Joe Biden w Białym Domu
Fot. AP/Associated Press/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Joe Biden w pierwszym przemówieniu: „To jest dzień Ameryki, dzień demokracji” 

Jakim będzie prezydentem USA?

Olga Figaszewska 21 stycznia 2021 10:06
Joe Biden w Białym Domu
Fot. AP/Associated Press/East News

Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Demokrata podpisał już pierwsze dokumenty. Wcześniej wygłosił specjalne przemówienie. „Dzisiaj świętujemy triumf nie kandydata, a idei, jaką jest demokracja”, mówił podczas inauguracji. Joe Biden zaapelował do Amerykanów. 

Pierwsze przemówienie Joe Bidena

46. prezydent Stanów Zjednoczonych w pierwszym przemówieniu podkreślił ważną rolę demokracji. Zwrócił się do przybyłych na zaprzysiężenie gości i wszystkich Amerykanów. „To jest dzień demokracji, dzień Ameryki, historii i nadziei”, zaznaczył.

Prezydent wspomniał także o wydarzeniach sprzed kilku tygodni, kiedy pod Kapitolem doszło do zamieszek.

„Świętujemy dziś nie triumf kandydata, ale triumf sprawy, sprawy, którą jest demokracja. Wola narodu została wysłuchana. Po raz kolejny dowiedzieliśmy się, jak krucha i cenna jest demokracja. Ta demokracja w tej chwili zatriumfowała, moi przyjaciele. Kilka dni temu przemoc próbowała zatrząść podstawami naszego Kapitolu. Jesteśmy jednym narodem, niepodzielnym, który pokojowo przekazuje władzę - tak, jak robiliśmy to od ponad 200 lat”, mówił Joe Biden.

Prezydent podziękował swoim poprzednikom za budowanie, wzmacnianie kraju. Sam zaznaczył, że chce zjednoczyć wszystkich w walce z gniewem, nienawiścią, niechęcią, ekstremizmem przemocą czy bezprawiem. Zaapelował do Amerykanów, aby dołączyli do jego idei. Prezydent nawiązał także do nierówności społecznych, sprawiedliwości rasowej.

„Nasza historia jest ciągłą walką pomiędzy ideałem Ameryki a brutalną, paskudną rzeczywistością, pełną rasizmu i demonizacji, które od lat rozdzierają ten kraj. (...) Bez jedności nie będzie pokoju, nie będzie postępu, tylko wyczerpująca wściekłość. Nie będzie narodu, a kraj pogłębiony w chaosie. Jesteśmy to w stanie zrobić też teraz, musimy sprostać tej chwili ”, mówił.

Joe Biden wierzy, że dzięki jedności uda się dokonać wspaniałych rzeczy i zapobiegać. Nie ukrywa, że droga do naprawienia niektórych spraw, do ich uleczenia nie jest łatwa. Dlatego potrzeba jedności, ponieważ historia Ameryki zależy od wszystkich. 

Zaprzysiężenie Joe Bidena:

Joe Biden, zaprzysiężenie 2021
Fot. Liu Jie/Xinhua News/East News

„Zacznijmy od zera, wszyscy. Zacznijmy się na nowo słuchać i dostrzegać, każde nierozumienie nie musi być powodem do totalnej wojny, musimy odrzucić kulturę, w której manipuluje się faktami”, zaznaczał.

Dodał, że świat jest w bardzo trudnym momencie. Ameryka także musi stawić czoła przeciwnościom.

„To czas próby, atakowana jest demokracja i prawda. Szaleje wirus, rośnie nierówność, istnieje skaza rasizmu i kryzys klimatyczny. Stawia to ten kraj przed jedną z większych odpowiedzialności w historii. To czas odwagi. Zostaniemy osądzeni, ja i wy, miarą tego, jak poradzimy sobie w tym narastającym kryzysie naszej ery. Kiedy to się stanie, napiszemy kolejny, wspaniały rozdział”.

Prezydent zaapelował także do swoich przeciwników.

„Zobaczcie, kim jestem i co mam w sercu. Jeśli nadal nie zgadzacie się ze mną, to prawo do pokojowej niezgody jest prawem naszej republiki. Ale usłyszcie mnie, niezgoda nie musi prowadzić do braku jedności. Przysięgam, będę prezydentem wszystkich Amerykanów. Będę tak samo walczył o tych, co mnie nie poprali, jak o tych, którzy mnie poparli”.

Swoje przemówienie zakończył poruszającymi słowami:

„Daję wam słowo, że zawsze będę bronił naszej konstytucji, będę chronił demokracji i bronił Ameryki. Wszystko w służbie i odpowiedzialności, myśląc nie o swoim interesie, ale o was wszystkich. Niech to będzie czymś, co będzie nas prowadzić. Demokracja, prawda i uczciwość nie zginą na naszej warcie, to jesteśmy winni naszym przodkom i generacjom naszych następców. Miejcie wiarę, że będzie dobrze. Niech Bóg błogosławi Amerykę, dziękuję ci, Ameryko ”.

Źródło: RMF24, TVN24, Wiadomości Gazeta.pl, NaTemat.pl 

Joe Biden, zaprzysiężenie 2021
Fot. Rex Features/East News

TAGI #Joe Biden

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?