„To był błąd’’

Damian Duda 7 lipca 2018 07:30

Na rynku właśnie ukazała się najnowsza powieść Jerzego Pilcha Żywego ducha. Pisarz udzielił z tej okazji licznych wywiadów, w których opowiedział nie tylko o swoim dziele, ale również zdradził, jak obecnie wygląda jego życie.

Jerzy Pilch o chorobie

Jerzy Pilch nigdy nie krył swojego uzależnienia od alkoholu, a winę za to ponoszą okoliczności życiowe. „Nie lubiłem i nie lubię pijaków, ale oczywiście każdemu to, na czym mu najmniej zależy. Okoliczności życiowe zmusiły mnie do nadużywania napojów wyskokowych. Niechętnie do tego wracam. Czułem ciągle wewnętrzną potrzebę oddalenia się, a nie zanurzenia w tym wszystkim”, wyznał pisarz w rozmowie z gazetą.pl. Kilka lat temu Pilch publicznie przyznał, że ma parkinsona, a najbardziej pomaga mu marihuana.

W rozmowie z Renatą Kim dla tygodnika Newsweek Jerzy Pilch ucinał rozmowy na temat choroby. Uprzedzono mnie, że nie chcesz rozmawiać o swojej chorobie. Ale znamy się tak długo, że mam nadzieję, że coś mi powiesz’’, dopytywała dziennikarka. Autor żałuje, że w poprzednich wywiadach opowiedział o parkinsonie. Mam cały szereg ciekawszych rzeczy do opowiedzenia, a poza tym ten temat wałkowałem od lat i to był błąd’’, wyznał Pilch. Dlaczego?’’, drążyła dziennikarka Newsweeka. Bardzo sprytnie mnie podchodzisz, ale wybacz — odmówię odpowiedzi’’, skwitował pisarz.

Kiedy dziennikarka zapytała Jerzego Pilcha, czy szaleje na mieście, odpowiedź była natychmiastowa. Szaleję na mieście? To nie ja. Ja nawet w czasach największych moich wzlotów siedziałem w domu. Może z Marianem Stalą im się pomyliło? A swoją drogą środowisko literackie jest nie do zabicia, będzie zawsze produkować różne złośliwości. Wiadomo, to kraj, w którym sukcesu się nie wybacza’’, wyznał autor. 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.