Kurt Cobain, Courtney Love, Frances Bean Cobain
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Miała dwa latka, gdy jej ojciec popełnił samobójstwo. Jak dziś wygląda i co robi córka Kurta Cobaina?

Mała Frances Bean wyrosła na prawdziwą piękność

Sabina Zięba 8 lipca 2023 11:56
Kurt Cobain, Courtney Love, Frances Bean Cobain
Fot. Getty Images

Gdy odebrał sobie życie, pozostawił pogrążonych w żałobie miliony fanów na całym świecie, ale przede wszystkim ukochaną Courtney Love i dwuletnią wówczas córeczkę, Frances Bean. Kurt Cobain, ikona lat 90. i wybitny muzyk grunge'owego zespołu Nirvana, odebrał sobie życie niemal trzy dekady temu. Miał wówczas zaledwie 27 lat i dołączył do niesławnego Klubu 27. Jego jedyne dziecko nie zdążyło nawet poznać ojca... Czym dzisiaj się zajmuje i jak wygląda? Trudno uwierzyć, że w sierpniu skończy 31 lat!

Frances Bean Cobain — córka Kurta Cobaina

Kurt Cobain uchodzi za prawdziwą legendę, która niestety z tego świata odeszła zbyt wcześnie. Bez wątpienia był jedną z najbardziej kultowych postaci rockowej muzyki alternatywnej. W bardzo młodym wieku zrobił zdumiewającą karierę. Nie pomagały mu jednak w tym narkotyki. Wokalista już w nastoletnim wieku uzależnił się od heroiny, a popularność nie powstrzymała jego nałogu. Choć podjął próbę ustabilizowania swojego życia i  ożenił się z Courtney Love, ich miłość nie miała happy endu.

18 sierpnia 1992 roku na świat przyszła Frances Bean, jedyne dziecko głośnej pary. Jej imię Kurt wybrał na cześć piosenkarki Frances McKee z zespołu The Vaselines, drugie imię zaś (Bean – ang. fasola, przyp. red.) było wynikiem reakcji muzyka na zdjęcie USG, na którym jego córka miała wyglądać jak fasolka. Zanim dziewczynka pojawiła się na świecie, w mediach już było o niej głośno. W prasie pojawiały się informacje o tym, że Courthey Love będąc w ciąży zażywa substancje psychoaktywne. 

Frances nie miała jeszcze roku, gdy pojawiła się z rodzicami na 10. gali MTV Video Music Awards.  Fani artysty byli poruszeni tym widokiem i mocno mu kibicowali w stworzeniu kochającej rodziny. Kurt i Courtney wydawali się szczęśliwi, ale niedługo później muzyk stał się niezwykle impulsywny i kłótliwy. W 1994 roku udał się na odwyk. Ostatni raz Frances widziała ojca 30 marca 1994 w ośrodku Marina del Rey. Kurt spędził cudowny czas z córeczką. Kilka dni później popełnił samobójstwo. Miał 27 lat.

Czytaj też: Bartka Królika i jego córeczkę Jagodę łączy wyjątkowa więź. „Sprawiła, że mniej martwię się o przyszłość”

Kurt Cobain, córka Frances Bean Cobain, Wielka Brytania, styczeń 1993 roku

Kurt Cobain, córka Frances Bean Cobain, Wielka Brytania, styczeń 1993 roku
Fot. Donna Santisi/Redferns

Kurt Cobain, Frances Bean Cobain i Courtney Love w 1993 roku na MTV Music Awards

Kurt Cobain, Courtney Love, Frances Bean Cobain
Fot. Getty Images

Frances Bean Cobain — co dziś robi i jak wygląda?

Córka muzyka, Frances Bean Cobain, została wychowana przez matkę, ciotki i babkę ze strony ojca. Jej rodzicami chrzestnymi są: były frontman REM, Michael Stipe, oraz aktorka Drew Barrymore. Dziewczynka swoje pierwsze lata spędziła w Seattle i Los Angeles. Następnie uczęszczała do prywatnej uczelni Bard College, gdzie studiowała sztukę. Nigdy nie zabiegła o to, by być częścią show-biznesu. Wręcz próbowała odciąć się od nazwiska ojca i matki. „Nie chcę być nazywana córką Kurta Cobaina i Courtney Love. Chcę, żeby myślano o mnie jako o Frances Cobain”, opowiadała w wieku 13 lat dla Teen Vogue.   

Na początku lat dwutysięcznych spróbowała swoich sił w modelingu, a w 2010 stworzyła kolekcję dzieł sztuki. Wiadomo, że przez kilka miesięcy była stażystką w magazynie Rolling Stone, a potem została producentką wykonawczą filmu HBO o życiu jej ojca. Ponadto w 2009 roku podobno odmówiła tytułowej roli w filmie Tima Burtona pt. Alicja w Krainie Czarów.

Po ojcu Frances odziedziczyła 37% majątku i teraz to ona, a nie Courtney Love, kontroluje prawa do wykorzystania imienia i wizerunku Kurta. ,,Mój związek z pieniędzmi jest niespotykany, ponieważ ja nigdy nie zarabiałam. Jestem dzieckiem funduszu powierniczego. Cały czas mam wyrzuty sumienia, bo wydaje czyjeś pieniądze. To mi miesza w głowie", opowiadała. 

O tym, że ojciec popełnił samobójstwo dowiedziała się trzy lata po tragicznym zdarzeniu. Miała wówczas pięć lat. Gdy doszło do dramatu była tak mała, że nie zdążyła go nawet poznać, a jej wspomnienia o tacie pochodzą głównie z drugiej ręki. „Na rok przed tym, jak moja matka powiedziała mi, że mój tata się zabił, wysłała mnie na terapię, żeby mnie na to przygotować”, zwierzała się w wywiadzie. 

Frances Bean Cobain relacje z matką

W wieku 17 lat Frances Bean Cobain się usamodzielniła, choć wcześniej podjęła decyzję, by zamieszkać z babcią od strony ojca, Wendy Cobain. Jej relacje z matką były dość trudne, choć po latach awantur w końcu zdają się poprawiać. Panie pogodziły się w 2015 roku, przy okazji premiery filmu o Kurcie „Kurt Cobain: Montage of Heck”. Nadzieją na naprawę relacji miała być decyzja Courtney Love, która systematycznie wracała do narkotyków, o całkowitym zerwaniu z nałogiem.

„Kiedy moja mama jest na "zdrowej"  ścieżce, jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej inteligentnych i najmilszych ludzi, jakich kiedykolwiek poznałam. Rzecz w tym, że ona jest na tyle świadoma, inteligentna i mądra, że nie wie, co ma ze sobą zrobić, kiedy zostaje sama. Jest bardzo empatyczna i nie wie, co ma z tym zrobić. Wtedy wpada w stany samozniszczenia”, mówiła. 

Nie ukrywa też, że nie przemawia do niej twórczość Nirvany. Ma jednak ulubione utwory z repertuaru ojca - Territorial Pissings czy Dumb, przy której zdarza jej się uronić łzę. „Territorial Pissings” to zaj***ta piosenka. No i "Dumb" — płaczę za każdym razem, gdy słyszę tę piosenkę. To okrojona wersja sposobu, w jaki Kurt postrzegał siebie samego — na narkotykach, bez narkotyków, czując się nieadekwatnym do bycia określanym głosem pokolenia”, komentowała dla Rolling Stone.

Czytaj też: Anna i Robert Lewandowscy odnowili przysięgę małżeńską. Kreacja trenerki zachwyca

Na Instagramie Frances Bean Cobain, który obserwuje ponad 1,5 miliona osób, możemy zobaczyć prezentowaną przez nią twórczość. Córka słynnego wokalisty Nirvany robi tatuaże, maluje i śpiewa. Często zamieszcza także zdjęcia, na których zdaje się być szczęśliwa, choć ma za sobą depresję i uzależnienia. W 2017 roku ogłosiła, że od dwóch lat jest trzeźwa.

„To ciekawa i zmieniająca się jak w kalejdoskopie decyzja, by podzielić się na forum publicznym czymś tak intymnym. O tym, że jestem teraz trzeźwa, opinia publiczna nie wiedziała, bo celowo to ukrywałam. Ale uznałam, że trzeba odłożyć na bok strach przed byciem ocenianym, niezrozumianym lub włożonym do szufladki. (...) Moja osobista podróż może być pomocna dla kogoś, kto przechodzi przez coś podobnego. Borykanie się ze wszystkimi bolesnymi, dziwnymi, niekomfortowymi, tragicznymi i popiep***ymi rzeczami, które się wydarzyły lub wydarzą, to codzienna walka", pisała w jednym z postów.  

Ma też za sobą zakończone małżeństwo z Isaiahem Silvą, którego żoną była przez trzy lata. Mężczyzna miał przywłaszczyć sobie gitarę Kurta Cobaina z sesji MTV Unplugged, choć oficjalnie twierdził, że dostał ją w prezencie od byłej ukochanej. Oskarżył także jej matkę, Courtney Love, o... usiłowanie zabójstwa. W 2021 roku media informowały, że córka muzyka układa sobie życie na nowo u boku  Riley'a Hawka. 

Jak się zmieniła? Zobaczcie na poniższych zdjęciach. Podobna do słynnych rodziców?  

Zobacz także:  Ojciec odszedł na jego oczach. Zbigniew Zamachowski długo ukrywał prawdę o rodzinnej tragedii

Frances Bean Cobain obecnie

Frances Bean Cobain, 2018
Fot. Getty Images

Frances Bean Cobain, 2018
Fot. Getty Images

Frances Bean Cobain i Nikia Provenzano, 7.06.2019
Fot. Donato Sardella/Getty Images for Moschino

Frances Bean Cobain i Nikia Provenzano, 7.06.2019

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.