Anna Kalczyńska, Krzysztof Kalczyński relacja ojca i córki
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER/EAST NEWS, ADAM GUZ/REPORTER/EAST NEWS
NIEZWYKŁE RELACJE

„Był miłością, wsparciem, czułością”. Annę Kalczyńską łączyła z tatą wyjątkowa więź

„Tata uczył mnie odwagi i kochał mnie bezwarunkowo”

Olga Figaszewska 10 września 2023 07:52
Anna Kalczyńska, Krzysztof Kalczyński relacja ojca i córki
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER/EAST NEWS, ADAM GUZ/REPORTER/EAST NEWS

Rodzina zawsze dla niej najważniejsza. Córka aktorskiej pary – Haliny Rowickiej i Krzysztofa  Kalczyńskiego wraz z mężem, Maciejem Maciejowskim, sama stworzyła ciepły i kochający dom, a dziś wartości, które wyniosła z domu przekazuje swoim dzieciom: Hannie, Krystynie i Janowi. Annę Kalczyńską z ukochanym ojcem, aktorem filmowym i teatralnym, znanym między innymi z ról w „Stawce większej niż życie”, „Zmiennikach” czy „Plebanii” łączyła wyjątkowa więź... Krzysztof Kalczyński odszedł 10 września 2019 roku… Tak dziennikarka mówiła o ich więzi.

Anna Kalczyńska o relacji z tatą, Krzysztofem Kalczyńskim

Wychowywała się w artystycznym domu, w miłości do sztuki. Anna Kalczyńska jest pierwszym dzieckiem Haliny Rowickiej i Krzysztofa Kalczyńskiego. Para doczekała się też syna Filipa i córki Marii. „Nie mogę przyznać, że jakoś mnie wyróżniano. Rodzicom udało się rozłożyć swoją miłość sprawiedliwie. Jest piękna historia związana z moimi narodzinami. Miałam być wymarzonym synem. To były lata, kiedy jeszcze nie przeprowadzano wszystkich badań prenatalnych. Kwiecień 1976, szpital przy placu Starynkiewicza – urodziłam się w nocy i wtedy tata dowiedział się, że już ma dziecko. Ale cały czas nie wiedział, czy to córka, czy syn”, opowiadała w 2021 roku w wywiadzie VIVY!.

Rodzice nie chcieli, by poszła w ich ślady i związała się z aktorstwem. Anna Kalczyńska wybrała własną drogę – dziennikarstwo. Halina Rowicka i Krzysztof Kalczyński dali swojej córce wielkie wsparcie i to im zawdzięcza to, kim jest dziś. Podobnie jak tata, Anna Kalczyńska jest zafascynowana muzyką. Ulubieniec widzów grał na wiolonczeli i fortepianie, skończył Wyższą Szkołę Muzyczną jako reżyser dźwięku. Nic dziwnego, że córka odziedziczyła po nim tę pasję. Dziennikarka równolegle uczyła się gry na pianinie w szkole muzycznej. Rodzice cieszyli się, że poszerza horyzonty i jest wrażliwa na sztukę.

To tata zaprowadził mnie na egzamin do szkoły muzycznej, to z tatą pierwszy raz weszłam do szkoły pełnej obcokrajowców. Tata uczył mnie odwagi i kochał mnie bezwarunkowo”, opowiadała Anna Kalczyńska w rozmowie z Krystyną Pytlakowską w 2021 roku. Aktor był blisko z przyjaciółmi córki. Zawsze cieszył się nowo poznaną osobą. „Był bardzo kontaktowy i lubił kontakty z młodymi ludźmi. Gdy zaprosiłam kiedyś kolegów ze studiów, takie międzynarodowe grono, tata przyniósł albumy i pokazywał im zdjęcia, jak występował na Bałkanach”, dodawała w VIVIE!.

Czytaj też: Zamordowano jego ojca, miał myśli samobójcze. I choć Tadeusz Janczar był wybitnym aktorem, prywatnie doświadczył wielu krzywd

Halina Rowicka, Krzysztof Kalczyński, Nagranie programu TVP "Zacisze Gwiazd". Warszawa, 2007

Halina Rowicka, Krzysztof Kalczyński, Nagranie programu TVP
Fot. Marcin Dlawichowski / Forum

Anna Kalczyńska, Viva! kwiecień 2018
Fot. Olga Majrowska

Anna Kalczyńska, 2018 rok

Anna Kalczyńska o tacie: Był miłością, wsparciem, samą czułością.

Anna Kalczyńska podkreślała, że tata zawsze był pełen temperamentu, ciekawy świata, czuły i uważny na innych ludzi. Słuchał, dzielił się swoimi spostrzeżeniami i ostrymi poglądami. Był dla niej wspaniałym partnerem do rozmów, ideałem, wspierał i kibicował na każdym kroku. 

„Tata był dla mnie opiekuńczy i czuły, był moim partnerem do rozmów, ideałem męskiego piękna. Zwracałam na to uwagę już jako dziewczynka, która nosiła w sobie archetyp mężczyzny. To do niego przyrównywałam potem moich partnerów. Był doskonały fizycznie. I był szalenie ciekawym człowiekiem, który nie znosił nudy. Bardzo trudno sprostać takim warunkom”, dodawała.

10 września 2019 roku do fanów aktora dotarła smutna informacja o jego śmierci. Tego dnia, serca jego bliskich rozpadły się na tysiące kawałków… Krzysztofa Kalczyńskiego w poruszających słowach pożegnała córka.

„Drodzy Przyjaciele, Mój ukochany Tata odszedł dziś rano. Kto Go znał, wie, że był chodzącą życzliwością, emanujący ciepłem i humorem. Dla mnie – był miłością, wsparciem, samą czułością. Przed pierwszym dniem szkoły, przed egzaminami, przed ołtarzem, przy każdej ważnej okazji ściskaliśmy się za piąty paluszek. Tak też było wczoraj. Jak wiecie napisał nam książkę, żebyśmy o niczym ważnym i zabawnym w jego życiu nie zapomnieli. Jakby przeczuwał, że jego dni są policzone. To było wspaniałe życie, myślę, że niebo jest od dziś bardziej kolorowe.

Tylko nam tu wszystkim bardzo smutno. Dziękuję Wam za wszystkie ciepłe słowa pocieszenia i wsparcia”, napisała Anna Kalczyńska.

Sprawdź też: Przechodzili obok niej obojętnie, myśleli, że jest pijana. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno

Anna Kalczyńska, Halina Rowicka, Viva! 1/2021
Fot. Bartek Wieczorek/Visual Crafters

Anna Kalczyńska, Halina Rowicka, Viva! 2021 rok

Choroba i śmierci Krzysztofa Kalczyńskiego była ciosem dla jego bliskich

Krzysztof Kalczyński chorował na raka płuc, a wyrok zapadł od razu. Rodzina chroniła go przed informacją od lekarzy, że nie ma szans. Nie chcieli mu odbierać nadziei. „Mama do końca chciała tatę chronić. Brat i ja uważaliśmy, że powinien mieć prawo do pełnej informacji o swoim stanie. Ostatecznie okazało się, że to mama miała rację. Lepiej znała kruchość taty niż my. […] Tata zmarł na fizyczność, która nie pasowała do jego umysłu”, wyznała Anna Kalczyńska w rozmowie z Krystyną Pytlakowską.

Dziennikarka w jednym ze swoich wpisów zwróciła uwagę na relację córki i ojca.  I zaznaczyła, że obecność taty jest istotna w życiu każdej dziewczynki, kobiety… Należy ją pielęgnować, doceniać i cieszyć się każdą wspólną chwilą. 

„Jaki Ojciec, taka córeczka Tatusia. Miłość jest w niewypowiedzianych słowach. Dziś są urodziny mojego Taty. Mam nadzieję, że za Jego życia zdołałam odwzajemnić mu uczucie, którym mnie otoczył. Miłość ojca do córki jest wyjątkowa - buduje fundament, kiedy jest małą dziewczynką i wzmacnia już dojrzałą kobietę. Uczucie względem ojca też zmienia się i ewoluuje”, pisała w 2021 roku w rocznicę urodzin taty.  

Czytaj też: Byli razem prawie 20 lat, mają czwórkę dzieci. Aleksandra Justa i Zbigniew Zamachowski rozstali się przez osobę trzecią

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.