królowa kończyła najlepsze szkoły średnie. Rozwijała swoje pasje i umiejętności, brała udział w konkursach i zdobywała liczne nagrody za osiągnięcia. W końcu wyjechała do Londynu, gdzie kończyła studia na kierunku - stosunki międzynarodowe. Oprócz dzongkha - ojczystego języka, biegle włada także angielskim oraz hindi.
Kiedy tych dwoje spotkało się po latach, narodziło się między nimi wyjątkowa więź. Jetsun zależało na tym, by solidnie przygotować się do swojej nowej roli. Razem z przyszłym mężem odbywała podróże po kraju. Podobnie jak on, chciała być blisko mieszkańców, wsłuchiwała się w ich historie.
Sprawdź też: Książę Karol sprawił przykrość swojemu synowi: „Rzucałem w jego kierunku śmiertelne spojrzenie”
Sesja ślubna króla i królowej Bhutanu
Po kilku latach królewska para Bhutanu doczekała się pierwszego dziecka. Na świecie pojawił się Jigme Namgyel Wangchuck. Z kolei 19 marca 2020 ich rodzina znów się powiększyła. Dołączył do nich drugi synek - Jigme Ugyen Wangchuck.
Podkreśla się, że zakochani odmłodzili oblicze monarchii. Oboje cieszą się ogromnym szacunkiem i sympatią wśród poddanych. W 10. rocznicę ślubu złożono im wyjątkowe życzenia. "W 10. rocznicę Królewskiego Ślubu, korzystamy z okazji, aby podziękować strażnikom chroniącym Bhutan, za pobłogosławienie tej ziemi królem i królową, których życzliwość i służba nie mają sobie równych", pisano.
Jigme Khesar Namgyel Wangchuck dba o dobro poddanych. Wprowadził w kraju reformy demokratyczne, zatwierdził nową konstytucję, zniósł zakaz działalności partii politycznych, zapewnił też niezależność w polityce zagranicznej i wojskowej. Królewska para jest ogromnym wsparciem dla swojego narodu. Zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa zdali najtrudniejszy egzamin.
„Przez lata naród spotykał się razem, by świętować, a także w trudnych czasach, zawsze jest kierowany i inspirowany przez naszego Króla i Królową. Podczas gdy pandemia zmieniła świat, Bhutan ma wiele nadziei. Bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy wdzięczni, że nasz Król i Królowa oświetlają naszą drogę. Wiemy, co oznacza niekończące się współczucie, ponieważ ucieleśniają je nasz Król i Królowa”, pisano na oficjalnym królewskim profilu.
Czytaj też: Kim jest Aleksja Juliana — młodsza córka holenderskiego króla Wilhelma?
Król Jigme Khesar Namgyel Wangchuck i jego żona, królowa Jetsun Pema z dziećmi, 2021 rok
Wiele mówiło się o tym, że Jigme Khesar Namgyel Wangchuck sam przemierzał kraj, by ostrzegać ludzi przed pandemią. „Gdy król podróżuje i sam puka do drzwi domów swoich obywateli, by osobiście poinformować ich o pandemii, jego skromne słowa są respektowane i traktowane bardzo poważnie. Obecność Jego Królewskiej Mości daje o wiele mocniejszy przekaz niż zwykłe publikacje rządowe", mówił premier kraju Lotay Tshering. Król odwiedza również te części kraju, które najbardziej zostały dotknięte przez pandemię. Jeszcze bardziej zbliżył się do swojego narodu.
Źródło: Polskie Radio24, Gość.pl , blueblood-royals.blogspot.com, Wprost, Wikipedia, Wp.pl