Kurt Cobain, Courtney Love
Fot. Vinnie Zuffante/Getty Images
o tym SIĘ MÓWI

Kurta Cobaina i Courtney Love połączyła burzliwa miłość. Rozdzieliła ich nagła śmierć...

Oto nieznana historia Kurta Cobaina i Courtney Love

Gabriela Czernecka 9 lipca 2021 18:13
Kurt Cobain, Courtney Love
Fot. Vinnie Zuffante/Getty Images

On był liderem zespołu Nirvana, gwiazdą amerykańskiej sceny alternatywnej. Ona zbuntowana artystka zespołu Hole. Do dziś nie do końca wiadomo, jak się poznali. Jedno jest pewne, po zaledwie czterech miesiącach związku wzięli ślub. Później nic nie było takie samo… Oto niezwykła historia dwójki skandalistów, czyli Kurta Cobaina i Courtney Love. 

Kurt Cobain i Courtney Love - jak się poznali?

Do dziś nie wiadomo, jak się poznali. Jedna z najpopularniejszych teorii głosi, że Nirvana grała koncert na początku 1990 roku w klubie nocnym Satyricon w Portland. Wówczas Courtney Love miała zagadać do Kurta Cobaina słowami: „Wyglądasz jak Dave Pirner”. Czy był to komplement czy obelga nie wiadomo, ale z pewnością przykuła tym uwagę wokalisty. Jeszcze tego wieczoru leżeli w uścisku na podłodze klubu. On był na szczycie sławy. Zespół Nirvana, z Kurtem Cobainem na czele, święcił sukcesy. Ona wprowadziła do jego życia jeszcze więcej szaleństwa. Jej wybuchowy charakter i artystyczne aspiracje, a także fakt, że była odważna, wygadana i bezkompromisowa, szybko podbił jego serce. Odważnie wyrażała swoje zdanie często wbrew wszystkim.

Zobacz: Tajemnice domu Kurta Cobaina i Courtney Love wyjdą na jaw?

Kurt Cobain, Courtney Love
Fot. KMazur/WireImage/Getty Images

Kurt ją za to podziwiał. Lubił jej podejście do życia. Bawiło go, że chętnie wydaje pieniądze, rządzi się, buntuje. Z kolei ona ceniła w nim otwartość i spokój, z jakim reagował na jej szaleństwa: Wydał mi się zaangażowany w to, co robił, i ładniutki. Nie mogłam jednak stwierdzić, czy jest inteligentny i czy jest nim szczerość. Zaczęłam się nim interesować, może niezbyt natarczywie, ale pewnie kilka dziewczyn uznałoby, że właśnie zbyt natarczywie. To dlatego, że jestem bezpośrednia i dlatego wielu chłopców panikuje”, powiedziała w jednym z wywiadów. 

Burzliwa miłość awangardowych artystów

Mimo wspólnej nocy, on nie chciał się wiązać. A przynajmniej ona tak uważała. Jak twierdziła w wywiadzie, on od razu jej się podobał i otwarcie o tym mówiła: „Gdy dawałam wywiady dziennikarzom, o których wiedziałam, że będą rozmawiać z Nirvaną, opowiadałam im, że lecę na Kurta Cobaina”. W tej samej rozmowie wokalista przyznał, że od samego początku wpadła mu w oko, ale miał na głowie inne sprawy. W końcu jednak Courtney Love przykuła uwagę Kurta Cobeina na dłużej. Wszystko za sprawą drobnych, ale romantycznych gestów i drobiazgów, jakie co jakiś czas mu podrzucała. Jednym z nich było pudełko w kształcie serca, w którym umieściła list miłosny i głowę porcelanowej lalki. Ten prezent zainspirował powstanie jednego z najsłynniejszych utworów Nirvany Heart Shaped Box ( w tłumaczeniu na polski Pudełko w kształcie serca). 

Całe Hollywood nazywało ich drugimi Yoko Ono i Johnem Lenonnem. Dla Kurta Cobaina Courtney Love była całym światem, co często sprawiało, że cierpiał na tym jego zespół: „Moje nastawienie drastycznie się zmieniło i nie mogę uwierzyć, jak bardzo jestem szczęśliwy. Czasami zapominam nawet, że jestem w zespole, tak bardzo zaślepiła mnie miłość. Wiem, że to brzmi zawstydzająco, ale to prawda. Właściwie to mógłbym odejść teraz z zespołu”, mówił w rozmowie z magazynem Sassy.

Uzależnieni od narkotyków

Wzajemnie się napędzali i szukali nowych wrażeń. Pojawiły się narkotyki, po które coraz częściej oboje zaczęli sięgać. Szybko okazało się, że Courtney Love jest w ciąży. Wokalistkę oskarżono nawet, że zażywa narkotyki w czasie ciąży, ale oboje niewiele robili sobie z tych oskarżeń. Po zaledwie kilku miesiącach znajomości para stanęła na ślubnym kobiercu. Uroczystość odbbyła się 24 lutego 1992 roku na jednej z plaż na Hawajach. ona miała na sobie atłasową, koronkową suknię, on… zieloną piżamę: „Jestem żonaty i jestem zakochany w Courtney jeszcze bardziej. Nigdy wcześniej tak się nie czułem”, mówił. Pół roku później na świat przyszła ich córka, Frances Bean. Ale szalone rockowe podejście do życia pary w ogóle się nie zmieniło po narodzinach dziecka. 

Para co rusz pojawiała się na okładkach magazynów. Najczęściej pisano o nich jednak w złym kontekście. Szczególnie obrywało się Courtney Love, którą nazywano „groupie”. Pisano, że jest z wokalistą dla pieniędzy, że go wykorzystuje i manipuluje nim. Małżeństwo początkowo niewiele robiło sobie z doniesień mediów. Oboje korzystali z uroków życia, wolności. Uzależnili się od narkotyków. Szczególnie on. Tak uciekał od świata, sławy i presji mediów. Zaledwie dwa tygodnie po narodzinach córki, stracili prawo do opieki nad nią. Sąd stwierdził, że ze względu na kłopoty z narkotykami, nie są w stanie odpowiednio zajmować się dzieckiem. Malutką Frances przygarnęła siostra Courtney Love. Dziecko odzyskali po kilku tygodniach, ale wszyscy wróżyli tej parze szybki rozwód. 

Zobacz: Jak teraz wygląda córka Kurta Cobaina? Zobaczcie, jak się zmieniła

Związek Courtney Love i Kurta Cobaina opierał się na kłótniach, kontrowersjach i skandalach. A wszystko to w szale narkotykowym i ciągłych próbach samobójczych. Bliscy mówią, że Kurt Cobain był piekielnie skupiony na pracy. Czasem poświęcał muzyce tak dużo czasu, że zapominał o całym świecie, wariował, szukał stałej inspiracji. Wzajemnie się więc napędzali, ostro kłócili, a później namiętnie godzili. Gdy 5 kwietnia 1994 roku Kurt Cobain popełnił samobójstwo, wszyscy myśleli, że w rzeczywistości zabiła go żona. Wszystko dlatego, że na śmierci męża więcej zyskała niż straciła.

Kurt Cobain, Courtney Love
Fot. Lindsay Brice/Getty Images

Jeden z detektywów, który chciał udowodnić jej winę twierdzi, że przy rozwodzie dostałaby zaledwie niewielki procent majątku Cobaina, ale już jako wdowa odziedziczyła prawa do wszystkich piosenek Nirvany. Choć zapierała się, że nigdy nie dopuściłaby się takiego czynu, w końcu nadmiar negatywnej prasy kompletnie ją przytłoczył i popadła w narkotyki. Wpadła w problemy finansowe, straciła prawa do opieki nad jedenastoletnią Frances. Po dwóch latach trafiła na odwyk. Na chwilę wróciła na scenę. Wydawało się, że skandaliczne życie zostawiła za sobą. Nic bardziej mylnego. Została aresztowana za posiadanie nielegalnych substancji i znów musiała walczyć o opiekę nad córką. Próbowała popełnić samobójstwo. Dziś żyje po swojemu, wciąż balansując na granicy.

W 2009 roku córka Courtney Love pozbawiła ją praw rodzicielskich, ale po sześciu latach konfliktów, burz i ciągłych kłótni panie w końcu się pogodziły.  w 2015 roku po wieloletnim konflikcie pogodziła się z matką. Wbrew wszystkim opiniom, że to ona stoi za śmiercią Kurta Cobaina, nigdy nie wyszła powtórnie za mąż. Twierdzi, że lider Nirvany był i do dziś pozostał milością jej życia. 

Kurt Cobain, Courtney Love
Fot. Vinnie Zuffante/Getty Images

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.