Halina Żytkowiak Krzysztof Krawczyk Trubadurzy
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Połączyła ich muzyka, a podzieliła zdrada. Halina Żytkowiak była gwiazdą Trubadurów i drugą żoną Krzysztofa Krawczyka

Połączyła ich muzyka, a podzieliła zdrada. Halina Żytkowiak była gwiazdą Trubadurów i drugą żoną Krzysztofa Krawczyka

Dorota Falkowska 4 września 2022 11:35
Halina Żytkowiak Krzysztof Krawczyk Trubadurzy
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum

Pierwszą ukochaną gwiazdora była Grażyna Krawczyk – jego miłość ze szkolnych lat. Małżeństwo pary rozpadło się jednak po tym, jak kobieta nakryła piosenkarza na zdradzie podczas trasy po ZSRR. Nowym obiektem westchnień wokalisty okazała się piękna piosenkarka, Halina Żytkowiak. Jak potoczyła się ich historia miłości?

Kim była druga żona Krzysztofa Krawczyka, Halina Żytkowiak?

Jej kariera muzyczna zaczęła się w 1964 roku. Umiejętności wokalne pozwoliły młodej artystce dwa lata później dołączyć do zespołu "Tarpany", a od stycznia 1968 roku śpiewała już w "Amazonkach", z którymi zaczęła podróżować po świecie. Zespół wyruszył w trasę po Mongolii i ZSRR i to właśnie wtedy Krzysztof Krawczyk miał zobaczyć Halinę na scenie po raz pierwszy. Amazonki towarzyszyły Trubadurom w ich tournée w 1970 roku do Związku Radzieckiego. "Krzysiek na tej trasie zakochał się w Halinie od pierwszego wejrzenia. W Rosji wszystko się zaczęło, a później ich miłość kwitła", wspominał Marian Lichtman z zespołu Trubadurzy. 

"Halina bardzo dobrze śpiewała, grała i wpadliśmy na pomysł, żeby ją zaangażować z tych Amazonek do nas. Kiedy ona zaczęła już z nami występować, to razem z Krzysztofem określili się, że są w sobie zakochani", opowiadał Lichtman w wywiadzie dla "Faktu". 

I rzeczywiście, kiedy okazało się, że Ryszard Poznakowski opuszcza Trubadurów, Halina Żytkowiak została oficjalnym członkiem grupy. "Była ładną blondynką, a na scenie zachowywała się jak czarna dziewczyna. Nie wiedziałem, kiedy zaczynaliśmy współpracę, że do naszego zespołu dołączyła moja przyszła żona", pisał w książce "Życie jak wino" Krzysztof Krawczyk

Halina Żytkowiak: obwiniano ją za odejście Krzysztofa Krawczyka z Trubadurów

Z nową wokalistką zespół wylansował przebój "Będziesz ty", który Halina śpiewała w duecie z Krzysztofem Krawczykiem. Jej kariera z Trubadurami nabrała szalonego tempa. Nagradzana na festiwalach w Opolu i w Kołobrzegu, wkrótce zapragnęła sprawdzić się w innym projekcie muzycznym. W 1974 roku u szczytu popularności zespołu Trubadurzy wraz z ukochanym założyli swój własny zespół "Fair". Jeździli po świecie, w USA dawali koncerty dla amerykańskiej Polonii. Wiele osób zaczęło obwiniać Halinę Żytkowiak za to, że odebrała tak wspaniałemu zespołowi świetnego wokalistę. Zaczęto ją porównywać do Yoko Ono, którą obwiniało się z kolei o rozpad Beatlesów. Sam Krzysztof Krawczyk zaprzeczył tej wersji wydarzeń w swojej książce.

"Nie myślałem o karierze solowej tylko w kategoriach realizowania ambicji artystycznych. Zmuszały mnie do tego także trudności dnia codziennego. Małżeństwo z Haliną, która była w ciąży, organizowanie nowego życia, nowego domu... Musiałem pracować na to nowe życie", pisał w swojej książce wokalista. 

Krzysztof Krawczyk i Halina Żytkowiak pobrali się... w cerkwi. Muzyk nie mógł dostać rozwodu kościelnego z pierwszą żoną, co uniemożliwiało mu zorganizowanie drugiego ślubu katolickiego z kolejną wybranką serca. Artysta wpadł na pomysł zorganizowania ślubu w cerkwi, w obrządku prawosławnym. 

Po ślubie para wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Tam też urodził się jedyny syn piosenkarza, Krzysztof Igor Krawczyk, nazywany Juniorem. Podczas mieszkania w Stanach żona Krawczyka zdecydowała, że spróbuje swoich sił jako artystka solowa. W 1978 nagrała swoją jedyną płytę solową "Jestem tylko dziewczyną". Tytułową piosenkę z płyty Żytkowiak skomponował dla niej jej mąż, który bardzo wspierał Halinę w jej rozwoju muzycznym. W refrenie "Jestem tylko dziewczyną" można usłyszeć także jego głos. W międzyczasie żona Krawczyka pojawiła się też na Festiwalu Piosenki w Berlinie, ale jej popularność już nigdy nie była tak duża, jak podczas występów u boku Trubadurów.

Czytaj też: Grób Krzysztofa Krawczyka zostanie zmieniony. Dlaczego?

Krzysztof Krawczyk i Halina Żytkowiak: rozstanie

Drugie małżeństwo artysty nie przetrwało próby czasu. Liczne wyjazdy Krzysztofa Krawczyka w trasy i trudna sytuacja materialna sprawiły, że nad parą zawisły czarne chmury. Mąż Żytkowiak zyskał podczas tych lat łatkę bawidamka. Lubił kobiety i nie ukrywał tego, co doprowadzało do scen zazdrości. Nie to jednak było powodem rozpadu ich małżeństwa. Krzysztof Krawczyk miał dowiedzieć się od syna, że Halina dopuściła się zdrady. "Ból zdradzonego człowieka poczułem i zrozumiałem dopiero wtedy, gdy sam zostałem zdradzony przez drugą małżonkę, Halinę" - mówił wokalista po latach w "Super Expressie".

Po tym jak Krzysztof Krawczyk rozstał się z drugą żoną i poznał swoją ostatnią żonę, Ewę, zdecydował, że wróci wraz z rodziną do Polski. W 1985 roku on, jego trzecia żona i syn powrócili do kraju. Po latach w wywiadzie dla magazynu "Gala" artysta opowiedział o tym, że przez swoją niewierność ucierpiała nie tylko jego pierwsza żona. "Żałuję, że byłem idiotą i skrzywdziłem dwie dziewczyny. Przez moją niewierność. Dlatego dla mnie największą wartością w małżeństwie jest wierność – mężczyzna musi mieć honor. Przy Ewie odzyskałem go. […] Monogamia dotarła do mnie szczęśliwie przy Ewuni". 

Czytaj też: Joanna Jędryka i Krzysztof Chamiec: „To było smutne i trudne małżeństwo”

Krzysztof Krawczyk i Halina Żytkowiak: smutne zakończenie

Halina Żytkowiak mieszkała w USA do końca swojego życia, nadal realizując się w swojej pasji i koncertując. Za oceanem nie spotkał jej wielki sukces, na który liczyła, więc żeby zarobić na życie, musiała dorabiać jako kelnerka. Straciła też kontakt z synem... Relacji nie udało się odnowić nawet podczas okazjonalnych koncertów artystki w Polsce. Matka Juniora nie odwiedzała go podczas tych sporadycznych wizyt. 

Kilka lat później do mediów w Polsce dotarła informacja o ciężkiej chorobie, z jaką mierzy się druga żona Krzysztofa Krawczyka. Halina Żytkowiak zachorowała na złośliwego raka płuc z przerzutami. Kiedy zostało jej kilka tygodni życia, zadzwoniła do byłego męża z prośbą o spotkanie. Szczególnie zależało jej na zobaczeniu się z synem. Krzysztof Krawczyk był z nią w stałym kontakcie telefonicznym i starał się zorganizować Juniorowi szybki przyjazd do USA, ale było już za późno. Halina Żytkowiak zmarła w 2011 roku w szpitalu w Los Angeles w wieku 63 lat. Jej ostatnią wolę wykonał jej partner - chciała, by jej prochy rozsypano w górach.  

Halina Żytkowiak Krzysztof Krawczyk Trubadurzy
Fot. Aleksander Jalosinski / Forum

Źródła: plotek.pl, muzyka.interia.pl, YT Paula Rodak, fakt.pl

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?