królowa Elżbieta II
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Królowa Elżbieta II nie miała innego wyjścia. Podjęła niezwykle ważną decyzję...

Jak będzie wyglądał teraz jej harmonogram dnia?

Gabriela Czernecka 18 marca 2020 20:56
królowa Elżbieta II
Fot. East News

W obliczu epidemii koronawirusa brytyjska królowa Elżbieta II podjęła drastyczne kroki. Monarchini odwołała tradycyjne letnie przyjęcia w ogrodach Pałacu Buckingham. To nie była dla niej łatwa decyzja. Poznajcie szczegóły.

Królowa Elżbieta II odwołuje letnie przyjęcia

Już kilka dni temu podawaliśmy, że w obliczu rozprzestrzenia się koronawirusa królowa Elżbieta II i jej mąż książę Filip opuścili Pałac Buckingham. Małżeństwo przeniosło się na zamek Windsorze pod Londynem.  Tym samym nieco zmieniły się ich plany, królowa zadecydowała, by tydzień wcześniej udać się do innej posiadłości. Według brytyjskich mediów, jeśli sytuacja nadal będzie się pogarszać, królewska para przeniesie się do wiejskiej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk. Jak podawało źródło magazynu The Sun, królowa czuje się dobrze, ale uznano, że lepiej dla jej zdrowia będzie jeśli przeniesie się do Zamku w Windsorze. „Wiele osób personelu pałacowego ma wiele obaw związanych z koronawirusem. Przez Pałac nieustannie przewija się mnóstwo ludzi, w tym politycy i dygnitarzy z całego świata”, mówi źródło magazynu. Mając na względzie bezpieczeństwo królowej, która niebawem skończy 94 lata, doradcy uważają, że lepiej byłoby, gdyby przebywała w innym miejscu. Pałac Buckingham jest w samym centrum Londynu i ma o wiele większy personel niż inne królewskie posiadłości. Na ten moment pracuje tam około pięćset osób.

W najbliższych dniach Elżbieta II wciąż planuje wypełniać drobne obowiązki. 93-letnia monarchini, jak przekazuje Pałac Buckingham, ma przed m.in. spotkanie z premierem Borisem Johnstonem. W obliczu nowych doniesień na temat pandemii koronawirusa Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie. „W porozumieniu ze służbą medyczną pałacu i rządem, szereg imprez publicznych z dużą liczbą osób, w których miała uczestniczyć królowa i inni członkowie rodziny królewskiej w najbliższych miesiącach, zostanie odwołanych bądź przełożonych”, czytamy.

Jak czytamy w brytyjskich tabloidach, decyzja zapadła dzień po wydanym przez rząd zaleceniu, by unikać miejsc publicznych pubów restauracji teatrów czy kin. Zalecono odizolowanie się na 12 dni wszystkim osobom powyżej 70. roku życia oraz tym, które mają problemy zdrowotne. Królowa Elżbieta II nie miała więc wyjścia i zdecydowała się odwołać kilka wydarzeń. Wśród nich jest między innymi nabożeństwo z okazji Wielkiego Czwartku w Windsorze oraz trzy przyjęcia w ogrodach Pałacu Buckingham. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa. W końcu w bankietach monarchini bierze czasem udział nawet 30 tysięcy osób. Odwołano także wizytę japońskiej pary cesarskiej, która miała odbyć się w czerwcu. Dziś poinformowano także fanów rodziny królewskiej, że przełożony zostaje ślub księżniczki Beatrice. Ta stanie na ślubnym kobiercu w dopiero w 2021 roku.

Kilka ceremonii zostało przeniesione na późniejsze termin. Mowa choćby o uroczystościach z okazji 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w europie. Przypomnijmy, że już w miniony wtorek królowa Elżbieta zorganizowała przyjęcie w pałacu, ale unikała podawania gościom ręki. Po raz ostatni pojawiła się w środę, gdzie przywitała uściskiem dłoni prof. Marka Camptona. Z kolei w piątek rzecznik Pałacu Buckingham poinformował, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z oficjalnych planach królowej Elżbiety II wprowadzone zostaną pewne zmiany. Przełożono między innymi jej wizytę w londyńskiej dzielnicy Camden czy w hrabstwie Cheshire w północno-zachodniej Anglii. Rzecznik pałacu zapewnił, że audiencje będą kontynuowane w normalnym trybie. 

Królowa Elżbieta II, 2020
Fot. Getty Images

Królowa Elżbieta II na Dniu Wspólnoty Narodów
Fot. Getty Images

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.