Śmierć Jerzego Stuhra była wielkim ciosem nie tylko dla jego bliskich, ale także fanów, którzy wciąż mają w pamięci fenomenalne kreacje aktora. W krakowskiej prasie pojawił się jego nekrolog, który przygotowała rodzina. Pojawiła się w nim prośba bliskich artysty, a jego samego nazwano „synem Mitteleuropy”. Co to znaczy?

Reklama

Jerzy Stuhr nie żyje. Kiedy odbędzie się pogrzeb aktora?

Wybitny aktor odszedł 9 lipca po długiej walce z chorobą nowotworową, w wieku 77 lat. Jego śmierć była wielkim ciosem nie tylko dla rodziny, ale także fanów. Jerzy Stuhr, jak poinformował Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, spocznie na cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb artysty odbędzie się 17 lipca, a uroczyste pożegnanie rozpocznie msza święta w kościele św. Piotra i Pawła o godzinie 12.

W niedzielę 14 lipca o godzinie 13. odbędzie się z kolei msza święta w intencji Jerzego Stuhra w Kościele Środowisk Twórczych na placu Teatralnym w Warszawie. W Gazecie Wyborczej pojawił się zamówiony przez rodzinę aktora nekrolog. Przedstawiono go jako „społecznika, inteligenta i syna Mitteleuropy”. Bliscy zmarłego zawarli także prośbę, by nie kupować kwiatów, a zamiast tego wpłacić datek na Fundację Unicorn zbierającą na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Czytaj też: „Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Ula Szczepaniak

Jerzy Stuhr w sesji dla magazynu VIVA!, 2012 rok

Zobacz także

Jerzego Stuhra określono jako „syna Mitteleuropy”. Co to znaczy?

Fanów aktora może zastanawiać określenie go mianem „syna Mitteleuropy”. Co to właściwie znaczy? Okazuje się, że jest to nawiązanie to wywiadu Jerzego Stuhra z 2017 roku dla Newsweeka. W rozmowie opowiedział między innymi o rodzinie, a także swoich przodkach i korzeniach oraz przyznał, że bardziej niż Polakiem czuje się Mitteleuropejczykiem. Skąd wzięła się u niego chęć poznania rodzinnej genealogii?

„Zacząłem penetrować, zastanawiać się, przypominać sobie różne historie i rodzinne opowieści. Bardzo szybko okazało się, że szukanie korzeni to w gruncie rzeczy szukanie motywacji swoich postępowań, zachowań, przyzwyczajeń, reakcji, temperamentu, poczucia humoru”, tłumaczył Jerzy Stuhr w rzeczonym wywiadzie.

W tej samej rozmowie aktor dodał: „Uspokoiłem się dopiero wtedy, gdy dotarłem do zjawiska, które nazywa się Mitteleuropa. Powiem coś, co nie jest może popularne, ale ja bardziej czuję się Mitteleuropejczykiem niż Polakiem. Polakiem czuję się głównie przez język, i nie chodzi tylko o mowę, ale o zanurzenie w literaturze, studiowanie języka, o myślenie w nim”.

Zobacz także: Był nieobecnym ojcem, wnukom chciał poświęcać każdą chwilę. Jerzy Stuhr stworzył z nimi cudowną więź

Bartek Wieczorek dla VIVY! 2014 rok
Reklama

Jerzy Stuhr w sesji dla magazynu VIVA!, 2014 rok

Reklama
Reklama
Reklama