Andrzej duda
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Ile zarabia prezydent Andrzej Duda? 

Kwestia wynagrodzenia głowy państwa wywołuje wiele emocji

Redakcja VIVA! 8 września 2020 14:51
Andrzej duda
Fot. East News

Ile zarabia prezydent Andrzej Duda?  Kwestia wynagrodzenia stale wywołuje wiele emocji. Tymczasem zarobki głowy państwa są określone przez ustawy. Pensja prezydenta zmienia się co roku i jest zależna przede wszystkim od wskaźnika inflacji. Super Express postanowił w specjalnej ankiecie zapytać Polaków o to, ile powinien zarabiać prezydent. Niektóre odpowiedzi zaskakują! 

Pensja prezydenta: ile zarabia Andrzej Duda?

Prezydent Andrzej Duda otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 12 525,94 zł brutto, dodatek funkcyjny, wynoszący 5368,26 zł, a także dodatek za wysługę lat. W sumie w 2019 roku miesięcznie pensja Andrzeja Dudy wynosiła ponad 20 tysięcy złotych brutto.

Kwestię wynagrodzenia dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe reguluje ustawa z lipca 1981 roku. To na jej podstawie zarobki głowy państwa składają się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego siedmiokrotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego trzykrotności kwoty bazowej. Kwota ustalana jest każdego roku w ustawie budżetowej. W 2019 i 2020 roku kwota bazowa dla kierowniczych stanowisk państwowych osiąga 1 789,42 zł.

Nie da się ukryć, że kwestia pensji prezydenta od dawna wywołuje wiele emocji. Super Express i Super Biznes zapytał Polaków, jak oceniają zarobki głowy państwa i ile ich zdaniem powinno wynosić wynagrodzenie.

Z przeprowadzonej sondy wynika, że 29 proc. uważa obecne zarobki za właściwe, 24 procent czytelników wychodzi z założenia, że głowa państwa powinna otrzymywać miesięcznie średnią krajową, która wynosi ponad 5 tysięcy złotych. 22 proc. głosujących stwierdziło, że prezydent powinien otrzymywać kwotę w przedziale 6-10 tys. złotych. Z kolei 14 procent opowiada się za kwotą 2,6 tysiąca złotych, a 11 proc. czytelników wychodzi z założenia, że za pełnioną funkcję prezydent nie powinien przyjmować pensji. 

Jakie jest Twoje zdanie w tej kwestii? 

Źródło: Super Express, Super Biznes, Radio Zet, Polsat News

Andrzej Duda
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Andrzej Duda, Kinga Duda, Agata Duda, 2020
Fot. Jakub Kaminski/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.