Karolina Hanowerska, z domu Grimaldi, urodziła się jako pierwsza pociecha księcia Monako, Rainiera III, i księżnej Grace, która zanim dołączyła do rodziny królewskiej była znaną hollywoodzką aktorką. Znana wszystkim jako Grace Kelly została nawet doceniona przez Akademię Filmową nagrodą Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie „Dziewczyna z prowincji”. Jednak z czasem zamieniła karierę na dworskie obowiązki... Książęca para doczekała się trójki dzieci: Karoliny, Alberta i Stefanii. W przypadku najstarszej, Karoliny, los nie był jednak łaskawy... ani władza, ani pieniądze nie były w stanie zapewnić jej szczęścia w miłości.

Reklama

Pierwsze miłość, pierwsze małżeństwo i ... pierwszy zawód miłosny

Księżniczka Karolina urodziła się 23 stycznia 1957 roku w Monte Carlo w Monako. Podczas chrztu otrzymała imiona Karolina Ludwika Małgorzata na cześć swoich przodków. Po urodzeniu otrzymała tytuł "Jej Książęcej Wysokości Dziedzicznej Księżnej Monako", który po narodzinach brata Alberta w 1958 roku zmieniono na "Jej Książęca Wysokość Księżniczka Karolina z Monako". Tytuł ten ponownie uległ zmianie w 1999 roku tuż po ślubie z Ernestem Augustem V, księciem Hanoweru. Od teraz brzmi on "Jej Królewska Wysokość Księżna Hanoweru". Karolina jako jedyna członkini monakijskiej rodziny książęcej, może posługiwać się predykatem Jej Królewskiej Wysokości.

Czytaj także: Bajkowe życie przerwał tragiczny wypadek. Oto historia księżnej Monako, Grace Kelly!

W 1974 roku Karolina ukończyła szkołę średnią w St Mary’s School Ascot. Na studia wybrała się do francuskiej Sorbony na Uniwersytet Paryski. Księżna może poszczycić się dyplomem z filozofii, psychologii oraz biologii. Karolina jest prawdziwą poliglotką, biegle mówi w pięciu językach, od francuskiego, po angielski, hiszpański, włoski i niemiecki.

Podczas studiów na Sorbonie w grudniu 1975 roku księżniczka Karolina poznała bankowca, Filipa Junot (starszego od niej o siedemnaście lat). Mężczyzna towarzyszył Karolinie podczas oficjalnej wizyty w USA w 1976 roku. Początkowo nie przypadł jednak do gustu rodzicom księżniczki. Para książęca Rainier i Grace nie wyrażali zgody na małżeństwo swojej córki. Ostatecznie w grudniu 1977 roku Pałac Książęcy poinformował o zaręczynach pary.

Zobacz także

Ślub cywilny Karoliny i Filipa miał miejsce 28 czerwca 1978 roku w Monako. Następnego dnia odbyły się uroczystości kościelne. W weselu uczestniczyło około ośmiuset gości, w tym przedstawiciele kilku europejskich rodzin królewskich. Zgodnie z postanowieniem księcia Rainiera, Junot nie otrzymał żadnych tytułów szlacheckich, związanych z poślubieniem przedstawicielki książęcego rodu. Dwa lata po ślubie pojawiły się pierwsze doniesienia o kryzysie w małżeństwie księżniczki. 25 sierpnia 1980 roku Pałac Monako podał do oficjalnej wiadomości, że Karolina i Filip planują wziąć rozwód. Z dniem 9 października 1980 roku małżeństwo Karoliny i Filipa przestało istnieć. Na kościelne stwierdzenie nieważności trzeba było poczekać kolejne dwanaście lat, aż do roku 1992.

Czytaj także: Przedpołudnia niepokornej Małgorzaty przyprawiały królową o dreszcze. Jak spędzała je siostra Elżbiety II?

East News/SIPA

Wielka tragedia w życiu księżniczki

Kolejnym wybrankiem księżniczki Karoliny był Stefan Casiraghi, którego poznała w 1982 roku podczas zabawy w Monte Carlo. Ślub cywilny odbył się 29 grudnia 1983 roku. Małżonkowie nie mogli przystąpić do ślubu kościelnego, gdyż Karolina pozostawała według prawa kanonicznego rozwódką. W porównaniu z pierwszym ślubem tym razem uroczystość była skromna, liczba gości została ograniczona do minimum. Na ślubie zabrakło nawet członków z rodziny księżnej Grace, mieszkających w USA.

Para doczekała się trójki dzieci: syna Andrea (urodzonego w 1984 roku), córki Charlotte (urodzonej w 1986 roku) i drugiego syna Pierre’a (urodzonego w 1987 roku). 3 października 1990 roku Stefan Casiraghi, mąż Karoliny zginął w wypadku podczas wyścigu łodzi motorowych na Morzu Śródziemnym. Jego łódź z impetem uderzyła w falę i wywróciła się do góry dnem pozbawiając żeglarza życia. Podobna sytuacja miała miejsce już tydzień wcześniej, kiedy jego łódź również się przewróciła, jednakże wtedy ocalał. Niestety przeznaczenia nie dał rady oszukać. Pogrzeb Stefana Casiraghiego odbył się w Katedrze Świętego Mikołaja w Monako. Mężczyzna został pochowany w Chapelle de la Paix.

W 1992 roku Kościół dokonał unieważnienia pierwszego małżeństwa Karoliny z Filipem Junotem, jednocześnie uznając za ważny ślub księżniczki ze Stefanem Casiraghim - dwa i pół roku po jego śmierci. To wydarzenie zapewniło trójce ich dzieci miejsca w linii sukcesji do monakijskiego tronu.

Czytaj także: Smutne losy Charlene z Monako. Jakie tajemnice skrywa przed całym światem?

East News

Do trzech razy sztuka - trzeci ślub Księżnej Karoliny

Od 1995 roku było coraz głośniej na dworskich salonach o zażyłej relacji między księżniczką Karoliną a księciem Hanoweru - Ernestem Augustem V. 23 stycznia 1999 roku, w dniu swoich czterdziestych drugich urodzin, Karolina poślubiła Ernesta Augusta V, będącego głową dynastii hanowerskiej. W tym celu książę Ernest rozwiódł się ze swoją poprzednią żoną, Chantal, z którą doczekał się dwóch synów. Zgodę na małżeństwo musiała wyrazić również królowa Elżbieta II. Dzięki zamążpójściu Karolinie został nadany nowy tytuł książęcy „Jej Królewska Wysokość Księżna Hanoweru”. Księżna jako zagorzała katoliczka nie odstąpiła od wyznawania wiary katolickiej, lecz zgodziła się, by jej przyszłe dzieci były wychowywane w wierze protestanckiej, w której wychowany został książę Ernest. Co ciekawe, książę Rainier o ślubie córki Karoliny dowiedział się na trzy dni przed uroczystością. Jeszcze tego samego roku, na świat przyszła jedyna córka pary - księżniczka Aleksandra. Dziewczyna została wpisana na listę sukcesji zarówno monakijskiego tronu, jak i brytyjskiego.

Zobacz również: Tak wyglądała najsmutniejsza panna młoda zanim została księżną. Uśmiech nie schodził jej z twarzy

Książęca para Hanoweru pozostaje od 2009 roku w separacji. W styczniu 2010 roku media obiegły zdjęcia, na których widać jak książę Ernest spędza błogie chwile w towarzystwie innej kobiety podczas wakacji w Tajlandii. Ponadto, do jesieni 2015 roku książę Hanoweru przy okazji publicznych wyjść pojawiał się u boku rumuńskiej modelki Simony, będącej od niego młodszej o trzydzieści cztery lata. Księżna Karolina wraz z córką Aleksandrą przebywały w tym czasie na dworze w Monako.

Księżna Karolina doczekała się czwórki dzieci i siedmiorga wnucząt. Księżna i jej potomkowie utracą miejsce na liście sukcesji do monakijskiego tronu, jeżeli władcą Monako zostanie jedno z dzieci księcia Alberta. Sama księżna zajmuje obecnie trzecie miejsce w kolejce do odziedziczenia tronu.

Księżna Karolina od lat z zapałem angażuje się w działalność charytatywną – jest prezydentem Fundacji Księżnej Grace, Fundacji AMADE i Fundacji Księcia Pierre’a. Od 2003 jest Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO. Jednocześnie uczestniczy w oficjalnych wystąpieniach i dyplomatycznych podróżach zagranicznych, godnie reprezentując książęcą rodzinę i państwo Monako.

Reklama

Czytaj także: Ukryte znaczenie torebki księżnej Camilli. Czy to przytyk w stronę Diany?

FaceToFace/REPORTER/East News
East News
Reklama
Reklama
Reklama