Elżbieta II, królowa Elżbieta II, rodzina królewska, main topic
Fot. Getty Images
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Nieznana pasja Elżbiety II! Nie uwierzycie, co monarchini robi w wolnym czasie

Damian Duda 23 marca 2017 17:15
Elżbieta II, królowa Elżbieta II, rodzina królewska, main topic
Fot. Getty Images

21 kwietnia Elżbieta II skończy 91 lat, jednak wiek nie jest dla niej żadną przeszkodą. Co prawda początek roku nie należał do najłatwiejszych. Monarchini przez kilkanaście dni nie występowała publicznie, oficjalnym powodem było przeziębienie królowej. Zagraniczne media chętnie spekulowały na temat stanu zdrowia Elżbiety II. Na szczęście były to tylko plotki wyssane z palca. Kilka dni później monarchini pokazała się publicznie w trakcie nabożeństwa w pobliżu swojej posiadłości w Sandringham.

 

Zobacz też: Angelina Jolie spotkała się z królową Elżbietą II? Znamy szczegóły wizyty!

Elżbieta II — jazda konno

Jak przystało na prawdziwego monarchę, Elżbieta II jest wielką miłośniczką koni. To pasja, która towarzyszy od zawsze i pomimo podeszłego wieku, królowa nadal chętnie jeździ konno. Ku przerażeniu otoczenia, monarchini nie zakłada kasku oraz ochraniaczy, co niejednokrotnie pod zdjęciami z jej konnych przejażdżek zauważali w komentarzach internauci. W świat wyścigów wprowadził ją jej ojciec, król Jerzy VI, który zabierał królową na przejażdżki. Dla Elżbiety II jazda konna jest rzeczą naturalną — nauczyła się jej zaraz po tym, jak zaczęła chodzić. Jej pierwszym konikiem był kucyk szetlandzki, którego nazwała Peggy — prezent od jej dziadka króla Jerzego V z okazji piątych urodzin. W 1947 roku, w wieku 21 lat, Elżbieta II dostała pierwszego konia wyścigowego — kasztanową klacz o imieniu Astrakhan. Monarchini uważana jest za kogoś więcej niż tylko hodowcę. Specjaliści twierdzą, że gdyby królowa miała więcej czasu, byłaby świetną treserką.

 

królowa Elżbieta II, Elżbieta II, jazda konno
Fot. Getty Images

Codzienność królowej

Czym królowa zajmuje się na co dzień? Mimo dziewięćdziesięciu lat na karku, jej kalendarz jest wypełniony po brzegi. Wiek nie przeszkadza jej wypełniać obowiązki monarchini. Dlatego Elżbieta II otwiera sesje parlamentu, spotyka się z lokalnymi władzami i premierem, wręcza medale oraz przyznaje honory wybitnie zasłużonym obywatelom. Brytyjska monarchini jest też mecenasem ponad 600 organizacji charytatywnych (stan na kwiecień 2016). Dopiero niedawno zaczęła się ich zrzekać na rzecz innych członków rodziny. Dziennikarze brytyjskiej gazety „The Telegraph” obliczyli, że w 2015 królowa wykonała łącznie 340 zadań, więcej niż książę Harry, książę William i księżna Kate razem wzięci.

Elżbieta II – najdłużej panujący brytyjski monarcha

Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Mimo że tron objęła 6 grudnia 1952 roku – tuż po śmierci swojego ojca króla Jerzego VI Windsora. Obowiązki królewskie zaczęła stopniowo obejmować dużo wcześniej. Powodem ich przejęcia była rozwijająca się choroba króla Jerzego, u którego zdiagnozowano raka płuc.

 

Królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, 9 września 2015 roku pobiła rekord swojej prababki. Królowa Wiktoria panowała 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni.


Jak twierdzą konstytucjonaliści rolą brytyjskiego monarchy jest „prawo do udzielania rad, zachęcania i ostrzegania’’. Mimo to Elżbieta II jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w świecie polityki. Obecnie królowa uznawana jest za Głowę Państw w 21 krajach.

 

Przeczytaj też: Królewska dieta? Nic podobnego! Codzienny jadłospis królowej Elżbiety mocno Was zdziwi!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?