Katarzyna Dowbor, VIVA! styczeń 2018
Fot. Iza Grzybowska
O NIEJ SIĘ MÓWI

Katarzyna Dowbor o starzeniu się. Porównała się do Fiony ze „Shreka”!

„Po menopauzie jestem taką samą kobietą, jaką byłam”, podkreśla

Konrad Szczęsny 18 października 2021 07:37
Katarzyna Dowbor, VIVA! styczeń 2018
Fot. Iza Grzybowska

Uwielbiana dziennikarka z niezwykłą klasą. Prowadząca program „Nasz nowy dom”, który odmienia życie najbardziej potrzebujących. Matka, babcia i kobieta, dla której nie ma tematów tabu. W najnowszym wywiadzie Katarzyna Dowbor opowiedziała o przemijaniu, upływie czasu, samoakceptacji, menopauzie a także o swoim rodzinnym domu i rozmawianiu na trudne, wymagające tematy.

Katarzyna Dowbor o koleżankach z branży: szarpanina kończyła się czasem nieakceptowaniem siebie, depresją

Zaczynała karierę w 1982 roku w Programie III Polskiego Radia. I to nie jako dziennikarka a... montażystka! Pewnego dnia wypatrzyli ją jednak koledzy z Telewizji Polskiej. Kręcili materiał o ludziach z rozgłośni, tzw. przebitki. Po jego zrealizowaniu Katarzyna Dowbor odebrała od nich telefon, że „kamera ją lubi” i powinna zmienić miejsce pracy. Tak też się stało...

Mimo że regularnie komentowano jej wygląd, zwłaszcza rude włosy, ona nie dała się złamać. Tym bardziej, że mogła liczyć na pomoc legendarnej prezenterki TVP, Edyty Wojtczak. Ona była jej mentorką, wzięła pod swoje skrzydła i nauczyła wszystkiego.

Nie wszystkie koleżanki były jednak tak życzliwe. W najnowszym wywiadzie, udzielonym Agnieszce Urazińskiej dla „Wysokich Obcasów” prezenterka przyznała, że presja perfekcyjnego wyglądu była dla niektórych z nich nie do zniesienia. W związku z tym korzystały z dobrodziejstw chirurgii plastycznej i za wszelką cenę chciały zatrzymać upływający czas.

„Gdy z wiekiem zaczynały tę urodę - w swoim przekonaniu - tracić, wpadały w panikę. Kompletnie sobie nie radziły. Była tragedia, płacz, naprawianie rękami chirurgów plastycznych tego, co zepsuł czas. Gdy kończyły się pieniądze, to szło się do kogoś, kto nie był lepszy, ale był tańszy. Obserwowałam, jak się dziewczyny szarpały. I ta szarpanina kończyła się czasem nieakceptowaniem siebie, depresją. Ja miałam dużo szczęścia, bo wygląd nigdy nie był dla mnie priorytetem”, podkreśliła.

Nawiązała również do problemu braku akceptacji, który dotyczy wielu osób. „Czasem nawet trudno wyjść w dresie, a co dopiero utyć albo się zestarzeć”. Dodała także, że zmiany są absolutnie naturalne i nikogo nie powinny paraliżować... „Przecież ta zmiana może stać się naszym atutem. Szkoda, że tak o tym nie myślimy. (…) Uważam, że trzeba się cieszyć czasem, który się ma. To, że tak nam ucieka, to jest ogromna wartość. Daje doświadczenie, kształtuje”, wylicza Katarzyna Dowbor.

Czytaj także: Katarzyna Dowbor wspomina pracę w TVP. Gdyby nie Edyta Wojtczak nie wiadomo jak potoczyłaby się jej kariera

Katarzyna Dowbor, Warszawa, 16.02.2018 rok
Fot. Adam Jankowski/REPORTER

Katarzyna Dowbor, Warszawa, 16.02.2018 rok

Katarzyna Dowbor o upływie czasu: „zaakceptowanie się w skórze Fiony zabrało mi trochę czasu”

A jak ta kwestia wygląda w jej życiu? Przyznała, że upływ czasu sprawił, że zmieniła się na lepsze, nie walczy z tym, że się starzeje, zauważyła również, że stała się łagodniejsza.

„Jestem wyrozumiała dla siebie. I dla innych też. Z mojego punktu widzenia sprawę ułatwia fakt, że zmiany są powolne. To nie tak, że rano człowiek budzi się piękny, a po zachodzie słońca robi się z niego pani Shrekowa. Starzejemy się powoli”, zaznacza gospodyni programu „Nasz nowy dom”. „Jest czas, by się przyzwyczaić do zmieniających się gabarytów, przyrastających kilogramów, do tego, że ciało robi się mniej sprężyste, mniej młode. U mnie też nie było tak, że każdą zmianę od początku akceptowałam i witałam z entuzjazmem. Nie wszystko mi się podobało. Ta akceptacja, pogodzenie się ze sobą i zaakceptowanie się w skórze Fiony zabrało mi trochę czasu. Nie ma sensu zamartwiać się tym, na co nie ma się wpływu”, apeluje.

Ta afirmacja życia i niechęć do pogoni za młodością sprawia, że Katarzyna Dowbor nie obawia się patrzeć w lustro. „Widzę fajną dojrzałą babkę, która ma dystans do siebie i sporo luzu. Choleryczkę, która czasem się wkurza i wyrzuca złość z siebie, ale nie chowa do ludzi urazy. Kobietę z poczuciem humoru, która lubi ludzi. I siebie”, zapewnia na łamach „Wysokich obcasów”.

Czytaj także: Katarzyna Dowbor pokazała na okładce „Forbesa” swoją córkę!

Katarzyna Dowbor, Warszawa, 08.09.2014 rok
Fot. Tomasz Urbanek/East News

Katarzyna Dowbor, Warszawa, 08.09.2014 rok

Katarzyna Dowbor o seksie, menopauzie i tematach tabu

Dziennikarka wyznała także, że miała szczęście dorastać w domu, w którym nie istniały tematy tabu. „Miałam mądrych rodziców. Tata był biologiem. Nie robili tabu z seksualności i kwestii związanych z ciałem. W moim domu mówiło się o miesiączce, o seksie, a menopauza nie była nigdy ani trudnym słowem, ani trudnym zagadnieniem. Ze swoimi dziećmi też otwarcie rozmawiam o cielesności”, zwierzyła się dziennikarka.

Poruszyła również temat tak trudny dla wielu kobiet, czyli menopauzy. Zaapelowała, by nie traktować jej jako końca i nie świadczy ona o utracie kobiecości. „Wiele kobiet tak ciężko przechodzi menopauzę, że załamuje się psychicznie. Miewają przekonanie, że oto skończyła się młodość i życie się kończy. A przecież po menopauzie jestem taką samą kobietą, jaką byłam”, zadeklarowała.

I dodała, że upływ czasu nie wyklucza seksapilu i i czucia się atrakcyjną. „Ciało jest starsze, może słabsze, ale wciąż mogę być atrakcyjna, mogę prowadzić udane życie seksualne. Mogę pracować i odnosić sukcesy. Uważam, że każdy wiek ma swoje dobre strony”, podkreśliła.

I trudno się z nią nie zgodzić!  

Czytaj także: Katarzyna Dowbor o zmianie miejsca pracy: „Zawsze będę miała sentyment, mimo że jest, jak jest”

Katarzyna Dowbor, VIVA! styczeń 2017
Fot. Iza Grzybowska

Katarzyna Dowbor w sesji dla magazynu „VIVA!”, styczeń 2017

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?