Jerzy Skolimowski i Joanna Szczerbic, 1987 rok, Cannes
Fot. Jerzy Kosnik / Forum
Historia miłości

Jerzy Skolimowski i Joanna Szczerbic: skomplikowana historia miłości aktorki i reżysera

Filmowiec obchodzi dziś urodziny

Marta Nawacka 5 maja 2023 19:15
Jerzy Skolimowski i Joanna Szczerbic, 1987 rok, Cannes
Fot. Jerzy Kosnik / Forum

Ona była wschodzącą gwiazdą i wielką nadzieją polskiego kina lat 60. ubiegłego wieku. On, reżyserem, który dwukrotnie starał się o jej względy. Joanna Szczerbic poznała Jerzego Skolimowskiego podczas nauki w łódzkiej filmówce i choć od razu wpadła mu w oko, dopiero po kilku latach zostali parą. Aktorka wyjechała za ukochanym z kraju i... zniknęła z ekranów. Ich małżeństwo, choć trwało ćwierć wieku, nie zawsze było kolorowe. Małżonkowie zmierzyli się ze śmiercią syna, którego odejście odcisnęło bolesne piętno na Joannie. Zmarła niecałe dwa lata później... Oto skomplikowana historia miłości reżysera i jego ukochanej.

Joanna Szczerbic i Jerzy Skolimowski: początek ich miłości 

Mogła zostać wielką gwiazdą kina, o czym przekonani byli wszyscy jej przyjaciele. Tuż po skończeniu studiów na wydziale aktorskim w łódzkiej filmówce Joanna Szczerbic zagrała główne role w filmach Sylwestra Chęcińskiego „Agnieszka 46”, po czym została uznana nadzieją polskiego kina, oraz Aleksandra Ścibor-Rylskiego „Jutro Meksyk”. Wcześniej miała swój debiut przed kamerą, wcielając się w Joasię w „Mansardzie” Konrada Nałęckiego.

Młodziutka Joanna Szczerbic wcale jednak nie marzyła o zrobieniu wielkiej kariery. Najważniejsza była dla niej miłość. Zakochała się w Jerzym Skolimowskim, dla którego początkowo – choć właściwie od razu wpadła mu w oko – była czymś w rodzaju nagrody pocieszenia po Elżbiecie Czyżewskiej, która go rzuciła. Skolim, jak nazywali reżysera przyjaciele, miał leczyć złamane serce, ponownie nawiązując relację z młodziutką, piękną aktorką. Joanna zrobiła na nim wielkie wrażenie już wtedy, gdy zaczęła naukę w łódzkiej filmówce. Pozostawała jednak niewzruszona na jego zaloty, mimo że jej schlebiał. Nie zrobiła na niej wrażenia nawet propozycja głównej roli w etiudzie mężczyzny.

Świetnie rokująca aktorka dała Jerzemu Skolimowskiemu kosza, a ten wówczas związał się z Elżbietą Czyżewską. Przez wiele lat, aż do swojej śmierci w 2010 roku, aktorka utrzymywała, że była żoną reżysera. On sam jednak dopiero niedawno zaprzeczył tym doniesieniom. „Nie byliśmy małżeństwem. Był to właściwie bardzo swobodny związek. Za to wybuchowy”, wyznał w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Zakochani przez ponad 5 lat tworzyli parę, aż w 1965 roku Elżbieta poznała Davida Halberstama, amerykańskiego dziennikarza i z dotychczasowym chłopakiem z przekonaniem, że u boku nowego ukochanego będzie szczęśliwsza. Wściekły i porzucony Skolim postanowił ponownie spróbować zdobyć uczucie Joanny Szczerbic. Tym razem mu się udało, a aktorka zgodziła się za niego wyjść. Pod koniec 1965 roku byli już małżeństwem.

Czytaj też: On robił wielką karierę, ona mu kibicowała. Niezwykły związek Grażyny Marzec i Olgierda Łukaszewicza 

Joanna Szczerbic, kadr z filmu
Fot. archiwum Filmu / Forum

Joanna Szczerbic, kadr z filmu "Bariera", 1966 rok

Joanna Szczerbic i Jerzy Skolimowski: historia miłości 

Jerzy Skolimowski dał swojej małżonce główną rolę w „Barierze”, a po roku chciał ją także obsadzić w filmie „Ręce do góry”, jednak produkcja nie została uznana przez komunistycznych cenzorów. Wówczas reżyser postanowił, że nie zrobi już więcej żadnego filmu w Polsce, na co miał usłyszeć „szerokiej drogi” od wpływowego polityka i współpracownika Władysława Gomułki, którego prosił o zdjęcie blokady ze swojego filmu. „Wtedy Roman Polański zorganizował mi produkcję "Przygód Gerarda" z Claudią Cardinale - to on pomógł mi na początku. Ten projekt nie był akurat fortunny, ale musiałem z czegoś żyć”, opowiadał po latach Skolim Gazecie Wyborczej.

Gdy postanowił wyjechać z kraju, nie pytał o zdanie żony. Ona jednak była w nim szalenie zakochana, więc, jak usłyszała od Jerzego Skolimowskiego, że postanowił wyjechać, pojechała razem z nim. Joanna Szczerbic początkowo myślała, że będzie obsadzana w filmach męża, jednak niedługo później na świat przyszli synowie małżonków: w 1968 roku urodził się Michał, a w 1970 roku Józef. Joanna porzuciła więc karierę i zrezygnowała z aktorstwa, zajmując się domem i dziećmi.

Po latach jeden z bliskich współpracowników reżysera, Jan Włodarczyk, zdradził, że tak naprawdę Joanna Szczerbic została zmuszona do porzucenia zawodu. „Jerzy był niezwykle zazdrosny o swoje produkcje i o swoją żonę. Szkoda jej. Joanna Szczerbic to była jedna z ciekawszych aktorek i ciekawszych twarzy... Wywiózł ją, schował przed ludźmi. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że to nie ona się wycofała. Skolimowski nie wiadomo dlaczego blokował ją”, mówił Mirosławowi J. Nowikowi. Jerzy Skolimowski zaprzecza jednak doniesieniom, że to przez niego jego żona nie zrobiła kariery, na jaką zasługiwała.

Reżyser zapewnia, że Joanna nigdy nie chciała zostać aktorką, a zdecydowała się na to... na złość rodzicom. „Wychodząc za mnie, z ulgą oświadczyła, że już nie musi uprawiać aktorstwa, że chce być żoną i matką. Nigdy nie czuła filmowego powołania i nie ceniła sobie zawodu aktorki”, mówił Gazecie Wyborczej.

Zobacz także: „To nie była łatwa miłość”. Jerzy Skolimowski i Elżbieta Czyżewska spędzili u swojego boku sześć burzliwych lat

Joanna Szczerbic i Jerzy Skolimowski, 1.12.1966 rok
Fot. Bridgeman Images – RDA / Forum

Joanna Szczerbic i Jerzy Skolimowski, 1.12.1966 rok

Joanna Szczerbic i Jerzy Skolimowski: skomplikowane relacje małżonków

Jerzy Skolimowski i Joanna Szczerbic byli małżeństwem przez 25 lat, jednak w ich związku nie zawsze układało się idealnie. Jak twierdzi ich syn, Michał Skolimowski, nie byli również wzorowymi rodzicami... „Byliśmy zaniedbani. Matka nie dawała nam poczucia bezpieczeństwa, bo sama czuła się zagrożona, gdy ojciec latał po świecie. Pracował nad filmami i był nieobecny. Nieobecność ojca wpłynęła szczególnie na Józefa, bo ja urodziłem się dwa lata wcześniej, kiedy rodzice przeżywali jeszcze miodowy okres swojego związku. Józef nie miał tego początku, który mógłby mu dać fundamentalne zaplecze”, wyznał o dzieciństwie swoim i młodszego brata w rozmowie z Newsweekiem.

Reżyser był także znany z tego, że miał sporą słabość do innych kobiet. „Nigdy nie był wzorem wierności małżeńskiej. To spowodowało ostateczny rozpad jego związku z Joanną”, wyznał Sławomir Koper w swojej książce „Gwiazdy kina PRL”. Sam Jerzy Skolimowski potwierdził tę opinię w rozmowie z Gazetą Wyborczą. „Joanna, moja żona i matka moich dwóch synów, to jedna z najważniejszych kobiet w moim życiu. Rozwiodła się ze mną, bo lekkomyślnie wdawałem się w różne niepotrzebne sprawy, a ona była zbyt ambitna, by to tolerować”, zdradził.

Joanna Szczerbic długo znosiła zdrady męża, lecz w końcu miała ich dość. Postanowiła wrócić do Polski i zamieszkała w domu w Łebie, który zbudował jej mąż. „Ma nowy zawód, próbuje sił w biznesie, założyła firmę, która buduje domy”, wyznał Jerzy Skolimowski w 2001 roku podczas spotkania z publicznością.

Synowie małżonków poszli w ślady taty i oboje zostali filmowcami. Jednak w 2012 roku rodzinę spotkała tragedia... Młodszy z braci, Józef Skolimowski, który znany był także jako Joseph Kay, zmarł na sepsę w Indiach, kiedy zbierał materiały do nowej produkcji. Odejście ukochanego syna całkowicie załamało Joannę Szczerbic, która nie potrafiła się z tym pogodzić... Sama odeszła niecałe dwa lata później, 8 marca 2014 roku. Spoczęła obok swojego dziecka, na cmentarzu Powązkowskim. Jerzy Skolimowski po rozwodzie ożenił się z młodszą o 35 lat producentką i scenarzystką, Ewą Piaskowską.  

Czytaj również: „Był miłością, wsparciem, czułością”. Annę Kalczyńską łączyła z tatą wyjątkowa więź

Michał Skolimowski, 14.11.2012 rok
Fot. Giampiero Sposito / Reuters / Forum

Michał Skolimowski, 14.11.2012 rok

Józef Skolimowski, plan zdjęciowy filmu
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Józef Skolimowski, plan zdjęciowy filmu "Ixjana"

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na biżuterię i zegarki
-20% na biżuterię i zegarki
Rabat 20% na biżuterię i zegar... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię i zegarki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię i zegarki marki Elixa dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-30% przy zakupie min. 2 sztuk
-30% przy zakupie min. 2 sztuk
Rabat 30% przy zakupie min. 2... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-30% przy zakupie min. 2 sztuk
Online
Stacjonarnie

Rabat 30% przy zakupie min. 2 sztuk (z wyłączeniem kolekcji Pure Vibrance). Oferta dostępna w salonach stacjonarnych i na eolsen.pl. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Skorzystaj z rabatu i kup wyją... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu i kup wyjątkową biżuterię w doskonałej cenie. Z hasłem “SZALENSTWO” -20% na autorskie wyroby ze srebra i srebra złoconego oraz apaszki. Promocja obowiązuje na www.umiar.pl (wpisz kod podczas finalizacji zakupów), a także w butiku stacjonarnym marki na warszawskiej Saskiej Kępie. Szczegóły w butiku i na stronie.  

Najniższa cena apaszki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 455 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 364 zł 

Najniższa cena kolczyków ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 885 zł 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 708 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.