Elżbieta II, królowa Elżbieta II, rodzina królewska, main topic
Fot. Getty Images
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Nieznana pasja Elżbiety II! Nie uwierzycie, co monarchini robi w wolnym czasie

Damian Duda 23 marca 2017 17:15
Elżbieta II, królowa Elżbieta II, rodzina królewska, main topic
Fot. Getty Images

21 kwietnia Elżbieta II skończy 91 lat, jednak wiek nie jest dla niej żadną przeszkodą. Co prawda początek roku nie należał do najłatwiejszych. Monarchini przez kilkanaście dni nie występowała publicznie, oficjalnym powodem było przeziębienie królowej. Zagraniczne media chętnie spekulowały na temat stanu zdrowia Elżbiety II. Na szczęście były to tylko plotki wyssane z palca. Kilka dni później monarchini pokazała się publicznie w trakcie nabożeństwa w pobliżu swojej posiadłości w Sandringham.

 

Zobacz też: Angelina Jolie spotkała się z królową Elżbietą II? Znamy szczegóły wizyty!

Elżbieta II — jazda konno

Jak przystało na prawdziwego monarchę, Elżbieta II jest wielką miłośniczką koni. To pasja, która towarzyszy od zawsze i pomimo podeszłego wieku, królowa nadal chętnie jeździ konno. Ku przerażeniu otoczenia, monarchini nie zakłada kasku oraz ochraniaczy, co niejednokrotnie pod zdjęciami z jej konnych przejażdżek zauważali w komentarzach internauci. W świat wyścigów wprowadził ją jej ojciec, król Jerzy VI, który zabierał królową na przejażdżki. Dla Elżbiety II jazda konna jest rzeczą naturalną — nauczyła się jej zaraz po tym, jak zaczęła chodzić. Jej pierwszym konikiem był kucyk szetlandzki, którego nazwała Peggy — prezent od jej dziadka króla Jerzego V z okazji piątych urodzin. W 1947 roku, w wieku 21 lat, Elżbieta II dostała pierwszego konia wyścigowego — kasztanową klacz o imieniu Astrakhan. Monarchini uważana jest za kogoś więcej niż tylko hodowcę. Specjaliści twierdzą, że gdyby królowa miała więcej czasu, byłaby świetną treserką.

 

królowa Elżbieta II, Elżbieta II, jazda konno
Fot. Getty Images

Codzienność królowej

Czym królowa zajmuje się na co dzień? Mimo dziewięćdziesięciu lat na karku, jej kalendarz jest wypełniony po brzegi. Wiek nie przeszkadza jej wypełniać obowiązki monarchini. Dlatego Elżbieta II otwiera sesje parlamentu, spotyka się z lokalnymi władzami i premierem, wręcza medale oraz przyznaje honory wybitnie zasłużonym obywatelom. Brytyjska monarchini jest też mecenasem ponad 600 organizacji charytatywnych (stan na kwiecień 2016). Dopiero niedawno zaczęła się ich zrzekać na rzecz innych członków rodziny. Dziennikarze brytyjskiej gazety „The Telegraph” obliczyli, że w 2015 królowa wykonała łącznie 340 zadań, więcej niż książę Harry, książę William i księżna Kate razem wzięci.

Elżbieta II – najdłużej panujący brytyjski monarcha

Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Mimo że tron objęła 6 grudnia 1952 roku – tuż po śmierci swojego ojca króla Jerzego VI Windsora. Obowiązki królewskie zaczęła stopniowo obejmować dużo wcześniej. Powodem ich przejęcia była rozwijająca się choroba króla Jerzego, u którego zdiagnozowano raka płuc.

 

Królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, 9 września 2015 roku pobiła rekord swojej prababki. Królowa Wiktoria panowała 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni.


Jak twierdzą konstytucjonaliści rolą brytyjskiego monarchy jest „prawo do udzielania rad, zachęcania i ostrzegania’’. Mimo to Elżbieta II jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w świecie polityki. Obecnie królowa uznawana jest za Głowę Państw w 21 krajach.

 

Przeczytaj też: Królewska dieta? Nic podobnego! Codzienny jadłospis królowej Elżbiety mocno Was zdziwi!

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?